Jedynie prawda jest ciekawa


Abolicja za zaległości dot. abonamentu?

16.05.2013

"W wielu wypadkach dotyczy to osób, które utrzymują się z emerytur i rent w wysokości ok. 1000 złotych. To sytuacja dramatyczna" - oceniał senator Grzegorz Bierecki na specjalnej konferencji prasowej.

Konferencję prasową w sprawie ściągania opłat abonamentowych zorganizowali w Sejmie senatorowie PiS: Henryk Cioch i Grzegorz Bierecki. Politycy zwrócili problem na procedury windykacyjne, z którymi boryka się w tej chwili - jak mówił Bierecki - ok. 2,5 miliona Polaków.

"Jesteśmy tu w sprawie 2,5 mln osób w Polsce, którzy otrzymują w tej chwili wezwania do zapłaty zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego. Dotyczy to 2,5 mln osób, które znajdują się w różnej sytuacji. Część z tych osób zaprzestała płacenia abonamentu z powodu wystąpienia premiera Donalda Tuska. Zaprzestali, ponieważ uwierzyli, że premier rządu Rzeczypospolitej zniesie abonament, a ich płatności nie są konieczne" - mówił Bierecki.

Przypomniane zostały słowa premiera, który wypowiadał się w tej kwestii pięć lat temu: "Abonament jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi. Dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie do jego zniesienia" - twierdził premier Tusk w roku 2008.

Politykom chodzi o zaległości abonamentu RTV, które są ściągane za okres ostatnich pięciu lat. Jak podkreślali senatorowie PiS na konferencji prasowej, najłatwiej są one ściągane z emerytów i rencistów, którzy stanowią ok. 30% tych, którzy mają zaległości.

"Media donoszą o zdarzeniach, gdzie zrozpaczeni ludzie patrzą na te wezwania, które wynoszą ok. 1800 złotych – w przypadku windykacji przez komornika skarbowego. Poczta wysyła wezwania na ok. 1400 zł, do tego dochodzą odsetki karne, koszta wezwania, koszta komornicze. W wielu wypadkach dotyczy to osób, które utrzymują się z emerytur i rent w wysokości ok. 1000 złotych. To sytuacja dramatyczna" - oceniał Bierecki.

Z kolei Henryk Cioch podkreślał trudności związane z zarejestrowaniem się jako osoby zwolnione z opłat: "Co to jest za zwolnienie ustawowe, skoro dla jego pełnej skuteczności konieczne jest złożenie specjalnych potwierdzeń, informacji, itd. Chodzi nam o to, aby te osoby, które nie spełniły tych dodatkowych wymogów, a przeciwko którym wszczęte zostało postępowanie egzekucyjne, odstąpiono od egzekucji, umarzając te zobowiązania" - mówił.

Obaj zaapelowali do premiera Tuska o poparcie projektu ustawy.

"Apelujemy także o powstrzymanie tej akcji, szczególnie prowadzonej w stosunku do osób, które z mocy ustawy uprawnione są do zwolnienia z tych opłat" - podkreślił Bierecki.

ll

[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook