Jedynie prawda jest ciekawa


5 września ogłoszenie składu Polonijnej Rady Konsultacyjnej

07.08.2016

Polonijna Rada Konsultacyjna będzie doradzać Senatowi w sprawach dotyczących Polonii i Polaków za granicą.

- Skład Polonijnej Rady Konsultacyjnej będzie znany 5 września, chcemy, by jej członkowie reprezentowali wszystkie środowiska polonijne - powiedział PAP marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Dodał, że w przyszłości będzie zabiegał o zwiększenie środków na Polonię z ponad 60 do 100 mln zł.

Polonijna Rada Konsultacyjna, która będzie doradzać izbie w sprawach dot. Polonii i Polaków za granicą, została powołana na nowo do życia uchwałą Senatu na początku lipca. Kilka dni temu Senat zdecydował o poszerzeniu jej składu z 15 do 16 osób. Jej zadaniem będzie m.in. wyrażanie opinii na temat projektów ustaw i uchwał związanych z Polonią.

"Ja tę radę powołam i ogłoszę jej skład 5 września, nie chcę w tej chwili uprzedzać i podawać nazwisk. Odbędzie się specjalna uroczystość, podczas której zaprezentuje wszystkich przedstawicieli powołanych do rady. Staraliśmy się tak dobrać członków, aby poszczególne osoby reprezentowały wszystkie kontynenty, wszystkie środowiska polonijne. Zwiększenie z 15 do 16 osób wynikało z tego, że zabrakłoby miejsca dla jeszcze jednej osoby, którą chcieliśmy bardzo umieścić w składzie" - powiedział Karczewski.

Marszałek podkreślił, że Rada ma duże znaczenie dla funkcjonowania Polonii. Zapewnił, że Senat będzie wsłuchiwał się w opinie rady. "Będziemy działać zgodnie z zasadą: +nic o Polonii, bez Polonii+. Bardzo cieszę się, że pieniądze przeszły do Senatu, że to Senat w tej chwili będzie dysponentem tych środków. Już mogę powiedzieć, że jest dobra reakcja środowisk polonijnych, bo my z nimi rozmawiamy, prowadzimy ciągły dialog (...). Środowiska polonijne mówią o innej jakości naszego działania" - ocenił marszałek Senatu.

Karczewski powiedział, że Senat "bardzo aktywnie" przygotowuje się do określenia zasad dysponowania środkami na Polonię. "Zapoznajemy się bardzo dokładnie, wnikliwie ze wszystkimi przysłanymi do nas opiniami na temat sposobu dystrybuowania środków, priorytetów i myślę, że mamy dobre pomysły i będziemy wprowadzać je w życie" - powiedział marszałek Senatu.

Zapewnił, że środki dla organizacji polonijnych będą trafiały do zainteresowanych szybciej. "We wrześniu i październiku będziemy ogłaszać konkurs i będziemy chcieli, aby te środki już od stycznia można było przeznaczać dla potrzebujących" - poinformował. Dodał, że bardzo ważną zmianą będzie wprowadzenie możliwości wydłużenia finansowania niektórych przedsięwzięć - np. prowadzenia polonijnych stron internetowych czy gazet i radiostacji. Dotychczas w ramach konkursu rozpisanego przez MSZ można było uzyskać finansowanie najwyżej na dwa lata w ramach tzw. projektów modułowych (co oznacza przyznanie środków na jeden rok i promesę na środki na kolejny).

Karczewski powiedział też, że będzie starał się o zwiększenie środków przeznaczonych na pieczę nad Polonią. "Widać, że środków jest za mało, oczekiwania są dużo większe, potrzeby dużo większe, nie mamy w tej chwili w budżecie wystarczających środków. Na przyszły rok chcemy osiągnąć taki sam poziom, jak było to w poprzednich latach, ale od 2018 r. będziemy bardzo mocno zabiegać o to, żeby zwiększyć te środki" - zaznaczył.

"Bardzo bym chciał, aby kwota, którą będziemy przeznaczać na opiekę, wspieranie Polonii, wynosiła 100 mln zł" - dodał Karczewski.

Senat sprawował pieczę nad Polonią od 1989 r.; w 2012 r. pieniądze z budżetu na współpracę z Polakami za granicą przekazano Ministerstwu Spraw Zagranicznych. W 2016 r. środki wróciły do

dyspozycji Senatu, ale są wydawane zgodnie z wynikami rozpisanego przez MSZ konkursu, na który przeznaczono ponad 60 mln zł; od 2017 r. całą pulą środków na Polonię będzie zarządzać Senat. Zgodnie z projektem budżetu kancelarii Senatu na 2017 r. izba chce przeznaczyć na ten cel 75 mln zł.

Polonijna Rada Konsultacyjna przy marszałku Senatu została utworzona w listopadzie 2002 r. Funkcjonowała do 2012 r., w związku z przekazaniem środków na opiekę nad Polonią do MSZ; w 2013 r. uchwała o utworzeniu Rady została formalnie uchylona przez Senat.

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

(PAP)/emer

Warto poczytać

 1. morawieckimay18032018 18.03.2018

  Morawiecki rozmawiał z May na temat Rosji. „Reakcja musi być zdecydowana”

  Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w niedzielę z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, która chciała skonsultować dalsze postępowanie wobec Rosji

 2. 1270merkelina 18.03.2018

  W poniedziałek w Warszawie wizyta kanclerz Niemiec

  Współpraca dwustronna, przyszłość UE po Brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny

 3. 1270manifestacja 17.03.2018

  W największych miastach odbyły się demonstracje przeciwko rasizmowi

  Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

 4. 1270zziobro 17.03.2018

  Ziobro: musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce

  Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją.

 5. Anders17032018 17.03.2018

  Anders zapowiada: oddam premię

  Oddam premię, którą otrzymałam w styczniu - zapowiedziała w sobotę w radiu RMF FM senator, sekretarz stanu w kancelarii premiera Anna Maria Anders. Oceniła, że jeżeli kogoś chce się wynagrodzić za działanie, to się powinno mu podwyższyć pensję

 6. MajewskiBaranPozniak 17.03.2018

  Gdańsk będzie wspierał... zmianę płci? "Musimy się temu stanowczo sprzeciwić"

  Refundacja przez miasto operacji zmiany płci, czy stworzenie tymczasowych dokumentów dla osób przechodzących taką operację - takie rekomendacje w Modelu na rzecz Równego Traktowania wzbudziły protesty środowisk związanych z Koalicją dla Gdańska

 7. Duda16032018 16.03.2018

  Kontrowersyjne słowa Prezydenta. Co miał na myśli mówiąc o "niemieckim uznaniu"?

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas wyraził uznanie za moją interwencję w proces legislacyjny ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości; przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda portalowi 300polityka.pl

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook