Jedynie prawda jest ciekawa


Abolicja za zaległości dot. abonamentu?

16.05.2013

"W wielu wypadkach dotyczy to osób, które utrzymują się z emerytur i rent w wysokości ok. 1000 złotych. To sytuacja dramatyczna" - oceniał senator Grzegorz Bierecki na specjalnej konferencji prasowej.

Konferencję prasową w sprawie ściągania opłat abonamentowych zorganizowali w Sejmie senatorowie PiS: Henryk Cioch i Grzegorz Bierecki. Politycy zwrócili problem na procedury windykacyjne, z którymi boryka się w tej chwili - jak mówił Bierecki - ok. 2,5 miliona Polaków.

"Jesteśmy tu w sprawie 2,5 mln osób w Polsce, którzy otrzymują w tej chwili wezwania do zapłaty zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego. Dotyczy to 2,5 mln osób, które znajdują się w różnej sytuacji. Część z tych osób zaprzestała płacenia abonamentu z powodu wystąpienia premiera Donalda Tuska. Zaprzestali, ponieważ uwierzyli, że premier rządu Rzeczypospolitej zniesie abonament, a ich płatności nie są konieczne" - mówił Bierecki.

Przypomniane zostały słowa premiera, który wypowiadał się w tej kwestii pięć lat temu: "Abonament jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi. Dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie do jego zniesienia" - twierdził premier Tusk w roku 2008.

Politykom chodzi o zaległości abonamentu RTV, które są ściągane za okres ostatnich pięciu lat. Jak podkreślali senatorowie PiS na konferencji prasowej, najłatwiej są one ściągane z emerytów i rencistów, którzy stanowią ok. 30% tych, którzy mają zaległości.

"Media donoszą o zdarzeniach, gdzie zrozpaczeni ludzie patrzą na te wezwania, które wynoszą ok. 1800 złotych – w przypadku windykacji przez komornika skarbowego. Poczta wysyła wezwania na ok. 1400 zł, do tego dochodzą odsetki karne, koszta wezwania, koszta komornicze. W wielu wypadkach dotyczy to osób, które utrzymują się z emerytur i rent w wysokości ok. 1000 złotych. To sytuacja dramatyczna" - oceniał Bierecki.

Z kolei Henryk Cioch podkreślał trudności związane z zarejestrowaniem się jako osoby zwolnione z opłat: "Co to jest za zwolnienie ustawowe, skoro dla jego pełnej skuteczności konieczne jest złożenie specjalnych potwierdzeń, informacji, itd. Chodzi nam o to, aby te osoby, które nie spełniły tych dodatkowych wymogów, a przeciwko którym wszczęte zostało postępowanie egzekucyjne, odstąpiono od egzekucji, umarzając te zobowiązania" - mówił.

Obaj zaapelowali do premiera Tuska o poparcie projektu ustawy.

"Apelujemy także o powstrzymanie tej akcji, szczególnie prowadzonej w stosunku do osób, które z mocy ustawy uprawnione są do zwolnienia z tych opłat" - podkreślił Bierecki.

ll

[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 2. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 3. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 4. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 5. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 6. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 7. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook