Jedynie prawda jest ciekawa

Abolicja za zaległości dot. abonamentu?

16.05.2013

"W wielu wypadkach dotyczy to osób, które utrzymują się z emerytur i rent w wysokości ok. 1000 złotych. To sytuacja dramatyczna" - oceniał senator Grzegorz Bierecki na specjalnej konferencji prasowej.

Konferencję prasową w sprawie ściągania opłat abonamentowych zorganizowali w Sejmie senatorowie PiS: Henryk Cioch i Grzegorz Bierecki. Politycy zwrócili problem na procedury windykacyjne, z którymi boryka się w tej chwili - jak mówił Bierecki - ok. 2,5 miliona Polaków.

"Jesteśmy tu w sprawie 2,5 mln osób w Polsce, którzy otrzymują w tej chwili wezwania do zapłaty zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego. Dotyczy to 2,5 mln osób, które znajdują się w różnej sytuacji. Część z tych osób zaprzestała płacenia abonamentu z powodu wystąpienia premiera Donalda Tuska. Zaprzestali, ponieważ uwierzyli, że premier rządu Rzeczypospolitej zniesie abonament, a ich płatności nie są konieczne" - mówił Bierecki.

Przypomniane zostały słowa premiera, który wypowiadał się w tej kwestii pięć lat temu: "Abonament jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi. Dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie do jego zniesienia" - twierdził premier Tusk w roku 2008.

Politykom chodzi o zaległości abonamentu RTV, które są ściągane za okres ostatnich pięciu lat. Jak podkreślali senatorowie PiS na konferencji prasowej, najłatwiej są one ściągane z emerytów i rencistów, którzy stanowią ok. 30% tych, którzy mają zaległości.

"Media donoszą o zdarzeniach, gdzie zrozpaczeni ludzie patrzą na te wezwania, które wynoszą ok. 1800 złotych – w przypadku windykacji przez komornika skarbowego. Poczta wysyła wezwania na ok. 1400 zł, do tego dochodzą odsetki karne, koszta wezwania, koszta komornicze. W wielu wypadkach dotyczy to osób, które utrzymują się z emerytur i rent w wysokości ok. 1000 złotych. To sytuacja dramatyczna" - oceniał Bierecki.

Z kolei Henryk Cioch podkreślał trudności związane z zarejestrowaniem się jako osoby zwolnione z opłat: "Co to jest za zwolnienie ustawowe, skoro dla jego pełnej skuteczności konieczne jest złożenie specjalnych potwierdzeń, informacji, itd. Chodzi nam o to, aby te osoby, które nie spełniły tych dodatkowych wymogów, a przeciwko którym wszczęte zostało postępowanie egzekucyjne, odstąpiono od egzekucji, umarzając te zobowiązania" - mówił.

Obaj zaapelowali do premiera Tuska o poparcie projektu ustawy.

"Apelujemy także o powstrzymanie tej akcji, szczególnie prowadzonej w stosunku do osób, które z mocy ustawy uprawnione są do zwolnienia z tych opłat" - podkreślił Bierecki.

ll

[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. Gowin23102017 23.10.2017

  Gowin o ustawach sądowych: dzieli nas z prezydentem tylko jedna sprawa

  W negocjacjach w sprawie kształtu tzw. ustaw sądowych o KRS i SN prezydenta Andrzeja Dudę oraz obóz Zjednoczonej Prawicy dzieli już tylko jedna kwestia - mówił w poniedziałek w radiowych "Sygnałach dnia" wicepremier Jarosław Gowin.

 2. KaczynskiSzydlo 23.10.2017

  Kaczyński premierem, Szydło do Brukseli? Do rekonstrukcji może dojść 11 listopada

  Beata Szydło ma stracić stanowisko premiera i "trochę odpocząć" - sugerują Robert Mazurek i Igor Zalewski w najnowszym numerze "Sieci Prawdy"

 3. 1270kwatera 22.10.2017

  Otwarto kwaterę żołnierzy poległych w obronie Warszawy w 1939 r.

  W niedzielę na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na Służewie kardynał Kazimierz Nycz poświęcił pomnik i nowo otwartą kwaterę wojenną żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Warszawy w 1939 r. i ofiar cywilnych zabitych w wyniku niemieckich bombardowań.

 4. 1270policja 22.10.2017

  Mariusz Kamiński przedstawi założenia ustawy o jawności życia publicznego

  Założenia ustawy o jawności życia publicznego przedstawią w poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne.

 5. Misjewiki 22.10.2017

  "Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami"

  Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami i głosić Chrystusa w swoich środowiskach - mówił z okazji Światowego Dnia Misyjnego przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. Podziękował też za ofiary składane na rzecz misji.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook