Jedynie prawda jest ciekawa


14.10. - autostradą z Gdańska do Torunia

30.09.2011

Odcinek autostrady A-1 Nowe Marzy - Czerniewice, którego częścią będzie obwodnica Lubicz - Czerniewice, ma zostać otwarty 14 października. Wówczas możliwy będzie przejazd autostradą z Gdańska do Torunia.

Jednak przejazd obwodnicą autostradową Torunia będzie bezpłatny tylko przez 90 dni od otwarcia trasy - zdecydowało w piątek Ministerstwo Infrastruktury. Takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje władz Torunia.

Zgodnie z obowiązującym prawem istnieje możliwość niepobierania opłat na odcinkach autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz odcinkach zlokalizowanych w sąsiedztwie miast powyżej 600 tysięcy mieszkańców. W innych przypadkach, gdzie autostradę buduje nie państwo, lecz prywatne konsorcjum możliwe rozpatrywanie sprawy indywidualnie. Koncesjonariuszem A-1 z Gdańska do Torunia jest konsorcjum GTC.

Resort infrastruktury zapowiedział, że w czasie, gdy nie będą pobierane opłaty zostaną przeprowadzone analizy czy możliwe jest zastosowanie ewentualnych ulg do czasu powstania drugiego mostu przez Wisłę w Toruniu, który ma być skończony latem 2013 r.

Zdaniem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego "nie jest to rozwiązanie problemu bezpłatnej obwodnicy, lecz tylko przedwyborcze odsunięcie sprawy na kolejny okres".

"Zwolnienie opłat na 90 dni to rutynowe działanie Ministerstwa Infrastruktury stosowane w przypadku nowego odcinka autostrady. Można zatem domniemywać, że rozwiązanie przyjęte w odniesieniu do Torunia mogą być gorsze od tych przyjętych dla dużych ośrodków miejskich, np. Wrocławia. Toruń powinien mieć bezpłatną obwodnicę, bo torunianie nie są gorsi od mieszkańców Wrocławia" - powiedział Zaleski.

Władze Torunia domagają się niestosowania opłat, a takie rozwiązanie jest konieczne przynajmniej na czas budowy nowego mostu. Podkreślają, że już przejazd przez miasto z jednym mostem przez Wisłę jest udręką, a po uruchomieniu autostrady stanie się katorgą. Wielu kierowców, nie chcąc płacić za przejazd obwodnicą autostradową wybierze bowiem jazdę przez miasto. Już od czasu wprowadzenia elektronicznego poboru opłat na obwodnicy miasta pomiędzy węzłami Nieszawka i Czerniewice część samochodów kieruje się na stary most przez rzekę.

Na zdjęciu: most przez Wisłę w Toruniu
PAP
Fot. aj

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 7. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook