Jedynie prawda jest ciekawa


Wzrost opłat za opiekę nad dziećmi niezgodny z prawem?

21.09.2011

W wielu miastach Polski trwają protesty rodziców w związku ze wzrostem opłat za pobyt dzieci w żłobkach oraz przedszkolach. Rodzice żądają zmniejszenia lub zniesienia dodatkowych opłat za opiekę dzieci. Protest rodziców odbywa się m.in. w Warszawie.

Małgorzata Lusar z inicjatywy „Głos rodziców” tłumaczy portalowi Stefczyk.info, że ich protest wynika z drastycznych podwyżek opłat w stołecznych placówkach. „Sprawy nie rozwiązało obniżenie stawek za opiekę przedszkolną. To nadal bardzo duże uderzenie w budżety rodzin, które wychowują małe dzieci. To nie ma nic wspólnego z polityką prorodzinną państwa” – tłumaczy Lusar. Zaznacza, że rodzice skupieni w jej inicjatywie oczekują „skutecznej polityki prorodzinnej”. „Jednym z jej elementów musi być ustalenie opłat za przedszkola i żłobki na minimalnym poziomie, by były to placówki dostępne dla wszystkich” – podkreśla.

Akcja skupiona w inicjatywie Głos Rodziców trwa już od miesięcy. Małgorzata Lusar informuje, że z prośbą o pomoc rodzice zgłosili się m.in. do wojewody. Chcieli, by sprawdził on zgodność z prawem uchwały, która dotyczy opłat za przedszkole. „On jednak nie uwzględnił naszych postulatów. We wtorek złożyliśmy więc do Rady Miasta oficjalne wezwanie do usunięcia naruszenia prawa” – tłumaczy Lusar. Zaznacza, że uchwała nie precyzuje na co przeznaczane są środki z opłat przedszkolnych, co umożliwia „przenoszenie na rodziców kosztów utrzymania placówek publicznych”. „To niezgodne z prawem. Utrzymywanie takich placówek jest bowiem zadaniem własnym gminy” – podkreśla inicjatorka stołecznej akcji. Dodaje, że uchwała została również podjęta już po zakończonej rekrutacji w placówkach. „To z kolei złamanie konstytucyjnej zasady ochrony praw nabytych. To również wykazaliśmy w naszym wezwaniu. Jeśli nasze wnioski pozostaną bez odpowiedniej reakcji, sprawę skierujemy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego” – mówi Stefczyk.info Lusar.

Rodzice postanowili również wywierać presję na władze Warszawy. „Zebraliśmy ponad 2 tys. podpisów rodziców pod petycją do władz Warszawy o zmniejszenie opłat za opiekę nad dziećmi – tłumaczy Małgorzata Lusar i informuje, że w środę petycja trafi do wiceprezydenta Włodzimierza Paszyńskiego.

Jakie są szanse na sukces i zmianę lub zniesienie opłat za placówki w Warszawie? Małgorzata Lusar zaznacza, że inicjatorzy liczą na przychylność władz. „Liczymy, że w dobie kampanii wyborczej i walki o głosy rodziców władze stołeczne się ugną. Jednak dopiero po rozmowach w środę i czwartkowej sesji rady miasta będziemy mogli powiedzieć, czy są nadzieje na zmianę obowiązujących regulacji” – zaznacza Lusar. Dodaje, że jeśli sprawa nie zostanie załatwiona po myśli rodziców, będą oni czekać na decyzję WSA.

Inicjatywa Głos Rodziców skupia się głównie na walce o opłaty za pobyt dzieci w żłobkach. Jednak Małgorzata Lusar zaznacza, że „niepokoją ją również zapisy dotyczące przedszkoli”. „Według nowego projektu uchwały opłata nadal jest ustalona jako procent wynagrodzenia minimalnego, co jest gwarancją podwyżek już od marca przyszłego roku. Nasze postulaty dotyczące opłat w przedszkolach będziemy zgłaszać w czwartek na sesji Rady Miasta” – zaznacza rozmówczyni portalu Stefczyk.info.

Jak zaznaczają rodzice, ogromny wzrost opłat za opiekę nad dziećmi w Warszawie nie idzie w parze ze wzrostem wynagrodzeń opiekunek czy poziomu standardów w placówkach. „Opłaty są tylko i wyłącznie sposobem na łatanie dziury budżetowej miasta. Deficyt wynika natomiast nie z kosztów generowanych przez system opieki nad dziećmi, ale z nieroztropnych decyzji władz” – zaznacza Małgorzata Lusar. Dodaje, że rodzice wciąż muszą przynosić „ręczniki papierowe, chusteczki itp.”. „A przecież płacimy podatki, z których te placówki są utrzymywane” – kwituje rozmówczyni portalu Stefczyk.info.

Stanisław Żaryn

[Fot. Strajk okupacyjny rodziców w Biskupcu, PAP/Adrian Starus]

Warto poczytać

 1. petru09042018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 2. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 3. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 4. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 5. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 6. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 7. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 8. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook