Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

1,5-tonowy niewybuch sparaliżował Warszawę

28.08.2012

Około 3 tys. osób ewakuowano z budynków przy Placu Powstańców Warszawy. We wtorek podczas prac związanych z budową II linii metra znaleziono tam ważący ok. 1,5 tony pocisk moździerzowy z okresu II wojny światowej. W centrum są korki.

Jak poinformował PAP Tomasz Oleszczuk ze stołecznej policji, ewakuowano ludzi ze wszystkich budynków w rejonie Placu Powstańców Warszawy i ulicy Świętokrzyskiej, gdzie znaleziono niewybuch. Częściowo ewakuowany został budynek telewizji. Rzeczniczka TVP Joanna Stempień-Rogalińska poinformowała PAP, że w związku z tym nadawanie TVP Info przeniesiono do studia przy ul. Woronicza.          

Wcześniej z pobliskiego budynku, w którym znajduje się NBP, ewakuowano około 300 osób.          

Na miejscu jest patrol saperski, który około godziny 15.00 rozpoczął prace w wykopie, gdzie znaleziono pocisk. Mjr rez. Marek Fojutowski z 2. Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu, z którego pochodzi patrol, powiedział PAP, że znaleziony niewybuch to pocisk z moździerza Karl-Geraet kalibru 600 mm. Z takiej broni Niemcy ostrzeliwali stolicę podczas powstania warszawskiego w 1944 r. Niewybuch - wg saperów - waży ok. 1,5 tony.           

Jak dodał Fojutowski, podobny niewybuch znaleziono podczas prac związanych z budową metra w Warszawie rok temu. Jego wydobyciem zajmował się ten sam, na co dzień stacjonujący w Nowym Dworze Mazowieckim, patrol saperski, który pracuje we wtorek w Warszawie.         

Policja wstrzymała ruch na Placu Powstańców Warszawy oraz na znajdujących się nieopodal ulicach: Jasnej i Moniuszki.       

"Są utrudnienia w ruchu, ponieważ niewybuch znaleziono przy Placu Powstańców Warszawy, a tędy prowadziły objazdy wytyczone w związku z zamknięciem ulicy Marszałkowskiej" - powiedział PAP rzecznik stołecznej policji asp. Mariusz Mrozek.          

"W tej chwili nie ma sensu wjeżdżanie w ścisłe centrum Warszawy. Ulice w rejonie Kruczej i Marszałkowskiej są zablokowane. Dla kierowców najlepsze trasy to Aleje Niepodległości i Jana Pawła II" - powiedział.           

"Przed południem budowniczy zawiadomili kierownika o znalezieniu przedmiotu przypominającego niewybuch. Kierownik wezwał policję, a policja saperów" - powiedział PAP rzecznik konsorcjum budującego II linię metra Mateusz Witczyński. Dodał, że w miejscu znalezienia niewybuchu prace zostały wstrzymane.          

To kolejny niewybuch znaleziony w tej części Warszawy w ostatnich miesiącach. W połowie sierpnia robotnicy pracujący przy przebudowie wodociągów w związku z budową metra natrafili na 300-kilogramową bombę lotniczą. Z budynku przy ulicy Marszałkowskiej ewakuowano wówczas 20 osób.              

W lutym na budowie metra przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej wykopano 1,5-tonowy niewybuch. Z okolicznych bloków i biurowców ewakuowano wtedy około 400 osób. 

PAP

[fot. PAP/Rafał Guz]

Słowa kluczowe:

niewybuch

,

Warszawa

,

pocisk

,

saperzy

,

paraliż

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook