Jedynie prawda jest ciekawa

300 próbek z Tupolewa w Polsce

08.08.2013

Rosjanie, pierwszy raz zgodzili się pominąć wielomiesięczną, biurokratyczną procedurę i przekazali próbki pobrane przez Polaków bezpośrednio naszym śledczym obecnym w Smoleńsku.

Jak informuje „Nasz Dziennik” obecna w Smoleńsku grupa złożona z prokuratora i ekspertów wróci dziś do Polski z materiałem zebranym z foteli Tupolewa oraz innych elementów samolotu.

Dotychczas droga, którą przebywały wszystkie materiały zebrane przez polskich śledczych była o wiele bardziej kręta. Trafiały one najpierw do Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, który przekazywał je rosyjskiej Prokuraturze Generalnej. Następnie znajdowały się w polskiej Prokuratorze Generalnej, a ta przekazywała je do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prowadzącej śledztwo w sprawie katastrofy. Dopiero wtedy materiały trafiały do dyspozycji polskich biegłych. Zdarzało się, że po wielu miesiącach materiał ponownie znajdował się w ręku tych samych śledczych, którzy zabezpieczali go jakiś czas temu w Smoleńsku – jednak zanim mogli nim dysponować musiał on przejść skomplikowaną procedurę.

Materiały zebrane dotąd przez polskich prokuratorów na własną rękę, jak nagrania, filmy czy zdjęcia nie mogły być wykorzystane w śledztwie jako materiał dowodowy. Natomiast Rosjanie teraz po raz pierwszy zgodzili się ominąć opisaną wyżej procedurę i oddać materiał zebrany przez Polaków bezpośrednio do ich dyspozycji. Polacy już od jakiegoś czasu przekonywali Rosjan do takiego rozwiązania. Czemu Rosjanie tak nagle zmienili zdanie? Nie wiadomo – mówi prokurator Kopczyk, kierujący czynnościami w Smoleńsku.

Wypracowaliśmy taką formułę, że przejmuję bezpośrednio materiał zabezpieczony, żeby jak najszybciej poddać go badaniom w Polsce. Bardzo się cieszę, że trafi niezwłocznie do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji - mówi śledczy. Kopczyk dodaje, że oznaki poprawy współpracy z Rosjanami pojawiły się już jesienią. Część próbek pobranych wcześniej dotarła do Polski „zaledwie” po dwóch i trzech miesiącach. To wspaniała informacja, że na materiały pobrane z własnego, polskiego samolotu nie musimy czekać już siedmiu miesięcy!

Pobrane teraz elementy wraku zakończą wątek obecności materiałów wybuchowych na miejscu katastrofy. Śledczy na razie nie planują kolejnych wyjazdów do Smoleńska.

Wnioski o możliwość uczestnictwa w poszukiwaniu przez biegłych śladów materiałów wybuchowych złożyli dwaj pełnomocnicy rodzin ofiar – mec. Hambura i mec. Pszczółkowski.

Zwracam się o dopuszczenie mnie do udziału w tych badaniach, żebym miał okazję zapoznać się z metodologią pracy biegłych. Taka możliwość prawnie jak najbardziej istnieje, zwłaszcza że według moje wiedzy są to czynności niepowtarzalne, gdyż próbki podczas badań ulegają zniszczeniu. Kodeks postępowania karnego po złożeniu wniosku obliguje do zapewnienia stronie udziału w czynnościach, których nie da się powtórzyć - argumentuje Pszczółkowski, który domaga się także dopuszczenie do udziału w badaniach własnego eksperta. 

mc, "Nasz Dziennik"

[fot. Wikipedia Commons, autor: Serge Serebero, lic. CC3.0, GDFL]


Warto poczytać

 1. waszczykowski22092017 23.10.2017

  Waszczykowski krytykuje artykuły we włoskiej prasie. "Są jednostronne"

  Szef dyplomacji Witold Waszczykowski stwierdził, że niektóre artykuły na temat Polski we włoskiej prasie są "skrajnie jednostronne" i w sposób nieprawdziwy przedstawiają sytuację. Tak odniósł się do publikacji między innymi na temat migrantów.

 2. KaminskiWasik23102017 23.10.2017

  Jest już projekt ustawy o jawności życia publicznego. Ma zwiększyć transparentność

  Wzmocnienie przejrzystości państwa poprzez m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym, nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych - zakłada przedstawiony w poniedziałek projekt ustawy o jawności życia publicznego

 3. Rodzina 23.10.2017

  Takich słów oczekujemy w Sejmie! "Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina"

  Pełna rodzina najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie, dlatego powinniśmy prowadzić politykę, która zachęca do zakładanie rodziny i usuwa instrumenty zniechęcające np. do zawierania związku małżeńskiego - powiedział wiceminister rodziny Bartosz Marczuk podczas kongresu "Europa Christi".

 4. Rezydenci23102017 23.10.2017

  Radziwiłł: zmiany w rezydenturze są potrzebne

  Od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat zmian dotyczących rezydentury, rozważane są różne scenariusze; rezydentura powinna być narzędziem motywowania do wybierania specjalności, na które jest zapotrzebowanie - uważa szef MZ Konstanty Radziwiłł.

 5. Warszawapoznanskawiki 23.10.2017

  Poseł PiS zapowiada bezpardonową walkę z reprywatyzacyjnymi oszustami

  Chcemy dokonać kontroli reprywatyzacji kamienic w całej Polsce - powiedział w poniedziałek w Kaliszu, członek komisji weryfikacyjnej ds reprywatyzacji w Warszawie, poseł PiS Jan Mosiński.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook