Jedynie prawda jest ciekawa


20 lat na stanowisku, zarzuty ws mieszkań i niejasne powiązania z Amber Gold. Adamowicz będzie znów kandydował na Prezydenta Gdańska

19.02.2018
Adamowicz19022018
20 lat na stanowisku, zarzuty ws mieszkań i niejasne powiązania z Amber Gold. Adamowicz będzie znów kandydował na Prezydenta Gdańska

Paweł Adamowicz ogłosił swoją kandydaturę w niedzielę za pośrednictwem Facebooka oraz swojej strony internetowej.

- Od dawna wielokrotnie apelowałem o stworzenie silnej drużyny mogącej ocalić Gdańsk przed złą zmianą. Takiej drużyny nie ma i nie zanosi się na to żeby powstała – powiedział Adamowicz, tłumacząc swoją kandydaturę.

- Od miesięcy nie ma dnia, bym nie słyszał od spotykanych na ulicy mieszkańców naszego miasta, od przedstawicieli środowisk nauki, kultury czy biznesu, że kandydowanie jest moim obowiązkiem. W tych wypowiedziach pojawia się zawsze wspólny  ton – nie możemy oddać Gdańska, nie może nas pan zawieść – przekonywał Adamowicz. Jednocześnie zaapelował on do rządzących „by zbliżająca się  kampania wyborcza podlegała zasadom fair play. By liczyły się w niej programy i argumenty, głos wyborców, a nie prokuratura i służby specjalne.”

Prezydent Gdańska zapowiedział co się stanie, jeśli nie otrzyma nominacji ze strony Platformy Obywatelskiej. - Będę kandydował jako niezależny kandydat ze wszystkimi tego konsekwencjami, a więc ze stworzeniem własnych list do Rady Miasta Gdańska – powiedział Adamowicz.

Decyzja Adamowicza była spodziewana po jego piątkowej deklaracji, że Gdańsk wprowadzi bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla uczniów. Była to reakcja na przyjętą kilka dni wcześniej uchwałę lokalnych struktur partii, popierającej ten pomysł. Swoim projektem uchwały Adamowicz wytrącił miecz z ręki głównej konkurentce do startu z list PO, poseł Agnieszce Pomaskiej. Jak zauważyła sama Pomaska, Paweł Adamowicz zmienił swoje zdanie na temat poparcia każdego kandydata Platformy Obywatelskiej. - Wyszedł przed szereg, ale takie są prawa w polityce – stwierdziła w rozmowie z Radiem Gdańsk.

Sama PO nie zdecydowała jeszcze kogo poprze w zbliżających się wyborach, a poza Pomaską i Adamowiczem w grę wchodzi jeszcze Jarosław Wałęsa. Jeśli jednak partia nie zdecydowałaby się poprzeć obecnego prezydenta miasta, straciłaby na jego rzecz wiele głosów.

- Dokonuje rozłamu w PO, to ta partia wykreowała go jako samorządowca. Bez wsparcia tej partii nie ma szans – przekonywał w Radiu Gdańsk przewodniczący radnych PiS Kazimierz Kowalewski. Prawo i Sprawiedliwość również nie zdecydowało jeszcze kto z ramienia tej partii powalczy o gdański urząd. Najgłośniej przebijają się nazwiska Kacpra Płażyńskiego, Karola Nawrockiego, Marcina Zielenieckiego i Kazimierza Smolińskiego.

Paweł Adamowicz jest prezydentem Gdańska od 1998 roku.

kh/radiogdansk/adamowicz.pl
Fot: PAP/Adam Warżawa

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook