Jedynie prawda jest ciekawa


Abolicja za zaległości dot. abonamentu?

16.05.2013

"W wielu wypadkach dotyczy to osób, które utrzymują się z emerytur i rent w wysokości ok. 1000 złotych. To sytuacja dramatyczna" - oceniał senator Grzegorz Bierecki na specjalnej konferencji prasowej.

Konferencję prasową w sprawie ściągania opłat abonamentowych zorganizowali w Sejmie senatorowie PiS: Henryk Cioch i Grzegorz Bierecki. Politycy zwrócili problem na procedury windykacyjne, z którymi boryka się w tej chwili - jak mówił Bierecki - ok. 2,5 miliona Polaków.

"Jesteśmy tu w sprawie 2,5 mln osób w Polsce, którzy otrzymują w tej chwili wezwania do zapłaty zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego. Dotyczy to 2,5 mln osób, które znajdują się w różnej sytuacji. Część z tych osób zaprzestała płacenia abonamentu z powodu wystąpienia premiera Donalda Tuska. Zaprzestali, ponieważ uwierzyli, że premier rządu Rzeczypospolitej zniesie abonament, a ich płatności nie są konieczne" - mówił Bierecki.

Przypomniane zostały słowa premiera, który wypowiadał się w tej kwestii pięć lat temu: "Abonament jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi. Dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie do jego zniesienia" - twierdził premier Tusk w roku 2008.

Politykom chodzi o zaległości abonamentu RTV, które są ściągane za okres ostatnich pięciu lat. Jak podkreślali senatorowie PiS na konferencji prasowej, najłatwiej są one ściągane z emerytów i rencistów, którzy stanowią ok. 30% tych, którzy mają zaległości.

"Media donoszą o zdarzeniach, gdzie zrozpaczeni ludzie patrzą na te wezwania, które wynoszą ok. 1800 złotych – w przypadku windykacji przez komornika skarbowego. Poczta wysyła wezwania na ok. 1400 zł, do tego dochodzą odsetki karne, koszta wezwania, koszta komornicze. W wielu wypadkach dotyczy to osób, które utrzymują się z emerytur i rent w wysokości ok. 1000 złotych. To sytuacja dramatyczna" - oceniał Bierecki.

Z kolei Henryk Cioch podkreślał trudności związane z zarejestrowaniem się jako osoby zwolnione z opłat: "Co to jest za zwolnienie ustawowe, skoro dla jego pełnej skuteczności konieczne jest złożenie specjalnych potwierdzeń, informacji, itd. Chodzi nam o to, aby te osoby, które nie spełniły tych dodatkowych wymogów, a przeciwko którym wszczęte zostało postępowanie egzekucyjne, odstąpiono od egzekucji, umarzając te zobowiązania" - mówił.

Obaj zaapelowali do premiera Tuska o poparcie projektu ustawy.

"Apelujemy także o powstrzymanie tej akcji, szczególnie prowadzonej w stosunku do osób, które z mocy ustawy uprawnione są do zwolnienia z tych opłat" - podkreślił Bierecki.

ll

[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 6. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 7. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook