Jedynie prawda jest ciekawa


5 września ogłoszenie składu Polonijnej Rady Konsultacyjnej

07.08.2016

Polonijna Rada Konsultacyjna będzie doradzać Senatowi w sprawach dotyczących Polonii i Polaków za granicą.

- Skład Polonijnej Rady Konsultacyjnej będzie znany 5 września, chcemy, by jej członkowie reprezentowali wszystkie środowiska polonijne - powiedział PAP marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Dodał, że w przyszłości będzie zabiegał o zwiększenie środków na Polonię z ponad 60 do 100 mln zł.

Polonijna Rada Konsultacyjna, która będzie doradzać izbie w sprawach dot. Polonii i Polaków za granicą, została powołana na nowo do życia uchwałą Senatu na początku lipca. Kilka dni temu Senat zdecydował o poszerzeniu jej składu z 15 do 16 osób. Jej zadaniem będzie m.in. wyrażanie opinii na temat projektów ustaw i uchwał związanych z Polonią.

"Ja tę radę powołam i ogłoszę jej skład 5 września, nie chcę w tej chwili uprzedzać i podawać nazwisk. Odbędzie się specjalna uroczystość, podczas której zaprezentuje wszystkich przedstawicieli powołanych do rady. Staraliśmy się tak dobrać członków, aby poszczególne osoby reprezentowały wszystkie kontynenty, wszystkie środowiska polonijne. Zwiększenie z 15 do 16 osób wynikało z tego, że zabrakłoby miejsca dla jeszcze jednej osoby, którą chcieliśmy bardzo umieścić w składzie" - powiedział Karczewski.

Marszałek podkreślił, że Rada ma duże znaczenie dla funkcjonowania Polonii. Zapewnił, że Senat będzie wsłuchiwał się w opinie rady. "Będziemy działać zgodnie z zasadą: +nic o Polonii, bez Polonii+. Bardzo cieszę się, że pieniądze przeszły do Senatu, że to Senat w tej chwili będzie dysponentem tych środków. Już mogę powiedzieć, że jest dobra reakcja środowisk polonijnych, bo my z nimi rozmawiamy, prowadzimy ciągły dialog (...). Środowiska polonijne mówią o innej jakości naszego działania" - ocenił marszałek Senatu.

Karczewski powiedział, że Senat "bardzo aktywnie" przygotowuje się do określenia zasad dysponowania środkami na Polonię. "Zapoznajemy się bardzo dokładnie, wnikliwie ze wszystkimi przysłanymi do nas opiniami na temat sposobu dystrybuowania środków, priorytetów i myślę, że mamy dobre pomysły i będziemy wprowadzać je w życie" - powiedział marszałek Senatu.

Zapewnił, że środki dla organizacji polonijnych będą trafiały do zainteresowanych szybciej. "We wrześniu i październiku będziemy ogłaszać konkurs i będziemy chcieli, aby te środki już od stycznia można było przeznaczać dla potrzebujących" - poinformował. Dodał, że bardzo ważną zmianą będzie wprowadzenie możliwości wydłużenia finansowania niektórych przedsięwzięć - np. prowadzenia polonijnych stron internetowych czy gazet i radiostacji. Dotychczas w ramach konkursu rozpisanego przez MSZ można było uzyskać finansowanie najwyżej na dwa lata w ramach tzw. projektów modułowych (co oznacza przyznanie środków na jeden rok i promesę na środki na kolejny).

Karczewski powiedział też, że będzie starał się o zwiększenie środków przeznaczonych na pieczę nad Polonią. "Widać, że środków jest za mało, oczekiwania są dużo większe, potrzeby dużo większe, nie mamy w tej chwili w budżecie wystarczających środków. Na przyszły rok chcemy osiągnąć taki sam poziom, jak było to w poprzednich latach, ale od 2018 r. będziemy bardzo mocno zabiegać o to, żeby zwiększyć te środki" - zaznaczył.

"Bardzo bym chciał, aby kwota, którą będziemy przeznaczać na opiekę, wspieranie Polonii, wynosiła 100 mln zł" - dodał Karczewski.

Senat sprawował pieczę nad Polonią od 1989 r.; w 2012 r. pieniądze z budżetu na współpracę z Polakami za granicą przekazano Ministerstwu Spraw Zagranicznych. W 2016 r. środki wróciły do

dyspozycji Senatu, ale są wydawane zgodnie z wynikami rozpisanego przez MSZ konkursu, na który przeznaczono ponad 60 mln zł; od 2017 r. całą pulą środków na Polonię będzie zarządzać Senat. Zgodnie z projektem budżetu kancelarii Senatu na 2017 r. izba chce przeznaczyć na ten cel 75 mln zł.

Polonijna Rada Konsultacyjna przy marszałku Senatu została utworzona w listopadzie 2002 r. Funkcjonowała do 2012 r., w związku z przekazaniem środków na opiekę nad Polonią do MSZ; w 2013 r. uchwała o utworzeniu Rady została formalnie uchylona przez Senat.

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

(PAP)/emer

Warto poczytać

 1. cba-20062018 20.06.2018

  Zatrzymano 5 osób związanych z ustawianiem przetargów na wielomilionowe inwestycje

  Funkcjonariusze CBA z Bydgoszczy zatrzymali 5 osób związanych z ustawianiem przetargów. Grupa próbowała wpłynąć na inwestycje budowy dworca głównego w Olsztynie oraz modernizację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

 2. 1270jarrekk 20.06.2018

  Jarosław Kaczyński zrezygnuje za rok z polityki? Beata Mazurek komentuje spekulacje medialne

  Jarosław Kaczyński zamierza zrezygnować z funkcji prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość i wycofać się z czynnego udziału w polityce?

 3. sylwester-chruszcz-20062018 20.06.2018

  Sylwester Chruszcz nie wierzy w samobójstwo brata "To był człowiek spełniony"

  Nikt z rodziny i znajomych nie wierzy w samobójstwo mojego brata - mówił w środę poseł Sylwester Chruszcz, brat zmarłego w maju głogowskiego radnego Pawła Chruszcza. "To był człowiek mocno zbudowany wewnętrznie" - podkreślił polityk koła poselskiego Wolni i Solidarni

 4. sejm-20062018 20.06.2018

  Kantar Public: PiS zyskuje, PO traci, Nowoczesna poza sejmem

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu, 41 proc. badanych wyrażających gotowość udziału w nich zagłosowałoby na PiS, a 20 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (6 proc.) i Kukiz'15 (6 proc.) - wynika z sondażu Kantar Public

 5. szpital-lozka 20.06.2018

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich". Lekarze przestrzegają: "Rośnie liczba odmów szczepień”

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich"

 6. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

 7. tvp19062018 19.06.2018

  Nieprawdopodobne. Mecz z Senegalem oglądało… blisko 19 milionów Polaków

  Blisko 19 milionów widzów oglądało mecz Polski z Senegalem – poinformował na Twitterze prezes TVP.

 8. tvn17062018 19.06.2018

  Co dalej z prezenterką opowiadająca o "dwóch hat-trickach" Ronaldo? Dziwne zachowanie TVN24

  Wypowiedź dziennikarki odbiła się tak szerokim echem w Internecie, iż do całej sytuacji odniosła się macierzysta stacja dziennikarki.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook