Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Skworc: Górnicy gwarantem społecznego pokoju

27.11.2016

"Wasza praca jest gwarantem energetycznej stabilizacji Polski i społecznego pokoju" - mówił w niedzielę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas Mszy św. barbórkowej w Jastrzębiu-Zdroju.

Zaapelował o radykalne i racjonalne uporządkowanie branży górniczej w dialogu społecznym i z zachowaniem miejsc pracy. Wyraził nadzieję, że węgiel pozostanie podstawowym nośnikiem energii, bo tylko ten surowiec zapewnia Polsce bezpieczeństwo energetyczne. 

Na tydzień przed obchodzonym 4 grudnia świętem patronki górników abp Skworc przewodniczył Mszy ku czci św. Barbary, w intencji górników i ich rodzin, w jastrzębskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Poza przedstawicielami branży wydobywczej uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele rządu i samorządów. 

"Drodzy górnicy, nie jesteście dla naszego kraju problemem. Wasza praca jest gwarantem energetycznej stabilizacji Polski i społecznego pokoju. Od was uczymy się solidarności i odpowiedzialności: zarówno za siebie nawzajem, jak i za zakłady pracy. Dla młodego pokolenia jesteście wzorem pracowitości i rzetelności oraz umiłowania rodziny i rodzinności" - podkreślił w homilii metropolita. 

Zwracając się do górników powiedział, że wykonując pracę codziennie ocierają się o rzeczy ostateczne - nigdy nie wiadomo, czy liczba zjazdów na szychtę będzie równa liczbie szczęśliwych wyjazdów. Zaapelował o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Każde wejście do wnętrza ziemi, niezależnie od technicznych zabezpieczeń, jest spotkaniem z żywiołami - przestrzegał. 

Abp Skworc przypomniał szczególnie dramatyczne wydarzenia z historii polskiego górnictwa, m.in. masakrę w kopalni Wujek z 16 grudnia 1981 r. - kiedy podczas pacyfikacji strajkującego zakładu od milicyjnych kul zginęło dziewięciu górników - oraz prowadzony w tym samym czasie podziemny strajk w kopalni Piast z udziałem ponad dwóch tysięcy górników. 

Hierarcha przypomniał też katastrofę w kopalni Halemba sprzed 10 lat, gdzie zginęło 23 pracowników, późniejszą tragedię w kopalni Wujek-Śląsk, która pochłonęła 20 ofiar oraz wypadek w kopalni Wesoła z pięcioma zabitymi. Wyraził nadzieję, że zostanie zrealizowany pomysł stworzenia szlaku pamięci o wszystkich katastrofach górniczych i ich ofiarach. 

Część homilii hierarcha poświęcił przekształceniom w przeżywającym kłopoty górnictwie. Podkreślał, że obecnie dominuje oczekiwanie na "radykalne uporządkowanie" branży. "Jest ono obowiązkiem właściciela kopalń - Skarbu Państwa. Na Górnym Śląsku i nie tylko, oczekujemy ładu w odniesieniu do tej branży, która od kilku dziesięcioleci przeżywa czas zmian i niepewności" - zaznaczył arcybiskup i dodał, że pomimo trudności patrzy na te zmiany z optymizmem. 

Zwrócił uwagę, że górnictwo to przede wszystkim ludzie - zintegrowane i przywiązane do tradycji środowisko, kultywujące chrześcijański etos pracy. "Wszyscy, nie tylko mieszkańcy Górnego Śląska, nosimy w sercu pragnienie ładu gospodarczego i społecznego, stabilizacji i w miarę pewnej przyszłości. Oczekujemy więc zachowania miejsc pracy - nawet wtedy, jeśli trzeba będzie pogodzić się z wygaszaniem tych kopalń, w których eksploatacja stanie się czy staje się niemożliwa czy wręcz śmiertelnie niebezpieczna" - zaznaczył arcybiskup. 

W kontekście trwającej obecnie restrukturyzacji przypomniał, że na skutek prowadzonej od lat polityki fiskalnej górnictwo jest obciążone kilkudziesięcioma rozmaitymi podatkami i obciążeniami. "Tymczasem słyszmy raz po raz, że górnictwo, górnicy ciągle są dotowani. Uczciwość wymaga, aby opinia publiczna była poinformowana, jakie środki górnictwo przekazuje do budżetu państwa; ile wnosi poza tym dobrem, jakim w naszym kraju jest węgiel, źródło energii i gwarant energetycznego bezpieczeństwa państwa" - wskazał. 

Wyraził nadzieję, że węgiel pozostanie w Polsce nadal podstawowym nośnikiem energii, bo tylko on zapewnia obecnie Polsce niezależność energetyczną. Ocenił, że kierunek zmian w branży, polegający na łączeniu górnictwa i energetyki, jest właściwy. 

W opinii metropolity, da się osiągnąć zdrowy kompromis pomiędzy używaniem węgla a lepszą ochroną środowiska - poprzez stosowanie nowoczesnych technologii spalania oraz poprawę jakości wykorzystywanego węgla. "Wiemy, że węgiel jest czarny i brudny, ale może być źródłem czystej energii, o ile będą jasno określone parametry tego surowca, przeznaczonego do ogrzewania naszych domów i mieszkań. A te parametry można określić szybko" - przekonywał i przypomniał, że górnictwo coraz częściej wykorzystuje też metan pozyskany z podziemnych wyrobisk. 

Osobom odpowiedzialnym za górników i górnictwo życzył mądrości i odwagi, wytrwałości i determinacji, aby podjętą reformę doprowadzili do szczęśliwego końca. Związkowcom przypomniał, że powinni mieć na uwadze dobro wspólne i pamiętać, że ich misja nie wyczerpuje się wyłącznie w obronie praw pracowniczych. Do ich obowiązków należy również współtworzenie gospodarczej przyszłości Górnego Śląska i Polski - przypomniał. 

Nie była to jedyna msza odprawiona w niedzielę z okazji przypadającej za tydzień uroczystości św. Barbary. Eucharystii w kościele pw. św. Pawła Apostoła w Rudzie Śląskiej przewodniczył rano biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Marek Szkudło. Hierarcha mówił w homilii, że dla społeczności Śląska zawsze istniały trzy nadrzędne wartości - religia, rodzina i praca. "Istotna była jej jakość, jakość pracy, która zawsze musiała być dobrze, rzetelnie i solidnie wykonana" - zaznaczył. 


ak/PAP 

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. walesa24052018 24.05.2018

  Jak SB opisywała Lecha Wałęsę? Znany historyk udostępnił notatkę służb

  Sławomir Cenckiewicz ujawnił na Twitterze fragment notatki przygotowanej przez Służby Bezpieczeństwa, które opracowały portret psychologiczny Lecha Wałęsy.

 2. 1270menty01 24.05.2018

  Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

  Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml

 3. kacperplazynski22042018 24.05.2018

  "Spółka, w której doszło do awarii w przepompowni ścieków przekazała do Francji 60 milionów zysków"

  "Spółka Saur Neptun Gdańsk (SNG) przekazała w ciągu 10 lat do Francji ponad 60 mln zł zysków; to "łupienie kieszeni" gdańszczan"

 4. 1270duda01 24.05.2018

  Trzy lata temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

  Mijają trzy lata od wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Pełniąc funkcję głowy państwa Andrzej Duda odwiedził 176 miejscowości w Polsce, złożył 67 wizyt zagranicznych, przyjął 97 szefów państwa, rządów i następców tronu

 5. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

 6. 1270rafalskaelz 23.05.2018

  Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia w sprawę protestu osób niepełnosprawnych mediatora

  Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia mediatora w sprawę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Różne warianty są możliwe" - mówiła minister w środę w Łomży (Podlaskie).

 7. truck23052018 23.05.2018

  Nowy pomysł na aktywizację uchodźców. Niemcy będą ich uczyć prowadzenia ciężarówek

  Jednym z powodów, dla których Niemcy przyjęli ogromne ilości uchodźców – o którym rzadko mówi się głośno – była chęć zapchania luk na rynku pracy tanią siłą roboczą.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook