Jedynie prawda jest ciekawa

25-lecie powstania III RP

29.12.2014

W 25. rocznicę znowelizowania konstytucji PRL odbyła się uroczysta zmiana warty przed Pałacem Prezydenckim. Nowelizacją ustawy zasadniczej z 29 grudnia 1989 r. Sejm zmienił nazwę państwa na Rzeczpospolita Polska i przywrócił godło z orłem w koronie.

„Dokładnie ćwierć wieku temu, 29 grudnia 1989 roku, Sejm zmienił konstytucję przywracając państwu historyczną nazwę świadczącą o jego suwerenności - Rzeczpospolita Polska i też zmienił godło, herb Rzeczypospolitej - na głowę orła wróciła złota królewska korona” - powiedział dziennikarzom doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz.

Podkreślił, że wydarzenie to było symbolicznym podsumowaniem ważnych zmian w konstytucji.

„Z konstytucji wykreślono zapis o dominującej roli PZPR, o sojuszu ze Związkiem Sowieckim. To jednocześnie było potwierdzeniem tych zmian gospodarczych, które w tych dniach Sejm uchwalał, a które dzisiaj nazywamy planem Balcerowicza. W ten sposób, i w rzeczywistym wymiarze, i w sposób symboliczny, Sejm wieńczył te parę miesięcy zmian, które PRL zmieniły w Rzeczpospolitą Polską” - przypomniał Nałęcz.

Kulminacją poniedziałkowych obchodów rocznicy zmian w Konstytucji PRL będzie uroczystość przed Pałacem Prezydenckim o godz. 16. Na fasadzie Pałacu zostanie zapalona okolicznościowa iluminacja. Planowane jest także wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego.

29 grudnia 1989 r. za nowelizacją głosowało 374 posłów, 11 wstrzymało się od głosu, a tylko jeden był przeciwny - poseł z PZPR. Artykuł pierwszy znowelizowanej konstytucji głosił:

Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

AM/PAP

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook