Jedynie prawda jest ciekawa


Wzrost opłat za opiekę nad dziećmi niezgodny z prawem?

21.09.2011

W wielu miastach Polski trwają protesty rodziców w związku ze wzrostem opłat za pobyt dzieci w żłobkach oraz przedszkolach. Rodzice żądają zmniejszenia lub zniesienia dodatkowych opłat za opiekę dzieci. Protest rodziców odbywa się m.in. w Warszawie.

Małgorzata Lusar z inicjatywy „Głos rodziców” tłumaczy portalowi Stefczyk.info, że ich protest wynika z drastycznych podwyżek opłat w stołecznych placówkach. „Sprawy nie rozwiązało obniżenie stawek za opiekę przedszkolną. To nadal bardzo duże uderzenie w budżety rodzin, które wychowują małe dzieci. To nie ma nic wspólnego z polityką prorodzinną państwa” – tłumaczy Lusar. Zaznacza, że rodzice skupieni w jej inicjatywie oczekują „skutecznej polityki prorodzinnej”. „Jednym z jej elementów musi być ustalenie opłat za przedszkola i żłobki na minimalnym poziomie, by były to placówki dostępne dla wszystkich” – podkreśla.

Akcja skupiona w inicjatywie Głos Rodziców trwa już od miesięcy. Małgorzata Lusar informuje, że z prośbą o pomoc rodzice zgłosili się m.in. do wojewody. Chcieli, by sprawdził on zgodność z prawem uchwały, która dotyczy opłat za przedszkole. „On jednak nie uwzględnił naszych postulatów. We wtorek złożyliśmy więc do Rady Miasta oficjalne wezwanie do usunięcia naruszenia prawa” – tłumaczy Lusar. Zaznacza, że uchwała nie precyzuje na co przeznaczane są środki z opłat przedszkolnych, co umożliwia „przenoszenie na rodziców kosztów utrzymania placówek publicznych”. „To niezgodne z prawem. Utrzymywanie takich placówek jest bowiem zadaniem własnym gminy” – podkreśla inicjatorka stołecznej akcji. Dodaje, że uchwała została również podjęta już po zakończonej rekrutacji w placówkach. „To z kolei złamanie konstytucyjnej zasady ochrony praw nabytych. To również wykazaliśmy w naszym wezwaniu. Jeśli nasze wnioski pozostaną bez odpowiedniej reakcji, sprawę skierujemy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego” – mówi Stefczyk.info Lusar.

Rodzice postanowili również wywierać presję na władze Warszawy. „Zebraliśmy ponad 2 tys. podpisów rodziców pod petycją do władz Warszawy o zmniejszenie opłat za opiekę nad dziećmi – tłumaczy Małgorzata Lusar i informuje, że w środę petycja trafi do wiceprezydenta Włodzimierza Paszyńskiego.

Jakie są szanse na sukces i zmianę lub zniesienie opłat za placówki w Warszawie? Małgorzata Lusar zaznacza, że inicjatorzy liczą na przychylność władz. „Liczymy, że w dobie kampanii wyborczej i walki o głosy rodziców władze stołeczne się ugną. Jednak dopiero po rozmowach w środę i czwartkowej sesji rady miasta będziemy mogli powiedzieć, czy są nadzieje na zmianę obowiązujących regulacji” – zaznacza Lusar. Dodaje, że jeśli sprawa nie zostanie załatwiona po myśli rodziców, będą oni czekać na decyzję WSA.

Inicjatywa Głos Rodziców skupia się głównie na walce o opłaty za pobyt dzieci w żłobkach. Jednak Małgorzata Lusar zaznacza, że „niepokoją ją również zapisy dotyczące przedszkoli”. „Według nowego projektu uchwały opłata nadal jest ustalona jako procent wynagrodzenia minimalnego, co jest gwarancją podwyżek już od marca przyszłego roku. Nasze postulaty dotyczące opłat w przedszkolach będziemy zgłaszać w czwartek na sesji Rady Miasta” – zaznacza rozmówczyni portalu Stefczyk.info.

Jak zaznaczają rodzice, ogromny wzrost opłat za opiekę nad dziećmi w Warszawie nie idzie w parze ze wzrostem wynagrodzeń opiekunek czy poziomu standardów w placówkach. „Opłaty są tylko i wyłącznie sposobem na łatanie dziury budżetowej miasta. Deficyt wynika natomiast nie z kosztów generowanych przez system opieki nad dziećmi, ale z nieroztropnych decyzji władz” – zaznacza Małgorzata Lusar. Dodaje, że rodzice wciąż muszą przynosić „ręczniki papierowe, chusteczki itp.”. „A przecież płacimy podatki, z których te placówki są utrzymywane” – kwituje rozmówczyni portalu Stefczyk.info.

Stanisław Żaryn

[Fot. Strajk okupacyjny rodziców w Biskupcu, PAP/Adrian Starus]

Warto poczytać

 1. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 2. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 3. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 4. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 5. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 6. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 7. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook