Jedynie prawda jest ciekawa


Abp. Skworc apeluje o jedność

01.09.2012

O jedność oraz zaprzestanie dzielenia mieszkańców na prawdziwych Ślązaków i obcych zaapelował w sobotę metropolita katowicki Wiktor Skworc. Sprzeciwił się też zarzutom, że Kościół na Śląsku opuścił rdzennych mieszkańców regionu.

"Kościół jest ojczyzną wszystkich i nie jest na usługach nacjonalistów, autonomistów czy też bieżącej polityki" - oświadczył hierarcha.

Podczas Dnia Modlitw o Uświęcenie Duchowieństwa, połączonego z pielgrzymką kapłanów, w homilii wygłoszonej w katowickiej archikatedrze pw. Chrystusa Króla abp Skworc wyraził opinię, że wszyscy cierpimy z powodu atomizacji społeczeństwa. Wskazał, że także na Śląsku działają siły podgrzewające podziały i prowokujące nowe.

"Niech nas nie dzieli przeszłość, ale jednoczy teraźniejszość i troska o przyszłość. Nie chcemy pielęgnacji kompleksów i reanimacji społecznych i etnicznych konfliktów, nie możemy się godzić na marginalizację polskiego dziedzictwa kulturowego, na językowe manipulacje gwarą, a co za tym idzie - na strukturalne legitymizowanie prawdziwych Ślązaków, naszych w odróżnieniu od obcych" - apelował hierarcha.

Podkreślił, że duchowieństwo dystansuje się od politycznych sporów, a rolą Kościoła jest głoszenie Ewangelii i budowanie "domu wszystkich i każdego, bo autentyczny duszpasterz nie możemy być skażony myśleniem plemiennym, co jest plagą w krajach pierwszej ewangelizacji".

Abp Skworc odniósł się też do stawianych przez niektóre media zarzutów, że Kościół oddalił się od rdzennych mieszkańców Śląska. "Kościół na Śląsku nie opuścił Ślązaków, jak to niektórzy sugerują, nie opuścił Polaków, nie opuścił migrantów, którzy na Śląsku budowali od lat 60. swoją nową małą ojczyznę" - podkreślił.

"Kościół jest ojczyzną wszystkich i nie jest na usługach nacjonalistów, autonomistów czy też bieżącej polityki, nie identyfikuje się z żadną partią polityczną, a wobec państwa i jego instytucji oraz społeczeństwa pełni funkcję krytyczno-profetyczną. I tak pozostanie" - zaznaczył metropolita katowicki.

TK,PAP
[Fot. Wikipedia.pl]


CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook