Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Jędraszewski: Chcemy dzielić się wiarą

06.01.2017

"W orszaku Trzech Króli chcemy dzielić się wiarą z innymi, nawet tymi, którzy z lekceważeniem nazywają nas "kościółkowymi" - mówił metropolita łódzki Marek Jędraszewski w czasie mszy świętej, która rozpoczęła w Łodzi obchody święta Objawienia Pańskiego.

Ulicą Piotrkowską w czasie 6. Festynu Trzech Króli przeszło w piątek kilka tysięcy łodzian. Przejście orszaku poprzedziła msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Jędraszewskiego odprawiona w kościele pw. Zesłania Ducha Św. przy pl. Wolności. "Nazywają was niekiedy +kościółkowi+ i w tym sformułowaniu kryje się nuta lekceważenia, pobłażania czy nawet drwiny. Ale zawarte jest w nim jedno; jesteście inni od tego, czym żyje i co proponuje współczesny świat" - mówił do wiernych w homilii łódzki arcypasterz. 

Według Jędraszewskiego takie określenie to swoiste echo słów św. Pawła, który pisał, że "Jezus Chrystus jest zgorszeniem dla Żydów, głupstwem dla pogan, ale dla tych, którzy uwierzyli, jest Bożą mocą i Bożą mądrością." "Jesteśmy być może głupstwem dla świata, ale przecież dzięki naszej wierze w Jezusa Chrystusa odkrywamy dla siebie i całej wspólnoty ludzi wierzących tę prawdę, którą głosił wobec Jeruzalem prorok Izajasz - ponad tobą jaśnieje Pan i jego chwała jest nad tobą, podczas gdy ciemność okrywa ziemię i mrok spowija ludy" - zaznaczył metropolita. 

Wspomniał też, że osoby, które nie zostały dotknięte łaską wiary, mimo że "niekiedy żyją w splendorach i błyskach fleszy i są celebrytami", to jednak "należą do świata, który jest pokryty gęstym mrokiem". "Orszak Trzech Króli to jasne świadectwo, że narodzony z Dziewicy Maryi Jezus jest prawdziwie królem naszych serc, któremu chcemy oddawać najwyższą cześć i chwałę, jest dla nas cierpiącym na krzyżu zbawicielem. Nieważne dla nas to, że ciągle dla wielu jest on zgorszeniem i głupstwem. Najważniejsze, że jest naszą mocą i mądrością, którą chcemy dzielić się z innymi" - podkreślił abp Jędraszewski. 

Duszpasterz zachęcał, by wierni "wiedzeni światłem Chrystusa, szli odważnie i mężnie na ostateczne z nim spotkanie". "Taki jest sens dzisiejszej uroczystości - rozbłysła nad nami światłość Chrystusa i za nią Bogu dziękujemy. A dziękując prosimy dla siebie o łaskę mocy, by być jasnym światełkiem, odbijającym światło Chrystusa dla ludzi, którzy - z własnej i niewłasnej winy - tworzą społeczność kraju mroków i ciemności" - dodał. Abp Jędraszewski, który od 28 stycznia obejmie funkcję metropolity krakowskiego, wspomniał, że spędzane w Łodzi święto Trzech Króli to być może ostatnia okazja, by - po raz kolejny - podziękować za przywrócenie go do kalendarza świąt państwowych b. prezydentowi Łodzi Jerzemu Kropiwnickiemu. Kropiwnicki zapoczątkował inicjatywę społeczną, zebrał pod nią ponad milion podpisów popierających i przyczynił się do uchwalenia święta w Trzech Króli przez Sejm w 2010 r. W piątek - jak co roku - pojawił się w orszaku w stroju rycerza polskiego z białym orłem na piersi. 

Z placu Wolności orszak wyruszył ul. Piotrkowską aż do archikatedry. Mimo 12-stopniowego mrozu wzięło w nim udział kilka tysięcy łodzian. Organizatorzy przygotowali dla nich papierowe korony, rycerskie hełmy i miecze oraz śpiewniki z kolędami. W tym roku przygotowano 7 tys. śpiewników kolęd oraz kilka tysięcy kolorowych koron, rycerskich hełmów i mieczy, anielskich skrzydeł oraz gwiazdki z cytatami z Ewangelii. W trakcie przemarszu orszakowi przygrywał jadący na platformie zespół kleryków z seminarium oraz orkiestra dęta. Atrakcją był żywy wielbłąd i odgrywane po drodze jasełkowe scenki z udziałem aniołów rozdających słodycze i diabłów szturchających widłami. Przewodzący orszakowi Trzej Królowie po dotarciu do "żywej" szopki przed łódzką archikatedrą - w postaci Józefa, Maryi i małego Jezusa wcielili się aktorzy - złożyli złoto, mirrę i kadzidło w darze. Festyn Trzech Króli zakończy koncert kolęd i nabożeństwo w łódzkiej archikatedrze.

kk/PAP

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook