Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

14.10. - autostradą z Gdańska do Torunia

30.09.2011

Odcinek autostrady A-1 Nowe Marzy - Czerniewice, którego częścią będzie obwodnica Lubicz - Czerniewice, ma zostać otwarty 14 października. Wówczas możliwy będzie przejazd autostradą z Gdańska do Torunia.

Jednak przejazd obwodnicą autostradową Torunia będzie bezpłatny tylko przez 90 dni od otwarcia trasy - zdecydowało w piątek Ministerstwo Infrastruktury. Takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje władz Torunia.

Zgodnie z obowiązującym prawem istnieje możliwość niepobierania opłat na odcinkach autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz odcinkach zlokalizowanych w sąsiedztwie miast powyżej 600 tysięcy mieszkańców. W innych przypadkach, gdzie autostradę buduje nie państwo, lecz prywatne konsorcjum możliwe rozpatrywanie sprawy indywidualnie. Koncesjonariuszem A-1 z Gdańska do Torunia jest konsorcjum GTC.

Resort infrastruktury zapowiedział, że w czasie, gdy nie będą pobierane opłaty zostaną przeprowadzone analizy czy możliwe jest zastosowanie ewentualnych ulg do czasu powstania drugiego mostu przez Wisłę w Toruniu, który ma być skończony latem 2013 r.

Zdaniem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego "nie jest to rozwiązanie problemu bezpłatnej obwodnicy, lecz tylko przedwyborcze odsunięcie sprawy na kolejny okres".

"Zwolnienie opłat na 90 dni to rutynowe działanie Ministerstwa Infrastruktury stosowane w przypadku nowego odcinka autostrady. Można zatem domniemywać, że rozwiązanie przyjęte w odniesieniu do Torunia mogą być gorsze od tych przyjętych dla dużych ośrodków miejskich, np. Wrocławia. Toruń powinien mieć bezpłatną obwodnicę, bo torunianie nie są gorsi od mieszkańców Wrocławia" - powiedział Zaleski.

Władze Torunia domagają się niestosowania opłat, a takie rozwiązanie jest konieczne przynajmniej na czas budowy nowego mostu. Podkreślają, że już przejazd przez miasto z jednym mostem przez Wisłę jest udręką, a po uruchomieniu autostrady stanie się katorgą. Wielu kierowców, nie chcąc płacić za przejazd obwodnicą autostradową wybierze bowiem jazdę przez miasto. Już od czasu wprowadzenia elektronicznego poboru opłat na obwodnicy miasta pomiędzy węzłami Nieszawka i Czerniewice część samochodów kieruje się na stary most przez rzekę.

Na zdjęciu: most przez Wisłę w Toruniu
PAP
Fot. aj

Warto poczytać

 1. dudapapgrygiel 28.05.2017

  Prezydent na pielgrzymce mężczyzn w Piekarach Śl.

  Powołaniem i zadaniem chrześcijan jest czynienie dobra wszędzie tam, gdzie brakuje sprawiedliwości i miłości społecznej - mówił abp Wiktor Skworc do uczestników dorocznej pielgrzymki mężczyzn. W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

 2. ksszydlopapbednarczyk 28.05.2017

  Ks. Szydło, syn premier, odprawił Mszę prymicyjną

  Ks. Tymoteusz Szydło, syn premier Beaty Szydło, odprawił w niedzielę prymicyjną mszę św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w rodzinnym Przecieszynie. W Eucharystii uczestniczyła rodzina wyświęconego dzień wcześniej księdza, w tym szefowa rządu.

 3. pispapdelmanowicz 28.05.2017

  Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS

  "Podkarpacie potrzebuje przyśpieszenia" - posłowie PiS na wyjazdowym posiedzeniu klubu w Strachocinie. W przyjętym stanowisku podkreślili m.in. konieczność budowy nowych przejść granicznych ze Słowacją i Ukrainą.

 4. macierewiczzolnierzepapSI 28.05.2017

  Weterani świętują w Giżycku

  Kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych - uczestników misji zagranicznych - wzięło udział w centralnych obchodach Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które odbyły się w niedzielę w Giżycku. Do wieczora trwa tam jeszcze piknik weterana.

 5. mid-17526086 28.05.2017

  Łapiński: prezydent USA odwiedzi Polskę

  Krzysztof Łapiński powiedział, że prezydent Duda podczas szczytu NATO w Brukseli spotkał się z Trumpem i było to „dłuższe spotkanie”.

 6. MKaminski2852017 28.05.2017

  SN zbada pytanie ws. prezydenckich ułaskawień

  Sędziowie SN zbada pytanie prawne dotyczące ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych b. członków szefostwa CBA.

 7. Krzysztof-Lozinski-gfdgdfgfdgdfs 27.05.2017

  Łoziński nowym szefem KOD

  "Dziękuję Mateuszowi za pracę, którą wykonał" - powiedział Łoziński.

 8. Antoni-Macierewicz-gfsdgfdg 27.05.2017

  Macierewicz spotkał się z weteranami

  Szef MON odwiedził uczestników zawodów strzeleckich dla weteranów i poszkodowanych na misjach, które odbyły się na strzelnicy k. Orzysza.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook