Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Hoser: Pielgrzymka uczy wytrwania, cierpliwości i pokonywania zmęczenia

26.07.2017

Pielgrzymka uczy wytrwania i cierpliwości, pokonywania zmęczenia. Proszę wszystkich organizujących pątnikom postoje o otwartość na potrzeby wędrujących do Matki Bożej - napisał w liście skierowanym do pielgrzymujących na Jasną Górę ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser.

Na początku listu hierarcha przypomniał, że "życie każdego człowieka jest swoistą pielgrzymką od poczęcia do śmierci". Dodał, że życiorys każdego człowieka wpisuje się w tę historię z jego zmaganiami, porażkami i zwycięstwami, a pielgrzymka, to pokonywanie etapów w dążeniu do celu; stąd jej wychowawcza rola.

"Pielgrzymka uczy wytrwania i cierpliwości, pokonywania zmęczenia. Uczy dostrzegania drugich wokół, ich wysiłków, ich potrzeb, ich słabości i siły" - czytamy w liście. Jak napisał abp Hoser, pielgrzymka "otwiera nowe horyzonty, otwiera duchowe oczy i uszy". - Pielgrzym zaczyna dostrzegać i słyszeć to, co niewidzialne i to, co niesłyszalne. Dostrzega Boga, jako kres ludzkiej wędrówki - dodał hierarcha.

Wyjaśnił, że pielgrzymujący idą "do Domu Ojca" razem z współuczestnikami pielgrzymki oraz z tymi, których fizycznie nie ma, obok, ale pielgrzymują w ich intencji. Podkreślił, że w drodze pielgrzymi spotykają Jezusa "jak uczniowie idący do Emmaus" - słuchają Jego słów, rozpoznają Go "w sakramentach i w "łamaniu chleba" tj. w Eucharystii" oraz w spotkaniu z drugim człowiekiem.

Ordynariusz warszawsko-praski przytoczył słowa św. Jana Pawła II, zawarte w "Liście o pielgrzymowaniu do miejsc związanych z Historią Zbawienia", napisanym z okazji pielgrzymki do Ziemi Świętej w 2000 r. W liście tym papież podkreślił, że "w Jezusie z Nazaretu Bóg przyjął cechy właściwe ludzkiej naturze, w tym także nieuniknioną przynależność człowieka do określonego narodu i określonego kraju". - Z tego narodu wyrośliśmy, w tym kraju żyjemy, jest on naszą Ojczyzną i niech będzie ona naszą Ziemią Świętą. Kościół w Polsce też jest "naszym" Kościołem, skoro go tworzymy, jako jego żywe kamienie - napisał abp Hoser.

Arcybiskup przypomniał, że w sierpniu wyrusza ponad trzydzieści diecezjalnych pielgrzymek z różnych krańców Polski, które idą "kilka, kilkanaście, a najwytrwalsi - ponad dwadzieścia dni" i mają do pokonania "od ponad stu, do prawie sześciuset pięćdziesięciu kilometrów". Jak zaznaczył abp Hoser, pielgrzymki "opasują Polskę wszerz i wzdłuż modlitwą, radością, świadectwem żywej wiary". Dodał, że wiele osób towarzyszy pielgrzymkom duchowo - podejmując program pielgrzymkowy pozostając w miejscu zamieszkania.

Ordynariusz warszawsko-praski przypomniał, że 6 sierpnia z kościoła Świętego Ducha na Nowym Mieście wyrusza 306. Warszawska Pielgrzymka Piesza a dzień wcześniej z kościoła Akademickiego św. Anny - 37. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitarna. - Do Pani Jasnogórskiej wyrusza również nasza, diecezjalna Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin, która rozpoczyna się 5 sierpnia Mszą Święta o godz. 7. w Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej i prowadzi na terenie Diecezji przez parafie w Zerzniu, Błotach, Otwocku-Kresach, Karczewie, Otwocku Wielkim do Glinek w Archidiecezji Warszawskiej - poinformował abp Hoser.

Dodał, że 16 sierpnia z konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku wychodzi, organizowana przez środowisko Pomocników Matki Kościoła, Praska Pielgrzymka Piesza, która na Jasną Górę dotrze 26 sierpnia.

Arcybiskup przypomniał, że przez parafie należące do diecezji warszawsko-praskiej przechodzą trasy pielgrzymek drohiczyńskiej oraz łomżyńskiej, a ich uczestnicy "spotykają się zawsze z serdeczną gościnnością mieszkańców miejscowości, które mijają oraz tych, w których zatrzymują się na postoje, posiłki, noclegi". - Proszę wszystkich parafian którzy także w tym roku będą organizować pątnikom postoje etapowe, posiłki lub będą użyczali noclegów o otwartość serc na potrzeby braci i sióstr wędrujących do Matki Bożej. Oni niosą Jej w swych modlitwach i pamięci nie tylko swoje własne intencje, ale dołączają także nasze prośby, dziękczynienia i nadzieje - podkreślił abp Hoser.

Na zakończenie zaznaczył, że błogosławi "wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączają się w pątniczy trud dziesiątek tysięcy pielgrzymów, którzy wyruszą lub przejdą przez naszą Diecezję".

W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę; do Częstochowy docierają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Co roku tę drogę przebywa ponad 250 tysięcy osób w ponad 40 diecezjalnych i kilkudziesięciu regionalnych pielgrzymkach. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę, która po raz pierwszy wyruszyła 6 sierpnia 1711 roku, była wypełnieniem ślubowania złożonego w imieniu mieszkańców stolicy przez członków Bractwa Pana Jezusa Pięciorańskiego za uwolnienie miasta od szalejącej zarazy.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. bodnar21052018 21.05.2018

  Rzecznik praw obywatelskich broni oficerów SB. "Współpracowali z Kościołem"

  Trzej byli oficerowie SB, którzy w latach 80. ostrzegali Kościół o działaniach służb PRL, nie powinni mieć obniżonych emerytur zgodnie z tzw. ustawą dezubekizacyjną.

 2. 1270sdfesdxz 21.05.2018

  Kukiz'15 składa projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową

  Kukiz'15 składa w Sejmie projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową. Chcemy obniżać, a nie podwyższać ceny paliw - podkreślił w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

 3. 1270gowingi 21.05.2018

  Gowin: nasz rząd zrobił dla rodzin niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek

  Nasz rząd zrobił dla rodzin osób niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek rząd do tej pory - mówił w poniedziałek w Krakowie wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, mając ograniczone możliwości budżetowe, rząd nie jest w stanie realizować wszystkich postulatów.

 4. szczerekerwerwe21052018 21.05.2018

  Pełne szaleństwo w TVN24! Ależ popis, to trzeba zobaczyć [WIDEO]

  Poranny seans nienawiści sączony z ekranu TVN 24 w prowadzonym przez Marcina Mellera programie "Drugie śniadanie mistrzów",

 5. 1270bolek00a 21.05.2018

  Lech Wałęsa "część prawdy o swojej historii ukrył przed Polakami"

  Lech Wałęsa jest postacią historyczną z zasługami, ale jest też postacią kontrowersyjną - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin

 6. 1270antypis 21.05.2018

  Opozycja wysyła bojówki do walki z PiS

  Sasin: osoby zakłócające spotkania z politykami PiS to zorganizowane bojówki

 7. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 8. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook