Jedynie prawda jest ciekawa


69. rocznica Powstania Warszawskiego

18.07.2013

Minutą ciszy i dźwiękiem syren w godzinę "W", uroczystościami przy pomnikach Gloria Victis i Polskiego Państwa Podziemnego oraz koncertem powstańczych piosenek stolica upamiętni 1 sierpnia 69. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

O godne uczczenie pamięci jego bohaterów zwrócili się do warszawiaków w czwartek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Tadeusz Filipkowski ze Światowego Związku Żołnierzy AK i Edmund Baranowski ze Związku Powstańców Warszawskich. W podpisanym apelu podkreślili:

"1 sierpnia o godz. 17 uczcimy pamięć tych, którzy zginęli za wolność stolicy. Oddajmy hołd powstańcom, którzy teraz są z nami. To z ich poczucia obowiązku, patriotyzmu i niezwykłej odwagi możemy brać przykład".

Przedstawiciele weteranów wyrazili nadzieję, że w tym roku nie dojdzie do żadnych incydentów podczas uroczystości.

- Jest już nas niewielu, tym niemniej przykładamy ogromną wagę do tego, żeby święto to przebiegało w atmosferze wzajemnego zrozumienia, zaufania i pamięci o poległych - podkreślił Baranowski.

Filipkowski mówił:

 - Z zażenowaniem patrzyłem w roku ubiegłym, jak człowiek z tabliczką z napisem „kombatant” opatrzoną znakiem Polski Walczącej organizował buczenie na Cmentarzu Powązkowskim. To są zachowania niegodne. Mam nadzieję i wierzę, że w tym roku i następnych do tego nie dojdzie, bo przecież czcimy pamięć bohaterskiej ludności i naszych poległych towarzyszy broni.

Obchody 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się we wtorek 30 lipca uroczystością przy kamieniu upamiętniającym żołnierzy z oddziału AK "Żywiciel" na Żoliborzu.

Następnego dnia prezydent Bronisław Komorowski wręczy odznaczenia państwowe podczas spotkania z powstańcami. W tym dniu na Zamku Królewskim odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, a pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na Pl. Krasińskich - polowa msza św. i koncert najsłynniejszych piosenek powstańczych.

Uroczystości w czwartek 1 sierpnia rozpocznie przemarsz spod pomnika "Mokotów Walczący - 1944" w Parku im. Gen. Gustawa Orlicz-Dreszera do ul. Dworkowej. Potem zaplanowano uroczystości przy pomnikach gen. Stefana Roweckiego "Grota" i Polskiego Państwa Podziemnego nieopodal Sejmu oraz przy pomniku Polegli Niepokonani na Woli.

Kulminacją obchodów będzie tradycyjnie minuta ciszy o godz. 17. Moment, w którym 69 lat temu wybuchło powstanie, przypomną także miejskie syreny, których dźwięk rozbrzmi na ulicach Warszawy. Następnie warszawiacy oddadzą hołd walczącym przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" składane będą kwiaty.

O godz. 21 na Kopcu Powstania Warszawskiego zostanie rozpalone ognisko pamięci. Ogień zostaniem zgaszony - jak co roku - 2 października, w dniu upadku powstania.

Z okazji obchodów koncerty, widowiska muzyczne i teatralne oraz zajęcia dla dzieci przygotowało Muzeum Powstania Warszawskiego. W sobotę 27 lipca w Parku Wolności zlokalizowanym przy placówce zagra zespół Lao Che. Następnego dnia utwory z filmu "Zakazane piosenki" w reż. Leonarda Buczkowskiego zaprezentują tam m.in. Katarzyna Groniec, Mela Koteluk i Muniek Staszczyk.

W dniu wybuchu powstania odbędzie się koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" na Pl. Zamkowym oraz premiera spektaklu "Kamienne niebo zamiast gwiazd" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Tekst opracował Marcin Cecko na podstawie powieści Jerzego Krzysztonia. Muzykę do spektaklu przygotowuje Julia Marcell.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zaprosił wszystkich kombatantów do odwiedzania w placówce centrum informacyjnego uruchomionego na czas obchodów. Jak wyjaśnił, weterani będą tam fotografowani, ich zdjęcia zostaną wykorzystane podczas uroczystości rocznicowych w następnym roku.

27 lipca odbędzie się też 23. Bieg Powstania Warszawskiego. Zawodnicy chcący upamiętnić bohaterów powstania pobiegną na dwóch dystansach, pięć i dziesięć km. Limit chętnych - 7 tys. – został wypełniony trzy dni po rozpoczęciu zapisów. Baranowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, zaproponował w czwartek, aby w następnym roku na dystansie 70 m "potruchtali" sami powstańcy.

Prezydent Warszawy zadeklarowała, że w następnym roku, z okazji okrągłej rocznicy wybuchu powstania, do Warszawy zostaną zaproszeni na koszt miasta uczestnicy powstania żyjący w kraju i zagranicą. Powiedziała też, że planuje zorganizowanie premierowego pokazu filmu "Miasto 44" w miejscu "pokaźnym", np. na Stadionie Narodowym.

Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała też, że jedna z głównych uroczystości w przyszłym roku zostanie zorganizowana na odnowionym Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie spoczywa ponad 100 tys. żołnierzy Państwa Podziemnego i cywilnej ludności stolicy. Jest to największa powstańcza nekropolia.

PAP

[FOTO: Jerzy Tomaszewski - Wikipedia]

Warto poczytać

 1. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 2. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 3. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 4. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 5. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 6. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 7. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook