Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

93. rocznica powrotu Bydgoszczy do macierzy

21.01.2013

Władze i mieszkańcy Bydgoszczy w niedzielę uroczyście obchodzili 93. rocznicę powrotu miasta do macierzy. Zorganizowano m.in. manifestację patriotyczną i inscenizację historyczną oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą zasłużonego urzędnika Władysław Webera.

Głównym punktem rocznicowych obchodów była manifestacja przed Pomnikiem Wolności w centrum miasta, w czasie której wciągnięto na maszt biało-czerwoną flagę, odśpiewano hymn państwowy, a przedstawiciele władz miasta, instytucji i organizacji złożyli kwiaty.

W Ratuszu odsłonięto tablicę zasłużonego urzędnika Władysława Webera (1883-1961), który na początku XX w. był jedynym Polakiem pracującym w bydgoskim magistracie, a po odzyskaniu niepodległości budował zręby polskiej administracji samorządowej w mieście. Był bliskim współpracownikiem komisarycznego prezydenta miasta Jana Maciaszka, organizował kursy dla przyszłych urzędników. W 1925 r. został prezesem Związku Urzędników Miejskich. W Bydgoskim samorządzie pracował do połowy lat 30., gdy przeszedł na emeryturę.

Otwarto też wystawę pamiątek po Weberze. Zaprezentowano m.in. dokumenty, fotografie, dyplomy, i medale, a także egzemplarze "Księgi adresowej Bydgoszczy", której wydawcą był zasłużony urzędnik.

Na zakończenie obchodów na Starym Rynku obyła się manifestacja historyczna, przedstawiająca przejęcie władzy przez Polaków w mieście w 1920 r.

Za datę powrotu Bydgoszczy do macierzy przyjęto 20 stycznia 1920 r., kiedy do miasta wkroczyły polskie wojska. Jako pierwsi do miasta wmaszerowali saperzy pod dowództwem ppłk. Witolda Butlera, a po nich żołnierze 6. Pułku Strzelców Wielkopolskich dowodzone przez mjr. Bernarda Śliwińskiego. Oficjalnie powitanie żołnierzy odbyło na Starym Rynku, gdzie odprawiono mszę dziękczynną. Formalne przejęcie władzy w Bydgoszczy miało miejsce 19 stycznia 1920 r. o godzinie 18 w ratuszu. Niemiecki burmistrz Hugo Wolff przekazał wówczas klucze do miasta jako symbol władzy mianowanemu kilka dni wcześniej generalnemu komisarzowi rządu polskiego i komisarycznemu prezydentowi Janowi Maciaszkowi.

Maciaszek przejmując władzę nad miastem powiedział m.in.: "Rząd polski wszelkimi siłami starać się będzie nie tylko o podtrzymanie dobrobytu, handlu i przemysłu, jak i kulturalnego rozwoju naszego grodu, ale dołoży wszelkich wysiłków, aby go jak najbardziej rozwinąć".

ll, PAP

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 2. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 3. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 4. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 5. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 6. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 7. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 8. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook