Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

1,5-tonowy niewybuch sparaliżował Warszawę

28.08.2012

Około 3 tys. osób ewakuowano z budynków przy Placu Powstańców Warszawy. We wtorek podczas prac związanych z budową II linii metra znaleziono tam ważący ok. 1,5 tony pocisk moździerzowy z okresu II wojny światowej. W centrum są korki.

Jak poinformował PAP Tomasz Oleszczuk ze stołecznej policji, ewakuowano ludzi ze wszystkich budynków w rejonie Placu Powstańców Warszawy i ulicy Świętokrzyskiej, gdzie znaleziono niewybuch. Częściowo ewakuowany został budynek telewizji. Rzeczniczka TVP Joanna Stempień-Rogalińska poinformowała PAP, że w związku z tym nadawanie TVP Info przeniesiono do studia przy ul. Woronicza.          

Wcześniej z pobliskiego budynku, w którym znajduje się NBP, ewakuowano około 300 osób.          

Na miejscu jest patrol saperski, który około godziny 15.00 rozpoczął prace w wykopie, gdzie znaleziono pocisk. Mjr rez. Marek Fojutowski z 2. Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu, z którego pochodzi patrol, powiedział PAP, że znaleziony niewybuch to pocisk z moździerza Karl-Geraet kalibru 600 mm. Z takiej broni Niemcy ostrzeliwali stolicę podczas powstania warszawskiego w 1944 r. Niewybuch - wg saperów - waży ok. 1,5 tony.           

Jak dodał Fojutowski, podobny niewybuch znaleziono podczas prac związanych z budową metra w Warszawie rok temu. Jego wydobyciem zajmował się ten sam, na co dzień stacjonujący w Nowym Dworze Mazowieckim, patrol saperski, który pracuje we wtorek w Warszawie.         

Policja wstrzymała ruch na Placu Powstańców Warszawy oraz na znajdujących się nieopodal ulicach: Jasnej i Moniuszki.       

"Są utrudnienia w ruchu, ponieważ niewybuch znaleziono przy Placu Powstańców Warszawy, a tędy prowadziły objazdy wytyczone w związku z zamknięciem ulicy Marszałkowskiej" - powiedział PAP rzecznik stołecznej policji asp. Mariusz Mrozek.          

"W tej chwili nie ma sensu wjeżdżanie w ścisłe centrum Warszawy. Ulice w rejonie Kruczej i Marszałkowskiej są zablokowane. Dla kierowców najlepsze trasy to Aleje Niepodległości i Jana Pawła II" - powiedział.           

"Przed południem budowniczy zawiadomili kierownika o znalezieniu przedmiotu przypominającego niewybuch. Kierownik wezwał policję, a policja saperów" - powiedział PAP rzecznik konsorcjum budującego II linię metra Mateusz Witczyński. Dodał, że w miejscu znalezienia niewybuchu prace zostały wstrzymane.          

To kolejny niewybuch znaleziony w tej części Warszawy w ostatnich miesiącach. W połowie sierpnia robotnicy pracujący przy przebudowie wodociągów w związku z budową metra natrafili na 300-kilogramową bombę lotniczą. Z budynku przy ulicy Marszałkowskiej ewakuowano wówczas 20 osób.              

W lutym na budowie metra przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej wykopano 1,5-tonowy niewybuch. Z okolicznych bloków i biurowców ewakuowano wtedy około 400 osób. 

PAP

[fot. PAP/Rafał Guz]

Słowa kluczowe:

niewybuch

,

Warszawa

,

pocisk

,

saperzy

,

paraliż

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook