Jedynie prawda jest ciekawa


24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów? Komisja poparła prezydencki projekt

06.02.2018
Karskiwiki
24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów? Komisja poparła prezydencki projekt

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniowała prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów, który ma być obchodzony 24 marca, w rocznicę egzekucji rodziny Ulmów zamordowanych za przechowywanie Żydów.

Na początku wtorkowego posiedzenia Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu wiceprzewodnicząca komisji, Iwona Śledzińska-Katarasińska zgłosiła wniosek o odroczenie rozpatrywania przez komisję i Sejm RP projektu ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów. Swój wniosek umotywowała faktem, że polski rząd nie uporał się się jeszcze ze skutkami kryzysu wywołanego procedowaniem nowelizacji ustawy o IPN i nie jest to właściwy czas na podejmowanie prac nad kolejną ustawą dotyczącą wspólnej historii Polaków i Żydów.

Przewodnicząca komisji, Elżbieta Kruk (PiS), uznała, że projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów nie ma nic wspólnego z nowelizacją ustawy o IPN - to dwa zupełnie różne akty prawne. W głosowaniu posłowie zdecydowali, że prace nad ustawa będą kontynuowane.

Prezydencki projekt ustawy zakładał, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów obchodzony będzie 17 marca. Posłowie sejmowej komisji Kultury i Środków Przekazu uznali jednak, że właściwsza będzie data 24 marca - dzień mordu dokonanego na rodzinie Ulmów i żydowskich obywatelach chowanych przez nich. Początkowa propozycja daty 17 marca wynikała z faktu, że 24 marca przypada już inne święto - ustanowiony w 2004 roku Narodowy Dzień Życia.

Przewodnicząca komisji, Elżbieta Kruk, nie widzi jednak w tej zbieżności żadnego problemu. Jak mówiła na wtorkowym posiedzeniu komisji, podczas egzekucji Ulmów zginęło także dziecko w łonie matki, a ci, którzy ratowali Żydów niewątpliwie chronili życie ludzkie - nie ma więc przeszkód, aby oba święta obchodzone były tego samego dnia.

Poseł Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna) powiedział, że ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów w marcu, niezależnie, czy to będzie 17 czy 24 marca, jest wyjątkowo niefortunną decyzją. Jego zdaniem ustalenia marcowej daty święta spowoduje, że zawsze będzie ono rozpatrywane w kontekście wydarzeń Marca'68 i rozpętanej wtedy antysemickiej kampanii, która spowodowała emigrację tysięcy polskich Żydów. Komisja zdecydowała jednak, żeby pozostać przy danie 24 marca.

Na wniosek Krzysztofa Czabańskiego (PiS) Komisja przyjęła też nowa nazwą projektu ustawy. Jej pełna nazwa ma brzmieć: "Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką".

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiedział, że Rada Ministrów zajmuje pozytywne stanowisko wobec "idei upamiętnienia heroizmu Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej w trybie projektowanej ustawy prezydenckiej". Dodał też, że nowa ustawa pomoże w przedstawianiu światu historii stosunków polsko-żydowskich podczas okupacji.

Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów został zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę. We wtorek podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski zaznaczył, że zdaniem prezydenta należne "uhonorowanie heroicznych czynów naszych rodaków, którzy aktywnie przeciwstawili się zbrodniczym planom III Rzeszy Niemieckiej, jest zaszczytną powinnością wszystkich Polaków".

- Wyrazem tego hołdu powinno być ustanowienie przez parlament Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej (...) Polacy ratujący Żydów są dumą Rzeczpospolitej. Należą do wielkich bohaterów czasu wojny na równi z żołnierzami Armii Krajowej i wszystkimi członkami konspiracji. Za swoją heroiczną postawę i wzajemną solidarność zarówno ukrywający, jak i ukrywani płacili często najwyższą cenę - mówił Kolarski.

W preambule projektu zaznaczono, że święto ma być hołdem dla Polaków - bohaterów, którzy "w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Polski - Rzeczypospolitej Przyjaciół, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady".

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook