Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Głódź: Polska potrzebuje wewnętrznego pokoju

03.05.2017

Polska potrzebuje przede wszystkim wewnętrznego pokoju, harmonii społecznej - podkreślił metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź w Bazylice Mariackiej w Gdańsku w czasie mszy św. odprawionej w intencji ojczyzny w ramach obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

"Cała kultura, dusza narodu polskiego zakorzeniona jest w Bogu, w krzyżu, w źródle miłości, bo stanowi prawdę o Polsce, która nie chce być pawiem narodów i papugą, kłaniać się okolicznościom, modom, trendom, pozwalać na rozpowszechnianie się ducha nihilizmu, serwilizmu, duchowej bylejakości, a także - trzeba powiedzieć, w niektórych sektorach - narodowego zaprzaństwa" – mówił abp Głódź. 

"Polska potrzebuje przede wszystkim wewnętrznego pokoju, harmonii społecznej. Zbyt dużo żeśmy maszerowali w czasie bolesnych, tragicznych dni - dni wojen, dni łagrów i Sybiru i stanu wojennego - w czarnych marszach. Nie twórzmy na siłę nowych, bo prowokujemy szatańskiego ducha" – podkreślił metropolita. 

Dodał, że "nie wolno wykopywać rowów". "Bo Polska nie jest podzielona. Są zróżnicowane opinie, ale w stopniu tak wielkim, że przybierają miarę totalnej opozycji, a totalna opozycja wypacza demokrację, staje się karykaturą i wcześniej czy później skazana jest na niepowodzenie z prostej przyczyny, dlatego, że negacja rodzi negację, ona nic nowego nie tworzy" - zaznaczył abp Głódź. 

Mszę w Bazylice Mariackiej poprzedziło okazjonalne spotkanie zorganizowane pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego w Gdańsku (w miejscu tym jeszcze przed 1989 r. organizowano manifestacje związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja) przez Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej oraz samorządy Gdańska i województwa pomorskiego. W spotkaniu, oprócz przedstawicieli lokalnych władz, wzięła też udział młodzież polskiego pochodzenia z Rosji i Białorusi. 

"Niezależnie od politycznych podziałów i sporów, dzielących nas różnic, w imię hołdu dla dziedzictwa Konstytucji 3 maja, starajmy się szukać drogi do zrozumienia wzajemnych racji i przezwyciężania uprzedzeń. Konstytucja to umowa, której trzeba przestrzegać. (...) Jakakolwiek próba manipulowania, majstrowania przy tym akcie jest niebezpieczna i niedopuszczalna" - napisał w liście, który został odczytany pod pomnikiem pomorski marszałek Mieczysław Struk. 

Wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk zaznaczył w swoim przemówieniu, że "konstytucja wtedy jest silna, kiedy jest przestrzegana". "Dzisiaj żyjemy tymi samymi marzeniami, jakimi żyli nasi przodkowie. Trójpodział władzy, niezależność tej władzy, to wszystko przed nami, to wszystko do obrony" - mówił Kowalczuk. 

Jak poinformował zespół prasowy gdańskiego magistratu, z okazji świąt przypadających 1 i 3 maja, główne ciągi komunikacyjne w mieście ozdobiono 1,3 tysiącami biało-czerwonych flag. Przygotowano też specjalne iluminacje. W nocy z 2 na 3 maja na biało-czerwono podświetlone zostały Złota Brama, Pomnik Poległych Stoczniowców oraz dwa wiadukty: przy Stadionie Energa Gdańsk oraz przy ul. Kościuszki. 

Wojewódzkie obchody Święta 3 Maja z udziałem m.in. władz regionalnych, miały w tym roku miejsce w Pelplinie, gdzie odbyła się m.in. msza św. w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP, a po niej - uroczysty przemarsz wojska i pokaz lotniczy. 

ak/PAP

[fot. YouTube/Centrum Informacyje Archidiecezji Gdańskiej]

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook