Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Abp Michalik: Naród Polski musi się obudzić

25.12.2011

Od każdego z nas, od naszej miłości, odwagi, i naszego zaangażowania zależy, jaki ten Kościół będzie. Jaki obraz religijności i wiary będzie w naszym narodzie – mówił podczas pasterki w archikatedrze przemyskiej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski, arcybiskup Józef Michalik.

Zdaniem metropolity przemyskiego, obecnie jesteśmy świadkami obniżania się poziomu kultury. - Jeśli bezkarnie znieważa się krzyż i mówi się, że to artystyczny wyraz, (...) to gdzie ta kultura się podziała? Jeśli religia jest dla mnie świętością, jeśli coś jest święte dla ciebie, (...) jeśli Kościół jest twoją matką, to jeśli twoją matkę będą znieważali, to gdzie jest ta kultura człowieka? -  mówił abp Michalik. 

Dodał, że naród Polski musi się obudzić i poderwać, jeśli chce uratować kulturę i swoje oblicze wobec innych narodów. Według hierarchy, Parlament nie może być miejscem degradacji kultury chrześcijańskiej w chrześcijańskim narodzie. - Trzeba to powiedzieć wyraźnie, że nie można aplauzem tego rodzaju wydarzeń kwitować - podkreślił metropolita.

Zaznaczył, że konieczne jest krytyczne myślenie oraz krytyczne sumienie. - Tym trzeba służyć w naszych rodzinach, w naszym sąsiedztwie, w naszym narodzie. Przeciwko nienawiści, nie wolno odpowiadać nienawiścią.  Jeśli jesteśmy uczniami Chrystusa nie wolno odpowiadać nienawiścią - mówił.              

Abp Michalik podkreślił, że nie jest jednak pesymistą, myśląc o  polskim narodzie. W jego ocenie, nasz naród ma w sobie bowiem wielkie siły. Przypomniał, że komuniści przegrali bo uderzyli w nerwy bardzo istotne dla naszego narodu.

- My jesteśmy krytyczni wobec księży i biskupów, bo chcemy, żeby byli doskonali. Ja sam chcę być ciągle doskonalszy, ale mi ciągle nie wychodzi. Ale na tym polega chrześcijańska wartość, mądrość, że wiemy którędy idzie droga do doskonałości - mówił podczas homilii ordynariusz diecezji przemyskiej.

W ocenie abp Michalika, obecnie jesteśmy na granicy, kiedy naród zaczyna rozumieć, kiedy widzi, że dzieje się coś złego. - Widzimy, że wmawia się nam różne sprawy, że postęp na owym czy innym będzie polegał, a jesteśmy zaniepokojeni tą degradacją moralną, zanikiem kultury języka - dodał.

Abp Michalik wyraził także zaniepokojenie emigracją młodych ludzi. Jego zdaniem, młodzież wyjeżdża za granicę, bo nie ma nadziei na lepsze życie w kraju. - A przyjdą czasy trudne, już dzisiaj widzimy, że wymiera naród, wymiera miłość do dziecka, do trudu, do ofiary - ostrzegał abp Michalik. 

Zdaniem metropolity przemyskiego, obecnie przechyla się szala w stronę tych, którzy atakują religię, Boga i Kościół. - Myśmy wyrośli jako naród chrześcijański, oni chcą odciąć te korzenie, tzn. zniszczyć kulturę i nas. Ale nie będzie to łatwe, nie uda się - mówił abp Michalik. 

Na zakończenie swojej homilii, apelował, aby podnieść głowy i nie zniechęcać się, bo świat będzie lepszy jeśli ja będę lepszy.

- Świat będzie piękniejszy i życie na tej naszej ziemi radośniejsze, jeśli każdy z nas potrafi od siebie wymagać, jeśli każdy z nas odnajdzie dla siebie miejsce w Kościele, przed żłóbkiem, przed ołtarzem. Niech to miejsce będzie twórcze i radosne - podkreślił abp Michalik.

 

PiKa / PAP

[fot. PAP]

Słowa kluczowe:

Michalik

,

pasterka

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 7. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 8. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook