Jedynie prawda jest ciekawa

Abp Polak: Patriotyzm buduje wspólnotę narodu

11.11.2015

Święto Niepodległości to dzień napełniający dumą - zaznaczył prymas Polski.

Patriotyzm ma w sobie moc integrującą i jednoczącą; buduje wspólnotę narodu, nikogo z niej arbitralnie nie wykluczając i nie wyłączając - powiedział w środę w Gnieźnie (Wielkopolskie) prymas Polski abp Wojciech Polak.

W trakcie mszy św. za Ojczyznę w 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości prymas wezwał do wrażliwości na los potrzebujących, "przychodzących z bliska czy z daleka". Abp Polak zaznaczył w homilii, że Święto Niepodległości ma przypominać, że Polska "jest naszą wspólną sprawą". 

"Wszyscy bowiem jesteśmy odpowiedzialni za Polskę. Wszyscy jesteśmy wezwani do bronienia i promowania dobra wspólnego. Wszyscy wreszcie przynagleni, aby kierując się autentyczną miłością do Ojczyzny, kierować się zawsze zdrowym patriotyzmem, wzrastać w nim i innych wychowywać do niego" - dodał. 

Hierarcha podkreślił, ze wszelkie społeczne wynaturzenia "mają ostatecznie swe źródło w chęci panowania nad innymi, a więc w takim sprawowaniu władzy nad innymi, które ostatecznie rujnuje i niszczy". "To ono powoduje, że z horyzontu ludzkiego działania znika miłość czy troska o innych, a w to miejsce wkrada się nieuczciwość i nieprawość" - dodał. 

Jak podkreślił, gdy w życie społeczne zakrada się nieufność i podejrzliwość - rozpada się to, co naturalnie jednoczy i łączy. 

"Tylko bowiem budowanie oparte na mądrości, na uczciwości, na przestrzeganiu prawa, na trosce o innych, na autentycznym poszukiwaniu wspólnego dobra, może mieć trwałą przyszłość" - zaznaczył.   

Prymas podkreślił, że dobrze pojęty patriotyzm "nie zamyka w sobie i nie zasklepia, lecz otwiera na innych". "Broni przed tym, aby miłość do Ojczyzny - jak przestrzegał Jan Paweł II - nie przerodziła się nigdy w niebezpieczny nacjonalizm" - mówił abp Polak.

Przywołując słowa Jana Pawła II, prymas podkreślił też, że patriotyzm jest drogą do uporządkowanej miłości społecznej. "Jest więc zasadniczym elementem ładu i spokoju społecznego. Wyraża miłość do Ojczyzny i buduje wspólnotę narodu, nikogo z niej arbitralnie nie wykluczając i nie wyłączając. Ma więc w sobie moc integrującą i jednoczącą, pozwalającą każdemu czuć się u siebie" - powiedział. 

Abp Polak podkreślił, że Chrystus  w Ewangelii zwraca uwagę na potrzeby, cierpienia człowieka, niezależnie od jego pochodzenia, narodu, rasy czy krwi. "Potrzeba więc, abyśmy dziś to Chrystusowe spojrzenie i wskazanie przyjęli z całą ostrością" - zaznaczył. 

"Jeśli bowiem wciąż jeszcze odkrywamy, że kultura polska płynie szerokim nurtem natchnień mających swoje źródło w Ewangelii () to musi ona, kształtując nasze życie, pomimo różnych trudności i wyzwań, czynić nas otwartymi i wrażliwymi na los konkretnego człowieka. Na przychodzących z bliska czy z daleka. Na człowieka, któremu trzeba przecież, na miarę naszych możliwości, zawsze będzie przyjść z pomocą, którego trzeba przyjąć" - powiedział abp Polak.

Jak podkreślił, Święto Niepodległości "to dzień radosny, który napełnia nasze serca wdzięcznością i dumą". 

"Za Józefem Piłsudskim powtórzyć bowiem możemy: mamy Orła Białego szumiącego nad głowami, mamy tysiące powodów, którymi serca nasze cieszyć możemy" - powiedział.

lap/PAP

[fot. YouTube]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook