Jedynie prawda jest ciekawa


12 lat temu zmarł Jan Paweł II

02.04.2017

- Z każdym umiał rozmawiać, zawsze był sobą - mówi o Janie Pawle II kard. Zenon Grocholewski.

- Umiał rozmawiać ze wszystkimi ludźmi. Nikogo nigdy nie potraktował negatywnie, jednocześnie zawsze pozostając sobą - tak wspomina Jana Pawła II kard. Zenon Grocholewski, b. prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej . W niedzielę mija 12 lat od śmierci polskiego papieża.

Jak podkreślił kard. Grocholewski w nagraniu wideo udostępnionym na kanale Konferencji Episkopatu Polski w portalu YouTube, Jan Paweł II zostawił "ogromne dziedzictwo nauczania, inicjatyw i otwartości na świat".

Jego zdaniem, nie ma kategorii ludzi, z którymi polski papież nie rozmawiał - wymienił m.in. studentów, robotników i polityków, a także przedstawicieli wszystkich religii. "Nikogo nigdy nie obraził, nie potraktował negatywnie i wobec wszystkich był sobą, nigdy nie zmieniał swoich poglądów, sposobu mówienia ze względu na słuchacza, któremu może się to nie podobać" – podkreślił kard. Grocholewski.

Ocenił też, że Jan Paweł II przez 27 lat pontyfikatu "zawsze był koherentny", zarówno w znaczeniu stałości przekonań, jak i w tym, że nie było sprzeczności między tym, co mówił, a tym, co robił. "Nikt nie miał nigdy wątpliwości, że to, co on mówi, to jest to, czym on żyje, co uważa za swoje bogactwo; naprawdę potrafił ludzi fascynować". Podkreślił, że dla wielu ludzi spotkanie papieża było "wielkim przeżyciem", bywało też motywem nawrócenia.

Kardynał opowiadał, że kiedy Karol Wojtyła został papieżem, on sam pracował w kurii rzymskiej już od sześciu lat. Spodziewał się, że nowy papież, bez doświadczeń pracy w miejscu, gdzie zatrudnione są osoby z różnych krajów, może się czuć "przytłoczony". Jednak "już po dwóch dniach było wszystko jasne: on się czuł jak w domu, normalnie; zapraszał, rozmawiał z wszystkimi - jak u siebie; czuł się we własnym domu i to naprawdę uderzało".

Hierarcha dodał, że wobec ludzi, z którymi rozmawiał, papież nigdy nie stwarzał dystansu. "Każdy się czuł tak, jakby był jego przyjacielem, jakby się znali od zawsze". Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. po prawie 27 latach pontyfikatu.

- To poparcie Jana Pawła II dla ludzi "Solidarności" przesądziło o tym, że w 1988 r. Wojciech Jaruzelski ostatecznie się przełamał i zaczęto rozmowy z Lechem Wałęsą i jego doradcami, otwierając drogę do okrągłego stołu - mówi PAP prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W niedzielę mija 12 lat od śmierci Jana Pawła II. "W połowie lat 80-tych władze PRL zaczęły rozważać koncepcję jakiegoś otwarcia politycznego na środowiska niezależne, ale wymyśliły sobie, że to otwarcie przede wszystkim powinno być oparte o ludzi związanych z episkopatem Polski, ludzi, którzy będą mieli +namaszczenie prymasa Glempa+, natomiast nie będzie tu powrotu do ludzi +Solidarności+" - mówi historyk.

"Prymas Glemp był skłonny pójść na takie rozwiązanie, ale okazało się, że Jan Paweł II się na to nie zgadza" - opowiada. Papież, jak mówi Dudek, dał temu wyraz podczas swojej trzeciej pielgrzymki do kraju w 1987 r.

"Słynna msza na gdańskiej Zaspie, w której wyraźnie mówił o znaczeniu +Solidarności+ przez małe +S+ i przez duże +S+, to był moment, gdy papież przekreślił te plany władz, którym część episkopatu była przychylna" - podkreśla.

"Krótko mówiąc, nie doszło w Polsce do okrągłego stołu z tymi, których pierwotnie ekipa Jaruzelskiego tam widziała, a więc z grupą świeckich działaczy kościelnych, którzy mieliby poparcie episkopatu" - wyjaśnia historyk.

"Jan Paweł II uważał, że +Solidarność+ jest ciągle tematem otwartym, że ludzie +Solidarności+ to jest ciągle realna siła polityczna w Polsce i trzeba im pomóc. To poparcie dla ludzi +Solidarności+ przesądziło o tym, że w 1988 roku ostatecznie Jaruzelski się przełamał i zaczęto rozmowy z Wałęsą i jego doradcami, otwierając drogę do okrągłego stołu" - podkreśla.

Historyk wspomina także, że władzy ludowej wydawało się, że dobrze się stało, że Wojtyła został wybrany na papieża, bo znalazł się poza krajem - w tamtym czasie był znacznie gorzej postrzegany przez władze niż prymas Wyszyński. "Ówczesny szef urzędu ds. wyznań Kazimierz Kąkol opowiadał o pewnej naradzie w Komitecie Centralnym, gdzie zebrało się kilku towarzyszy, by ustalić formułę wewnętrzną, jak wybór papieża tłumaczyć aktywowi partyjnemu. Jeden z jej uczestników zaproponował, by uznać, że w sumie lepszy Wojtyła jako papież niż jako następca Wyszyńskiego, w roli szefa polskiego episkopatu. Kąkol opisuje, że ta narracja przemówiła większości zebranych do wyobraźni i uznali, że to jest dobre rozwiązanie" - opowiada prof. Dudek.

Jak dodaje, później oczywiście zaczęły się problemy, zwłaszcza kiedy się okazało, że nowy papież chce dość szybko przyjechać do swojej ojczyzny z pielgrzymką. "Ostatecznie Edward Gierek uznał, że nie może się nie zgodzić" - mówi prof. Dudek. Jak tłumaczy, uznano, że ujawnienie publiczne informacji, że władze PRL, podobnie jak to kiedyś zrobił to Gomułka w stosunku do Pawła VI, "nie zgadzają się na przyjazd papieża w dodatku Polaka, byłoby czymś tak szkodliwym politycznie, że trzeba było się na tę pielgrzymkę zgodzić".

Rzeźba Jana Pawła II prezentowana w Muzeum - Domu Jana Pawła II na Polach Lednickich, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 2. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 3. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 4. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 5. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 6. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 7. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 8. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook