Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Hoser: Krzyż jest Drzewem Życia i symbolem miłosierdzia

15.04.2017

Chrystusowy Krzyż jest Drzewem Życia – podkreślił abp Henryk Hoser. W Wielki Piątek biskup warszawsko-praski przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku, świątyni będącej wotum wdzięczności za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej.

W homilii abp Hoser podkreślił, że Męka i Śmierć Chrystusa na Krzyżu jest najbardziej czytelnym świadectwem Miłości Boga wobec człowieka. "To ogromne, przerażające cierpienie i poniżenie Jezus przyjął za nas, w naszym miejscu byśmy odzyskali życie wieczne, które w wyniku grzechu pierworodnego było przed nami zamknięte. Dzięki Niemu krzyż będący narzędziem śmierci stał się Drzewem rodzącym Życia i symbolem Miłosierdzia" - powiedział kaznodzieja. 

Zwrócił uwagę, że z przebitego boku Zbawiciela zrodził się Kościół. "Wypływająca z Niego woda jest oznaką Chrztu Świętego poprzez który stajemy się członkami Kościoła a wiec chrześcijanami. Tym samy przyjmujemy imię Jezusa jako nasz imię własne" - podkreślił abp Hoser. Mówiąc z kolei o symbolice wypływające z boku Zbawiciela Krwi zwrócił uwagę, że oznacza Ona Eucharystię będącą naszym pokarmem i napojem dzięki którym coraz bardziej stajemy się Chrystusowi. Biskup warszawsko-praski przyrównał tych którzy próbują wyrzucić Krzyż z przestrzeni życia publicznego do Judasza, który sprzedał swojego Mistrza za trzydzieści srebrników czyli tyle ile kosztował wówczas niewolnik. Przestrzegł jednocześnie przed trwaniem w grzechu.

"Możemy zaprzeć się Chrystusa podobnie jak to uczynił Piotr - dla własnego bezpieczeństwa, czy koniunkturalnych założeń. On jednak uznał swój błąd i gorzko zapłakał, a Jezus to docenił nie odmawiając mu prymatu wśród wszystkich apostołów" - zauważył abp Hoser. Zachęcał również by w perspektywie Chrystusowego Krzyża spojrzeć na swoje trudne doświadczenia. "Niech będzie On dla nas źródłem życia i mocy. Niech Jego gałęzie będą osłoną w naszym cierpieniu. Przyjmijmy te które są nieodzowne, nie do uniknięcia nadając im ten sam sens, który był sensem cierpienia Chrystusa traktując jako narzędzie zbawienia innych i samego siebie" - zaapelował duchowny. Po liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego.

kk/KAI

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 2. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 3. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 4. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 5. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 6. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 7. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 8. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook