Jedynie prawda jest ciekawa


22. rocznica powstania Radia Maryja

08.12.2013

W wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy 7 grudnia świętowano 22. rocznicę powstania Radia Maryja. W świątyni Świętych Polskich Braci Męczenników modlili się kapłani oraz wierni świeccy, którzy przybyli z różnych stron Polski, województwa i diecezji.

Kustosz Sanktuarium Nowych Męczenników, pozdrawiając wszystkich zebranych w świątyni oraz przy radioodbiornikach i telewizorach, zaprezentował historię miejsca. Wyraził również wdzięczność za „ewangelizacyjną działalność Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz dzieł, które przy nich powstały”. - Niech Maryja, Matka Kościoła i Królowa Polski ochrania i wspiera macierzyńską troską wszystkich posługujących i wspomagających katolickie media w naszej ojczyźnie, aby mogły się rozwijać i kształtować sumienia rodaków w kraju i na całym świecie - powiedział ks. prałat Józef Kubalewski.

Na początku Eucharystii biskup Jan Tyrawa podkreślił, że 22 lata istnienia Radia Maryja, Telewizji Trwam ma swój ogromny wkład w to wszystko, co dzisiaj stanowi dobro duchowe i zewnętrzne, pozwalające Kościołowi w Polsce pełnić jego misję. - Za to dziękujemy radiu, a przede wszystkim osobom, które do jego powstania się przyczyniły, zwłaszcza ojcu dyrektorowi, obecnemu pośród nas - powiedział biskup.

Tegoroczne spotkanie w kolejną rocznicę powstania Radia Maryja zostało zorganizowane w szczególnym miejscu - właśnie w Sanktuarium Nowych Męczenników. Jak zauważył bp Tyrawa, który przewodniczył Eucharystii, to właśnie z tej świątyni udał się bł. ks. Jerzy Popiełuszko w swoją „ostatnią ziemską podróż”.

Biskup ordynariusz zapowiedział, że chce popatrzeć na tę rocznicę z perspektywy „gęstości zdarzeń”, które w tym czasie miały miejsce. - Był to czas szczególny. Niby wychodziliśmy na prostą. Wydawało się, że to, co najgorsze, mamy już za sobą, że teraz wystarczy już tylko systematyczna praca, rozsądne gospodarowanie, planowanie przyszłości i cierpliwe oczekiwanie na owoce dzieła dokonanego w czasie Solidarności. A jednak dawał się odczuwać jakiś fałsz. Tak jakby ktoś sypał piasek w tryby, powodując zatarcia - wspominał bp Tyrawa. Hierarcha wskazał, że z ogromną intensywnością zaczęto wówczas forsować nową ideologię - nowy ateizm jako jedyną propozycję godną nowoczesnego społeczeństwa. - Mieliśmy wyrzec się tradycji, historii, narodowości, wiary. Wraz z przyjęciem najnowocześniejszej technologii, elektroniki, mieliśmy wejść również w bliżej nieokreśloną wolność, która okazała się niczym innym jak tylko skrajnym relatywizmem moralnym, w czym oczywiście przeszkadzał Kościół, a w nim - Radio Maryja, a później jeszcze Telewizja Trwam - dodał.

Następnie bp Tyrawa odwołał się do wydarzeń, które miały miejsce w tym 22-leciu życia Kościoła. Wymienił kilka pielgrzymek papieży bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI do Polski, Rok św. Pawła, szczególne ukazanie patronatu św. Jana Vianneya, a ostatnio Rok Wiary. - Świat przeżywał swoistego rodzaju rekolekcje w momencie odchodzenia papieża Jana Pawła II, wyboru papieża Benedykta XVI i papieża Franciszka, w czym oczywiście niemały udział Radia Maryja i Telewizji Trwam. Bez nich w takim stopniu nie bylibyśmy uczestnikami tego wszystkiego - podkreślił biskup.

Zatrzymał się - w perspektywie zbliżającej się kanonizacji - nad postacią bł. Jana Pawła II, zachęcając, by wierni na nowo odkryli papieża, a jeszcze wcześniej - po prostu - Karola Wojtyłę. - Właśnie dlatego, że czas upływa, powinniśmy coraz bardziej wczytywać się w to dziedzictwo, które nam zostawił, bowiem ma nam naprawdę dużo do powiedzenia - dodał. Biskup wskazał na cztery kręgi stanowiące źródło poznania Karola Wojtyły - twórczość naukową, homilie i kazania, twórczość poetycką i osobiste wspomnienia tych, którzy „mieli szczęście przebywać z Karolem Wojtyłą - późniejszym papieżem w różnych okolicznościach: w czasie wędrówek w górach, spływów kajakowych czy chociażby wspólnego przeżywania świąt w Watykanie”. - Te dwa ostatnie źródła stają się coraz to bardziej interesujące, bowiem stanowią inną formę wyrazu czy interpretacji tych pierwszych. Sądzę, że przed nami do odkrycia na nowo cała twórczość poetycka Karola Wojtyły. Zachęcam wszystkich do sięgania po nią - mówił biskup.

Podkreślił dwa zasadnicze tematy, które interesowały papieża - wolność i prawda jako źródło wolności. - Prawda pojawia się nie tyle w takich czy innych opiniach, sądach, hipotezach, ale właśnie we wspólnocie, a wspólnota ta tworzy się przez miłość. To właśnie miłość do drugiego człowieka otwiera i prowadzi do źródła Miłości, do Boga. Bez miłości człowiek staje się przedmiotem i ocenia się go nie według tego, kim jest, ale jak można się nim posłużyć, jak może skutecznie funkcjonować - dowodził biskup. Ordynariusz powołał się na liczne utwory autorstwa Karola Wojtyły, w których poruszał on problematykę wspólnoty rodzinnej, parafialnej, ojczyźnianej czy wspólnoty przyjaźni.

Biskup Tyrawa przypomniał m.in. prowadzone przez Ojca Świętego środowe katechezy poświęcone małżeństwu i przygotowaniu do niego. - O tym wszystkim mówił papież w pierwszej dekadzie swojego pontyfikatu, kiedy my, w Polsce, byliśmy odcięci kordonem granicznym i medialnym również od papieskiego nauczania. Nie było ani Radia Maryja, ani Telewizji Trwam, które ten przekaz by nam zapewniły. Jakże przypomnienie tych katechez byłoby nam potrzebne w chwili, kiedy ludzkie ciało tak wulgarnie wystawiane jest jedynie na sprzedaż w różnych reklamach i poniżane w tak zwanych artystycznych wystawach i teatrach. I to się nazywa sztuką – mówił.

W homilii bp Tyrawa poruszył także wątek wielkiego rozmodlenia papieża, które nadawało kształt jego życiu i osobie, pomagało rozpoznać tajemnicę człowieka. Przywołał również znany epizod z działalności Karola Wojtyły - udział w Teatrze Rapsodycznym. - W teatrze tym główną rolę powierzono pięknu słowa, które miało wyrażać etyczną i moralną moc ludzkiej miłości przywiązanej do prawdy. W nim młody Karol uczył się przemawiania w wolności. Uczył się tego wszystkiego w najciemniejszym czasie, bo podczas okupacji. Tam nauczył się, że wolności nie buduje się w pojedynkę, że tam, gdzie znieważa się przyjaźń i każdą inną wspólnotę, tam rodzi się totalitaryzm - podkreślił.

Na zakończenie biskup ordynariusz przywołał „rekolekcje dla artystów” wygłoszone przez Wojtyłę na początku lat 60., a w czasach pontyfikatu - „List do artystów”. - Dziś, kiedy w świecie artystycznym jesteśmy świadkami licznych skandali, chciałoby się zapytać, czy ci artyści zapoznali się z tymi rekolekcjami, zapoznali się z tym Listem. A zapewne takie zapoznanie się nie zaszkodziłoby im - powiedział.

W ostatnich zdaniach swojej refleksji zachęcił wszystkich, aby zapoznawali się z przesłaniem „św. Jana Pawła II”. - W nim szukajmy mocy odnowy i wstawiennictwa przed Bogiem – zakończył. Maria Borysiak-Skorupka z Terenowego Biura Radia Maryja przy parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy podkreśliła, że Bogu należy dziękować za media katolickie, które są nieustannie atakowane. - Przyszło nam żyć w niezwykle trudnych czasach. Czasach ataku na Kościół i księży. Ataku mediów liberalnych, które chcą zniszczyć katolików. Dlatego dziękujemy Bogu za te 22 lata posługi Radia Maryja, które głosi prawdę. Tę samą, którą głosił Pan Bóg. Powinniśmy te media wspierać - podkreśliła.

Swoje słowo do wiernych skierował również założyciel i dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. - W tym zagęszczonym czasie 22 lat Radia Maryja dziękujemy dzisiaj za tę zagęszczoną, bardzo ważną homilię dla nas - mówił. Redemptorysta podziękował również obecnym kapłanom diecezjalnym jak i zakonnym. - Często jesteśmy smutni, jak się patrzy na ulice, różne miejsca. Ludzie są posępni, smętni, zamyśleni, jakby byli na siebie źli. A my jesteśmy rodziną Radia Maryja - dodał. - Uśmiechajmy się do siebie. Jeśli będą nas prześladować, błogosławcie, a nie złorzeczcie. Wszystkim, także tym, którzy nam źle czynią. To mówił bł. ks. Jerzy i to mówi Chrystus - powiedział o. Rydzyk.

Obecni w świątyni mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Koronowie z wokalistami Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Muzycy wraz z Chórem „Exsultate Deo” uświetnili również swoim śpiewem liturgię. Po Eucharystii rozpoczęła się modlitwa różańcowa, a wspólne świętowanie zakończył Apel Jasnogórski.

Radio Maryja swoją pierwszą audycję nadało 8 grudnia 1991 roku w Toruniu i Bydgoszczy. W niespełna trzy lata później uzyskało koncesję ogólnopolską, uruchamiając nadajniki na terenie całego kraju.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

KAI, lz

[fot:PAP/Tytus Żmijewski]

Warto poczytać

 1. Scheuring-Wielgus 19.03.2018

  Scheuring-Wielgus znów w formie. Czy ona ma świadomość tego co mówi?

  Posłanka Nowoczesnej "błysnęła" podczas debaty aborcyjnej, a następnie zarzuciła Jackowi Prusinowskiemu manipulację. - Na powtarzaniu -;p) - skomentowała jej zarzut Marzena Paczuska

 2. Merkel-Pawlowicz 19.03.2018

  Wizyta Merkel w Warszawie zostanie zakłócona? Pawłowicz ma apel do "totalnych"

  - Pod ambasadą niemiecką zapisy na ucałowanie dłoni. Ambasadora - zaapelowała do sympatyków opozycji posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. O 18:20 Angela Merkel spotka się z Mateuszem Morawieckim, zaś o 19:30 z Prezydentem Andrzejem Dudą

 3. Duda19032017 19.03.2018

  Piękne słowa Prezydenta. Głośno powiedział co sądzi o popieraniu programów prorodzinnych

  Prezydent Andrzej Duda w trakcie poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Choszczna (Zachodniopomorskie) powiedział, że jest dumny, iż uczestniczy we wdrażaniu programów prorodzinnych. "Chciałbym, żeby do programu Rodzina 500 plus dołączył dobrze przygotowany program Mieszkanie plus" - mówił

 4. pedofilia19032018 19.03.2018

  To się dzieje naprawdę! Ten komunikator to siedlisko pedofilii, uważajcie na swoje dzieci

  Jeden z popularnych komunikatorów internetowych stanowi prawdziwe siedlisko pedofilii. Jak ustrzec się tego niebezpieczeństwa?

 5. 1270tmerkelin 19.03.2018

  Morawiecki: kanclerz Merkel jeszcze raz powinna podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za Holokaust

  Kanclerz Angela Merkel podczas dzisiejszej wizyty w Polsce powinna jeszcze raz podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za druga wojnę światową i Holokaust

 6. 1270tu154regulajki 19.03.2018

  Sasin o zwrocie wraku Tu-154: nie widzę perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską

  Nie widzę żadnych perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską - ocenił w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany o sprawę zwrotu wraku Tu-154

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook