Jedynie prawda jest ciekawa


24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów? Komisja poparła prezydencki projekt

06.02.2018
Karskiwiki
24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów? Komisja poparła prezydencki projekt

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniowała prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów, który ma być obchodzony 24 marca, w rocznicę egzekucji rodziny Ulmów zamordowanych za przechowywanie Żydów.

Na początku wtorkowego posiedzenia Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu wiceprzewodnicząca komisji, Iwona Śledzińska-Katarasińska zgłosiła wniosek o odroczenie rozpatrywania przez komisję i Sejm RP projektu ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów. Swój wniosek umotywowała faktem, że polski rząd nie uporał się się jeszcze ze skutkami kryzysu wywołanego procedowaniem nowelizacji ustawy o IPN i nie jest to właściwy czas na podejmowanie prac nad kolejną ustawą dotyczącą wspólnej historii Polaków i Żydów.

Przewodnicząca komisji, Elżbieta Kruk (PiS), uznała, że projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów nie ma nic wspólnego z nowelizacją ustawy o IPN - to dwa zupełnie różne akty prawne. W głosowaniu posłowie zdecydowali, że prace nad ustawa będą kontynuowane.

Prezydencki projekt ustawy zakładał, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów obchodzony będzie 17 marca. Posłowie sejmowej komisji Kultury i Środków Przekazu uznali jednak, że właściwsza będzie data 24 marca - dzień mordu dokonanego na rodzinie Ulmów i żydowskich obywatelach chowanych przez nich. Początkowa propozycja daty 17 marca wynikała z faktu, że 24 marca przypada już inne święto - ustanowiony w 2004 roku Narodowy Dzień Życia.

Przewodnicząca komisji, Elżbieta Kruk, nie widzi jednak w tej zbieżności żadnego problemu. Jak mówiła na wtorkowym posiedzeniu komisji, podczas egzekucji Ulmów zginęło także dziecko w łonie matki, a ci, którzy ratowali Żydów niewątpliwie chronili życie ludzkie - nie ma więc przeszkód, aby oba święta obchodzone były tego samego dnia.

Poseł Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna) powiedział, że ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów w marcu, niezależnie, czy to będzie 17 czy 24 marca, jest wyjątkowo niefortunną decyzją. Jego zdaniem ustalenia marcowej daty święta spowoduje, że zawsze będzie ono rozpatrywane w kontekście wydarzeń Marca'68 i rozpętanej wtedy antysemickiej kampanii, która spowodowała emigrację tysięcy polskich Żydów. Komisja zdecydowała jednak, żeby pozostać przy danie 24 marca.

Na wniosek Krzysztofa Czabańskiego (PiS) Komisja przyjęła też nowa nazwą projektu ustawy. Jej pełna nazwa ma brzmieć: "Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką".

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiedział, że Rada Ministrów zajmuje pozytywne stanowisko wobec "idei upamiętnienia heroizmu Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej w trybie projektowanej ustawy prezydenckiej". Dodał też, że nowa ustawa pomoże w przedstawianiu światu historii stosunków polsko-żydowskich podczas okupacji.

Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów został zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę. We wtorek podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski zaznaczył, że zdaniem prezydenta należne "uhonorowanie heroicznych czynów naszych rodaków, którzy aktywnie przeciwstawili się zbrodniczym planom III Rzeszy Niemieckiej, jest zaszczytną powinnością wszystkich Polaków".

- Wyrazem tego hołdu powinno być ustanowienie przez parlament Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej (...) Polacy ratujący Żydów są dumą Rzeczpospolitej. Należą do wielkich bohaterów czasu wojny na równi z żołnierzami Armii Krajowej i wszystkimi członkami konspiracji. Za swoją heroiczną postawę i wzajemną solidarność zarówno ukrywający, jak i ukrywani płacili często najwyższą cenę - mówił Kolarski.

W preambule projektu zaznaczono, że święto ma być hołdem dla Polaków - bohaterów, którzy "w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Polski - Rzeczypospolitej Przyjaciół, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady".

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook