Jedynie prawda jest ciekawa

14.10. - autostradą z Gdańska do Torunia

30.09.2011

Odcinek autostrady A-1 Nowe Marzy - Czerniewice, którego częścią będzie obwodnica Lubicz - Czerniewice, ma zostać otwarty 14 października. Wówczas możliwy będzie przejazd autostradą z Gdańska do Torunia.

Jednak przejazd obwodnicą autostradową Torunia będzie bezpłatny tylko przez 90 dni od otwarcia trasy - zdecydowało w piątek Ministerstwo Infrastruktury. Takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje władz Torunia.

Zgodnie z obowiązującym prawem istnieje możliwość niepobierania opłat na odcinkach autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz odcinkach zlokalizowanych w sąsiedztwie miast powyżej 600 tysięcy mieszkańców. W innych przypadkach, gdzie autostradę buduje nie państwo, lecz prywatne konsorcjum możliwe rozpatrywanie sprawy indywidualnie. Koncesjonariuszem A-1 z Gdańska do Torunia jest konsorcjum GTC.

Resort infrastruktury zapowiedział, że w czasie, gdy nie będą pobierane opłaty zostaną przeprowadzone analizy czy możliwe jest zastosowanie ewentualnych ulg do czasu powstania drugiego mostu przez Wisłę w Toruniu, który ma być skończony latem 2013 r.

Zdaniem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego "nie jest to rozwiązanie problemu bezpłatnej obwodnicy, lecz tylko przedwyborcze odsunięcie sprawy na kolejny okres".

"Zwolnienie opłat na 90 dni to rutynowe działanie Ministerstwa Infrastruktury stosowane w przypadku nowego odcinka autostrady. Można zatem domniemywać, że rozwiązanie przyjęte w odniesieniu do Torunia mogą być gorsze od tych przyjętych dla dużych ośrodków miejskich, np. Wrocławia. Toruń powinien mieć bezpłatną obwodnicę, bo torunianie nie są gorsi od mieszkańców Wrocławia" - powiedział Zaleski.

Władze Torunia domagają się niestosowania opłat, a takie rozwiązanie jest konieczne przynajmniej na czas budowy nowego mostu. Podkreślają, że już przejazd przez miasto z jednym mostem przez Wisłę jest udręką, a po uruchomieniu autostrady stanie się katorgą. Wielu kierowców, nie chcąc płacić za przejazd obwodnicą autostradową wybierze bowiem jazdę przez miasto. Już od czasu wprowadzenia elektronicznego poboru opłat na obwodnicy miasta pomiędzy węzłami Nieszawka i Czerniewice część samochodów kieruje się na stary most przez rzekę.

Na zdjęciu: most przez Wisłę w Toruniu
PAP
Fot. aj

Warto poczytać

 1. 18.01.2018

  Kiszczak wyznaje: ujawniłam teczki Wałęsy bo bałam się o życie

 2. CzarneckiThunwiki 18.01.2018

  Czarnecki: nie nazwałem Róży Thun szmalcownikiem

  Nie nazwałem europosłanki PO Róży Thun "szmalcownikiem"; nie mogę przepraszać za słowa, których nie wypowiedziałem, porównałem negatywne postawy w polskiej historii - powiedział w czwartek w Polsat News wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki (PiS)

 3. Petru18012018 18.01.2018

  Ryszard Petru wraca do łask w Nowoczesnej? "Plan Petru jest bardzo interesującą inicjatywą"

  "Plan Petru" jest potrzebny i wszyscy będziemy namawiali Ryszarda Petru, aby ten projekt został zaprezentowany pod szyldem Nowoczesnej - powiedziała w czwartek w Radiu Zet szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz

 4. Uchodzcy18012018 18.01.2018

  Minister uspokaja. Nie dojdzie do relokacji uchodźców

  Stanowisko polskiego rządu w sprawie polityki migracyjnej oraz relokacji uchodźców się nie zmienia - oświadczyła w czwartek minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa. Jej zdaniem, "pomoc na miejscu" jest najbardziej właściwa

 5. Nowogrodzka18012018 18.01.2018

  "Pokojowa" demonstracja zaatakowała siedzibę PiS

  Siedzibę Prawa i Sprawiedliwości obrzucono balonikami z farbą. To kolejny w ostatnich dniach atak na biuro poselskie. Wcześniej zdewastowano między innymi biura poselskie Krystyny Pawłowicz i Kornelii Wróblewskiej

 6. Nycz17012018 17.01.2018

  Kard. Nycz: Kościół katolicki chcąc spotykać Chrystusa, spotyka też judaizm

  - Kościół katolicki, wszyscy jego członkowie, chcąc się spotkać z Chrystusem, spotykają się także z judaizmem - mówił w środę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas Liturgii Słowa, będącej centralnym wydarzeniem 21. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim

 7. Wroblewskawiki 17.01.2018

  Posłanka Nowoczesnej nie zagłosowała w sprawie aborcji. Pomazano jej biuro odchodami!

  Policja szuka osoby, która pomazała odchodami okno biura posłanki Nowoczesnej Kornelii Wróblewskiej w Zamościu (Lubelskie)

 8. Pawlowiczwiki 17.01.2018

  "Żadnych syryjskich dzieci". Ostry komentarz Pawłowicz

  - Za nimi będą mamusie i tatusiowie - odpowiedziała poseł Krystyna Pawłowicz w reakcji na doniesienia o propozycji z Brukseli przyjęcia do Polski 500 syryjskich dzieci

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook