Jedynie prawda jest ciekawa

100 dni rządu PiS

24.02.2016

Minęło 100 dni rządu Beaty Szydło. Opozycja wypowiedziała się krytycznie, głównie zarzucając rządowi nie wywiązywanie się z obietnic wyborczych. Z drugiej strony PiS zwraca uwagę na to co udało im się zrobić, podkreślając zrealizowanie swojej głównej obietnicy wyborczej jaką była ustawa „Rodzina 500 plus”.

Rząd Beaty Szydło wszedł w rządy bardzo energicznie. Tempo zmian jakie towarzyszyło działaniom PiS-u z całą pewnością umożliwiała większość jaką ten ma w Sejmie. „500+”, zmiany w Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych, nie byłyby z pewnością tak szybko przeprowadzone, gdyby rząd musiał budować koalicję. 

Bez wątpienia największym sukcesem 100 dni rządu PiS było przyjęcie programu 500+. Składanie wniosków ma ruszyć z początkiem kwietnia. 

Pierwsze miesiące rządu Beaty Szydło, miały za tło spór wokół wyboru nowych sędziów TK i zasad jego funkcjonowania. Mimo to udało się uchwalić dwie poselskie nowelizacje ustawy o Trybunale. 

Przed świętami Bożego Narodzenia Sejm i Senat przyjął nowelizację zmieniającą m.in. to, że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej 9 sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej- zwykłą. Ponadto terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane mają być w TK według kolejności wpływu. 

Pod koniec stycznia Sejm i Senat przyjął przepisy Nowego Prawa o prokuraturze na mocy, których od 4 marca ma dojść do połączenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego po sześciu latach rozdzielenia tych urzędów. Z kolei od 4 kwietnia zlikwidowana ma zostać odrębna prokuratura wojskowa. 

7 lutego weszła w życie nowelizacja ustaw o policji i innych służbach. Na nowo określiła zasady stosowania przez nie technik operacyjnych oraz pobierania danych o geolokalizacji, billingów i danych internetowych. Zmiana przepisów była konieczna, bo tego dnia w życie wszedł wyrok TK z 2014 r., który zakwestionował dotychczasowe zasady wytykając im brak gwarancji należytej kontroli nad pracami służb. 

Rząd dokonał ponadto zmian w ustawie o ubezpieczeniach rolnych. Nowe prawo przewiduje, że szefowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Agencji Rynku Rolnego (ARR), Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), Inspekcji Weterynaryjnej (IW) będą powoływani i odwoływani przez premiera na wniosek ministra rolnictwa. 

Wiceprezesów wyznaczać ma natomiast szef resortu rolnictwa. Podobne zmiany zaszły w służbie cywilnej. Zgodnie z ustawą stosunki pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej wygasną po upływie 30 dni od dnia wejścia nowelizacji w życie, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy. Zmianom uległo również obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, które teraz będą wyłaniane w drodze powołania, a nie konkursu, jak poprzednio. 

Nowelizacji została poddana też ustawa o administracji podatkowej,  co spowodowało, że przygotowana przez poprzedni rząd reforma służb podatkowych wejdzie w życie 1 lipca 2016 r., a nie 1 stycznia br., jak pierwotnie uchwalono. Ustawa przewiduje utworzenie funkcji tzw. asystenta podatkowego, którzy mają pomagać zaczynającym działalność gospodarczą przedsiębiorcom w wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych przez pierwsze 18 miesięcy ich działalności. 

Inną obietnicą wyborczą, o której dużo się mówiło, był tzw. podatek bankowy. Ustawa wprowadza od lutego 2016 r. opodatkowanie m.in. banków i firm ubezpieczeniowych w wysokości 0,44 proc. rocznie od wartości ich aktywów. Środki te mają być dodatkowym źródłem finansowania wydatków budżetowych, w szczególności wydatków społecznych, w tym projektu 500+. 

Rząd uchwalił także nową ustawę o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów, osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r. 

Uchwalono też budżet na 2016 r. z maksymalnym deficytem w wysokości 54,7 mld zł. Zgodnie z założeniami wzrost PKB ma wynieść 3,8 proc., średnioroczna inflacja - 1,7 proc., a deficyt sektora finansów publicznych - 2,8 proc. PKB. Do ustawy zgłoszono jednak kilkanaście poprawek, które czekają jeszcze na rozpatrzenie. 

Kontrowersję wywołała uchwalona 30 grudnia 2015 r. nowelizacja ustawy radiofonii i telewizji, umożliwiająca wymianę kadry kierowniczej w Telewizji Polskiej i Polski Radiu. 

Z całą pewnością ważną zmianą było cofnięciem obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Inną ustawą dotyczącą oświaty była ta dotyczą Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Ma ona uporządkować system kwalifikacji zawodowych. 

Na biurko prezydenta trafiła także nowelizacja ustawy, zabraniająca odbierania dzieci rodzicom, wyłącznie z powodu biedy. 

Rząd przyjął także projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Likwiduję ona tzw. godziny karciane, ponadto zabezpiecza środki na nagrody pieniężne dla nauczycieli - profesorów oświaty oraz rozszerza na wszystkich nauczycieli przepisy o odpowiedzialności dyscyplinarnej i wymogu niekaralności. 

Trwają pracę nad projektem ustawy o podatku od handlu. Poprzedni projekt spotkał się z krytyką pracodawców i związkowców.

kk/Polskie Radio/PAP

[fot.PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 8. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook