Jedynie prawda jest ciekawa


14.10. - autostradą z Gdańska do Torunia

30.09.2011

Odcinek autostrady A-1 Nowe Marzy - Czerniewice, którego częścią będzie obwodnica Lubicz - Czerniewice, ma zostać otwarty 14 października. Wówczas możliwy będzie przejazd autostradą z Gdańska do Torunia.

Jednak przejazd obwodnicą autostradową Torunia będzie bezpłatny tylko przez 90 dni od otwarcia trasy - zdecydowało w piątek Ministerstwo Infrastruktury. Takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje władz Torunia.

Zgodnie z obowiązującym prawem istnieje możliwość niepobierania opłat na odcinkach autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz odcinkach zlokalizowanych w sąsiedztwie miast powyżej 600 tysięcy mieszkańców. W innych przypadkach, gdzie autostradę buduje nie państwo, lecz prywatne konsorcjum możliwe rozpatrywanie sprawy indywidualnie. Koncesjonariuszem A-1 z Gdańska do Torunia jest konsorcjum GTC.

Resort infrastruktury zapowiedział, że w czasie, gdy nie będą pobierane opłaty zostaną przeprowadzone analizy czy możliwe jest zastosowanie ewentualnych ulg do czasu powstania drugiego mostu przez Wisłę w Toruniu, który ma być skończony latem 2013 r.

Zdaniem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego "nie jest to rozwiązanie problemu bezpłatnej obwodnicy, lecz tylko przedwyborcze odsunięcie sprawy na kolejny okres".

"Zwolnienie opłat na 90 dni to rutynowe działanie Ministerstwa Infrastruktury stosowane w przypadku nowego odcinka autostrady. Można zatem domniemywać, że rozwiązanie przyjęte w odniesieniu do Torunia mogą być gorsze od tych przyjętych dla dużych ośrodków miejskich, np. Wrocławia. Toruń powinien mieć bezpłatną obwodnicę, bo torunianie nie są gorsi od mieszkańców Wrocławia" - powiedział Zaleski.

Władze Torunia domagają się niestosowania opłat, a takie rozwiązanie jest konieczne przynajmniej na czas budowy nowego mostu. Podkreślają, że już przejazd przez miasto z jednym mostem przez Wisłę jest udręką, a po uruchomieniu autostrady stanie się katorgą. Wielu kierowców, nie chcąc płacić za przejazd obwodnicą autostradową wybierze bowiem jazdę przez miasto. Już od czasu wprowadzenia elektronicznego poboru opłat na obwodnicy miasta pomiędzy węzłami Nieszawka i Czerniewice część samochodów kieruje się na stary most przez rzekę.

Na zdjęciu: most przez Wisłę w Toruniu
PAP
Fot. aj

Warto poczytać

 1. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 2. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 3. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 4. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 5. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 6. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 7. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 8. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook