Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Hoser: Kapłan bez Chrystusa to tylko aktor

13.04.2017

Jeśli nam, kapłanom, umknie świadomość, że działamy w imieniu Chrystusa, wówczas jesteśmy tylko aktorami - powiedział w czwartek arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser podczas mszy Krzyżma. Wspomniał też o masowych nawróceniach w Medjugorie, gdzie był ostatnio jako wysłannik papieża.

W homilii skierowanej do księży, którzy co roku w Wielki Czwartek odnawiają przyrzeczenia kapłańskie podczas porannej mszy Krzyżma, przypomniał, że "wszystkie sakramenty (...) podporządkowane Eucharystii, są sakramentami Chrystusa", przez Niego osobiście ustanowionymi. Podkreślił, że sakramenty działają "za pośrednictwem Kościoła i dla Kościoła". "Kościół jest zbudowany na szkielecie sakramentów. (...) Kapłaństwo urzędowe jest przede wszystkim po to, żeby kapłani byli szafarzami sakramentów" - powiedział. 

Zdaniem arcybiskupa, podstawowym elementem świadomości kapłana powinno być to, że po święceniach działa w imieniu Chrystusa i w Jego osobie - "in persona Christi", dlatego kapłan powinien być "czytelnym znakiem obecności Jezusa wśród swojego ludu". "Jeżeli ta świadomość nam, kapłanom, umknie, wówczas jesteśmy tylko aktorami" - podkreślił. 

"Kapłanem się jest, a nie wykonuje się tylko kapłaństwo, tak jak wykonuje się jakikolwiek zawód" - powiedział abp Hoser i dodał, że wszelkie odstępstwa od podstawowej misji księdza, czyli prowadzenia ludzi do Boga, stają się jednocześnie przyczyną upadku wielu wiernych. 

Powiedział, że "dramat" przeżywają te parafie - dziś, jak zaznaczył, często tak się dzieje w Europie zachodniej - w których nie ma kapłana, co dla wiernych oznacza brak możliwości odprawiania Eucharystii. "Te parafie umierają. Wierni nie są karmieni - ani Słowem Bożym, ani Eucharystią, innymi sakramentami. Zanikła np. spowiedź indywidualna" - stwierdził. 

W kontekście spowiedzi wspomniał o swojej niedawnej misji w Medjugorie - miejscu domniemanych objawień maryjnych w Bośni i Hercegowinie - gdzie na polecenie papieża miał rozpoznać sytuację duszpasterską tego miejsca kultu. Abp Hoser powiedział, że w Medjugorie ludzie masowo przystępują do spowiedzi - ustawiają się w kolejkach do kilkudziesięciu konfesjonałów, żeby odbyć "spowiedź życia". Według hierarchy, często przyjeżdżają niewierzący, którzy tam przeżywają nawrócenie, płaczą po odejściu z konfesjonału i "radykalnie zmieniają życie". 

Wielki Czwartek to w Kościele katolickim święto dwóch sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii, ustanowionych przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, poprzedzającej Jego śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie. Przed południem tego dnia biskupi odprawiają w swoich katedrach msze Krzyżma z udziałem księży danej diecezji. Wieczorem w każdym kościele jest celebrowana msza Wieczerzy Pańskiej, która upamiętnia Ostatnią Wieczerzę. Liturgia rozpoczyna Triduum Paschalne, upamiętniające wydarzenia związane z męka, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. 

ak/PAP 

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook