Jedynie prawda jest ciekawa

Znamy wyniki wyborów na burmistrzów i prezydentów

19.11.2014

Są wreszcie oficjalne wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - PKW podała je w nocy z wtorku na środę. W pierwszej turze wybraliśmy 1584 włodarzy; do drugiej tury dojdzie w 890 miastach i gminach.

W Warszawie najlepszy wynik uzyskała Hanna Gronkiewicz-Waltz (KW Platforma Obywatelska RP) - 47,19 proc. i Jacek Sasin (KW Prawo i Sprawiedliwość) 27,31 proc., którzy zmierzą się w drugiej turze.

W Białymstoku najlepszy wynik uzyskali i do drugiej tury przeszli Tadeusz Truskolaski (KWW Tadeusza Truskolaskiego) 49,37 proc. głosów i Jan Dobrzyński (KW Prawo i Sprawiedliwość) 34,16 proc.

W Bydgoszczy również odbędzie się druga tura wyborów na prezydenta miasta. Wystartują w niej Rafał Bruski (KW Platforma Obywatelska RP) który otrzymał 37,08 proc. głosów i Konstanty Dombrowicz (KWW Porozumienie Dombrowicza) z 19,87 proc.

W Gdańsku do drugiej tury przeszli Paweł Adamowicz (KW Platforma Obywatelska RP) z 46,05 proc. głosów i Andrzej Jaworski (KW Prawo i Sprawiedliwość) z 26,15 proc. głosów.

W Gorzowie Wielkopolskim nie będzie drugiej tury - prezydentem został Jacek Wójcicki (KWW Ludzie dla Miasta), który otrzymał 60,59 proc. głosów.

W Krakowie do drugiej tury przeszli Jacek Majchrowski (KWW Jacka Majchrowskiego) 39,18 proc. głosów i Marek Lasota (KW Prawo i Sprawiedliwość) 26,95 proc. głosów.

W Katowicach za dwa tygodnie zmierzą się Marcin Krupa (KWW Forum Samorządowe i Piotr Uszok), który otrzymał w niedzielę 43,09 proc. głosów i Andrzej Sośnierz (KW Prawo i Sprawiedliwość) z 22,09 proc. głosów.

Prezydentem Kielc pozostał Wojciech Lubawski (KWW Porozumienie Samorządowe W. Lubawski), który otrzymał 55,69 proc. głosów.

Drugiej tury nie będzie też w Lublinie, gdzie wygrał Krzysztof Żuk (KW Platforma Obywatelska RP) z 60,13 proc. głosów.

W Łodzi najlepsza okazała się Hanna Zdanowska (KW Platforma Obywatelska RP), która została prezydentem miasta w pierwszej turze z 54,08 proc. głosów.

Olsztyn czeka druga tura, w której wystartują Czesław Małkowski (KWW Czesława Jerzego Małkowskiego), który otrzymał w niedzielę 39,53 proc. głosów i Piotr Grzymowicz (KWW Piotra Grzymowicza) na którego głosowało 25,40 proc. wyborców. 

W Opolu do drugiej tury staną Arkadiusz Wiśniewski (KWW Arkadiusza Wiśniewskiego), na którego głosowało 47,51 proc. wyborców i Marcin Ociepa (KW Razem dla Opola) z 21,13 proc. głosów.

Prezydenta Poznania również poznamy w drugiej turze, w której zmierzą się Ryszard Grobelny (KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska), na którego głosowało 28,58 proc. wyborców i Jacek Jaśkowiak (KW Platforma Obywatelska RP) z 21,46 proc. głosujących.

W Rzeszowie prezydentem został Tadeusz Ferenc (KW Rozwój Rzeszowa Tadeusza Ferenca) z 66,31 proc. głosów.

W drugiej turze w Szczecinie o fotel prezydenta miasta będą rywalizować Piotr Krzystek (Bezpartyjni KWW Piotra Krzystka), który uzyskał 46,46 proc. głosów i Małgorzata Jacyna-Witt (KWW Małgorzata Jacyna-Witt) z 17,73 proc.

Prezydentem Torunia w pierwszej turze został Michał Zaleski (KWW Michał Zaleski), który uzyskał 70,27 proc. głosów.

W drugiej turze we Wrocławiu będą się zmagać Rafał Dutkiewicz (KWW Rafał Dutkiewicz z Platformą), który otrzymał 42,37 proc. głosów i Mirosława Stachowiak-Różecka (KW Prawo i Sprawiedliwość), na którą głosowało w niedzielę 25,8 proc. głosujących.

ansa/PAP

[fot. PAP/Leszek Szymański]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook