Jedynie prawda jest ciekawa

16 listopada odbędą się wybory samorządowe

07.03.2014

Choć oficjalnie data wyborów samorządowych zostanie ogłoszona najszybciej w lipcu, to już teraz wiemy, że wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Z tej okazji PKW uruchomiła specjalny serwis wyborczy, na którym każdy z nas znajdzie najważniejsze informacje dotyczące wyborów samorządowych.

Oficjalnie data 16 listopada 2014r. zostanie potwierdzona w lipcu, jednak już teraz PKW mogła podać kiedy mieszkańcy Polski pójdą do urn, by zagłosować na radnych, wójtów czy prezydentów miast. Jest to możliwe dlatego, że przepisy umożliwiają zarządzenie wyborów tylko na jeden konkretny dzień - ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad.

Warto zaznaczyć, że tegoroczne wybory będą przeprowadzone po raz pierwszy według nowego systemu, który reguluje Kodeks wyborczy z 2012r. Zmiany pojawiły się w przypadku wyborów do rad gmin – z wyjątkiem miast, które posiadają prawa powiatu i zakładają start kandydatów w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Dodatkowo PKW postanowiła uruchomić specjalny serwis wyborczy pod adresem:http://info.pkw.gov.pl/

Na obecną chwilę znajdują się tam podstawowe informacje prawne dotyczące zbliżających się wyborów, w tym dotyczące godzin głosowania, rejestru wyborców, osób uprawnionych do głosowania oraz zasad głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika.

Celem serwisu w przyszłości, będzie umieszczanie wszystkich najważniejszych i najbardziej aktualnych informacji dotyczących wyborów samorządowych.

PAP, portalsamorządowy, lz

[fot: CCWikimedia]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook