Jedynie prawda jest ciekawa


400 zł dla byłych opozycjonistów

05.12.2016

Rząd chce wprowadzić dodatki do emerytur dla byłych opozycjonistów. Dodatek ma wynosić 400 złotych i ma być wypłacany co miesiąc, niezależnie od dochodów i dożywotnio. Działanie to ma na celu wyrównanie dziejowej niesprawiedliwości - pisze „Super Express”.

Emerytury mają zostać zmniejszone około 32. tysiącom osób. Według szacunków, budżet państwa ma zaoszczędzić na tym pół miliarda złotych. Kwota ta ma być wykorzystana między innymi na dodatki dla działaczy podziemia antykomunistycznego. 


Dodatki - w wysokości 400 zł - mają być wypłacane dożywotnio, co miesiąc i niezależnie od dochodów.

Jednak zdaniem opozycjonistów takiego dodatku nie można nazywać wyrównaniem dziejowej niesprawiedliwości.

"Proponowana kwota to za mało" — podkreśla Adam Borowski, współautor Encyklopedii Solidarności.

Podobnego zdania jest Wojciech Czajkowski, który jako 30-latek pracował w Domu Słowa Polskiego, gdzie drukowano m.in „Trybunę Ludu”. W stanie wojennym był internowany przez 5 miesięcy, a teraz pracuje jako ochroniarz, zarabiając 5 zł za godzinę.

"Często myślę, że ci, z którymi walczyliśmy, żyją sobie spokojnie i dostatnio. Nie tak sobie wyobrażałem wolność, o którą walczyłem. 400 zł to są pieniądze, ale tak naprawdę to jest jałmużna w porównaniu z tym, co wciąż otrzymują byli esbecy i ich rodziny" — mówił Czajkowski.

Dodał, że wdowa po gen. Kiszczaku otrzymuje co miesiąc ponad 7 tys. złotych, a on, mając Krzyż Wolności i Solidarności z trudem płaci czynsz za mieszkanie.

wkt/"Super Express"

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. 1270rafalskaelz 23.05.2018

  Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia w sprawę protestu osób niepełnosprawnych mediatora

  Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia mediatora w sprawę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Różne warianty są możliwe" - mówiła minister w środę w Łomży (Podlaskie).

 2. truck23052018 23.05.2018

  Nowy pomysł na aktywizację uchodźców. Niemcy będą ich uczyć prowadzenia ciężarówek

  Jednym z powodów, dla których Niemcy przyjęli ogromne ilości uchodźców – o którym rzadko mówi się głośno – była chęć zapchania luk na rynku pracy tanią siłą roboczą.

 3. 1270annairadzio 23.05.2018

  Prawdziwy mąż stanu. Radek Sikorski żalił się żonie na J. Kaczyńskiego

  Mojemu mężowi po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego było przykro i był wzburzony - zeznała w środę Anne Applebaum w procesie, który b. szef MSZ Radosław Sikorski wytoczył prezesowi PiS. Dodała, że takie wypowiedzi wpływają na to, jak Sikorski jest postrzegany za granicą.

 4. 1270policjasw 23.05.2018

  15-latka uratowała znajomą z internetu od śmierci

  15-latka z Jasienicy uratowała o rok starszą koleżankę z wirtualnego świata, która chciała popełnić samobójstwo. Zaniepokoił ją wpis w internecie. Powiadomiła o nim szkolnego pedagoga. Resztą zajęli się policjanci. Zdążyli w ostatniej chwili - podała policja.

 5. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook