Jedynie prawda jest ciekawa


93. rocznica powrotu Bydgoszczy do macierzy

21.01.2013

Władze i mieszkańcy Bydgoszczy w niedzielę uroczyście obchodzili 93. rocznicę powrotu miasta do macierzy. Zorganizowano m.in. manifestację patriotyczną i inscenizację historyczną oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą zasłużonego urzędnika Władysław Webera.

Głównym punktem rocznicowych obchodów była manifestacja przed Pomnikiem Wolności w centrum miasta, w czasie której wciągnięto na maszt biało-czerwoną flagę, odśpiewano hymn państwowy, a przedstawiciele władz miasta, instytucji i organizacji złożyli kwiaty.

W Ratuszu odsłonięto tablicę zasłużonego urzędnika Władysława Webera (1883-1961), który na początku XX w. był jedynym Polakiem pracującym w bydgoskim magistracie, a po odzyskaniu niepodległości budował zręby polskiej administracji samorządowej w mieście. Był bliskim współpracownikiem komisarycznego prezydenta miasta Jana Maciaszka, organizował kursy dla przyszłych urzędników. W 1925 r. został prezesem Związku Urzędników Miejskich. W Bydgoskim samorządzie pracował do połowy lat 30., gdy przeszedł na emeryturę.

Otwarto też wystawę pamiątek po Weberze. Zaprezentowano m.in. dokumenty, fotografie, dyplomy, i medale, a także egzemplarze "Księgi adresowej Bydgoszczy", której wydawcą był zasłużony urzędnik.

Na zakończenie obchodów na Starym Rynku obyła się manifestacja historyczna, przedstawiająca przejęcie władzy przez Polaków w mieście w 1920 r.

Za datę powrotu Bydgoszczy do macierzy przyjęto 20 stycznia 1920 r., kiedy do miasta wkroczyły polskie wojska. Jako pierwsi do miasta wmaszerowali saperzy pod dowództwem ppłk. Witolda Butlera, a po nich żołnierze 6. Pułku Strzelców Wielkopolskich dowodzone przez mjr. Bernarda Śliwińskiego. Oficjalnie powitanie żołnierzy odbyło na Starym Rynku, gdzie odprawiono mszę dziękczynną. Formalne przejęcie władzy w Bydgoszczy miało miejsce 19 stycznia 1920 r. o godzinie 18 w ratuszu. Niemiecki burmistrz Hugo Wolff przekazał wówczas klucze do miasta jako symbol władzy mianowanemu kilka dni wcześniej generalnemu komisarzowi rządu polskiego i komisarycznemu prezydentowi Janowi Maciaszkowi.

Maciaszek przejmując władzę nad miastem powiedział m.in.: "Rząd polski wszelkimi siłami starać się będzie nie tylko o podtrzymanie dobrobytu, handlu i przemysłu, jak i kulturalnego rozwoju naszego grodu, ale dołoży wszelkich wysiłków, aby go jak najbardziej rozwinąć".

ll, PAP

[Fot. Wikipedia]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook