Jedynie prawda jest ciekawa


20 lat na stanowisku, zarzuty ws mieszkań i niejasne powiązania z Amber Gold. Adamowicz będzie znów kandydował na Prezydenta Gdańska

19.02.2018
Adamowicz19022018
20 lat na stanowisku, zarzuty ws mieszkań i niejasne powiązania z Amber Gold. Adamowicz będzie znów kandydował na Prezydenta Gdańska

Paweł Adamowicz ogłosił swoją kandydaturę w niedzielę za pośrednictwem Facebooka oraz swojej strony internetowej.

- Od dawna wielokrotnie apelowałem o stworzenie silnej drużyny mogącej ocalić Gdańsk przed złą zmianą. Takiej drużyny nie ma i nie zanosi się na to żeby powstała – powiedział Adamowicz, tłumacząc swoją kandydaturę.

- Od miesięcy nie ma dnia, bym nie słyszał od spotykanych na ulicy mieszkańców naszego miasta, od przedstawicieli środowisk nauki, kultury czy biznesu, że kandydowanie jest moim obowiązkiem. W tych wypowiedziach pojawia się zawsze wspólny  ton – nie możemy oddać Gdańska, nie może nas pan zawieść – przekonywał Adamowicz. Jednocześnie zaapelował on do rządzących „by zbliżająca się  kampania wyborcza podlegała zasadom fair play. By liczyły się w niej programy i argumenty, głos wyborców, a nie prokuratura i służby specjalne.”

Prezydent Gdańska zapowiedział co się stanie, jeśli nie otrzyma nominacji ze strony Platformy Obywatelskiej. - Będę kandydował jako niezależny kandydat ze wszystkimi tego konsekwencjami, a więc ze stworzeniem własnych list do Rady Miasta Gdańska – powiedział Adamowicz.

Decyzja Adamowicza była spodziewana po jego piątkowej deklaracji, że Gdańsk wprowadzi bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla uczniów. Była to reakcja na przyjętą kilka dni wcześniej uchwałę lokalnych struktur partii, popierającej ten pomysł. Swoim projektem uchwały Adamowicz wytrącił miecz z ręki głównej konkurentce do startu z list PO, poseł Agnieszce Pomaskiej. Jak zauważyła sama Pomaska, Paweł Adamowicz zmienił swoje zdanie na temat poparcia każdego kandydata Platformy Obywatelskiej. - Wyszedł przed szereg, ale takie są prawa w polityce – stwierdziła w rozmowie z Radiem Gdańsk.

Sama PO nie zdecydowała jeszcze kogo poprze w zbliżających się wyborach, a poza Pomaską i Adamowiczem w grę wchodzi jeszcze Jarosław Wałęsa. Jeśli jednak partia nie zdecydowałaby się poprzeć obecnego prezydenta miasta, straciłaby na jego rzecz wiele głosów.

- Dokonuje rozłamu w PO, to ta partia wykreowała go jako samorządowca. Bez wsparcia tej partii nie ma szans – przekonywał w Radiu Gdańsk przewodniczący radnych PiS Kazimierz Kowalewski. Prawo i Sprawiedliwość również nie zdecydowało jeszcze kto z ramienia tej partii powalczy o gdański urząd. Najgłośniej przebijają się nazwiska Kacpra Płażyńskiego, Karola Nawrockiego, Marcina Zielenieckiego i Kazimierza Smolińskiego.

Paweł Adamowicz jest prezydentem Gdańska od 1998 roku.

kh/radiogdansk/adamowicz.pl
Fot: PAP/Adam Warżawa

Warto poczytać

 1. 1270jakiwarszawiaki 27.04.2018

  Jaki: wszyscy mieszkańcy stolicy mają prawo nazywać się warszawiakami

  Rafał Trzaskowski (PO) sugeruje, że mieszkańcy Warszawy, którzy się w niej urodzili są lepsi; moim zdaniem wszyscy, którzy związali swe losy ze stolicą, mają prawo nazywać się warszawiakami - powiedział w piątek Patryk Jaki. Podkreślił, że on nie będzie dzielił mieszkańców stolicy na kategorie.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 5. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 6. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook