Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski na spotkaniu OBWE w Hamburgu

08.12.2016

OBWE może realnie przyczynić się do redukcji zagrożeń dla bezpieczeństwa; warunkiem jest, aby wszystkie strony przestrzegały reguł - powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski na spotkaniu OBWE w Hamburgu.

Tematem rozpoczętej w czwartek 23. sesji rady ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie jest podsumowanie działań organizacji w minionym roku i omówienie kierunków na przyszłość. Udział w obradach bierze ok. 50 szefów MSZ krajów OBWE. 


Na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera do Hamburga przyjechali m.in. amerykański sekretarz stanu John Kerry i jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow. W wystąpieniu na forum rady Waszczykowski ocenił, że spotkanie odbywa się w "skomplikowanej, nieprzewidywalnej i wymagającej" sytuacji bezpieczeństwa, która "pogorszyła się jeszcze" od ubiegłorocznego spotkania OBWE w Belgradzie.

"Wierzę, że OBWE może odegrać ważną rolę w zakresie redukcji zagrożeń, wspierania procesów pojednania, rozwiązywania konfliktów oraz promocji bezpieczeństwa i stabilności w Europie. Jest jeden warunek: aby wszystkie strony przestrzegały reguł" - zaznaczył minister. 

Szef polskiej dyplomacji odniósł się w tym kontekście do sytuacji na Ukrainie, wyrażając "zaniepokojenie niestabilną i nieprzewidywalną sytuacją w Donbasie oraz trwającą wciąż okupacją i nielegalną aneksją Krymu". Pozytywne działania OBWE w wyznaczonych strefach w Donbasie, zmierzające do rozdzielenia walczących, są - jak dodał Waszczykowski - "wciąż przyćmiewane przez pogorszenie ogólnej sytuacji na linii konfliktu". 

Szef dyplomacji stwierdził w tym kontekście, że doświadczenia ukraińskie świadczą o tym, iż "konwencjonalny konflikt i użycie siły pozostają wciąż zagrożeniami dla OBWE". Podkreślił zarazem, że Polska docenia pracę specjalnej misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie, popiera jej przedłużenie oraz dalsze wzmacnianie obecności międzynarodowej w Donbasie, łącznie z wysłaniem w rejon konfliktu potencjalnej zbrojnej misji policyjnej OBWE. 

Za pomysłem wysłania w rejon konfliktu uzbrojonej misji policyjnej opowiada się Kijów; propozycji tej sprzeciwia się jednak Moskwa, a Berlin sceptycznie ocenia szanse jej realizacji. Z sytuacją na wschodzie Ukrainy wiąże się również - zdaniem Waszczykowskiego - "pilna potrzeba kontynuacji prac nad modernizacją Dokumentu Wiedeńskiego, w szczególności rozdziału dotyczącego redukcji zagrożeń". 

Zwrócił w tym kontekście uwagę na powstałą z inicjatywy Polski propozycję, zakładającą m.in. wzmocnienie mechanizmów redukcji ryzyka incydentów wojskowych. Przyjęty w 1999 roku przez kraje OBWE dokument, regulujący kwestie "środków budowy zaufania i bezpieczeństwa", przewiduje m.in. przekazywanie rocznej informacji o konwencjonalnych siłach zbrojnych, w tym o ich organizacji i uzbrojeniu oraz planowaniu obronnym. 

Wprowadził on także system wcześniejszego powiadamiania o określonych rodzajach działalności wojskowej oraz mechanizmy weryfikacji poprzez wizyty oceniające w jednostkach wojskowych, a także inspekcje i obserwacje manewrów wojskowych. Dodatkowo zakłada on mechanizmy konsultacyjne, pozwalające rozpraszać obawy państw co do nietypowej aktywności konwencjonalnych sił zbrojnych. 

Niemcy objęły przewodnictwo OBWE 1 stycznia 2016 roku, po Serbii, stawiając sobie za cel ożywienie działalności tego gremium. Organizacja angażowała się w tym okresie w próby rozwiązywania konfliktu ukraińskiego; zorganizowała m.in. Specjalną Misję Monitoringową w Donbasie, która kontroluje przestrzeganie porozumienia z Mińska przez strony konfliktu. 

Udział w misji bierze 40 polskich obserwatorów. OBWE powstała w 1995 roku w nawiązaniu do tradycji Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z czasów zimnej wojny, której największym sukcesem było podpisanie w 1975 roku Aktu Końcowego - dokumentu powszechnie uznawanego za przełom w relacjach między ówczesnym komunistycznym Wschodem a demokratycznym Zachodem. 

OBWE stawiała sobie za cel rozwój dialogu między dawnymi zimnowojennymi przeciwnikami z Zachodu i Wschodu, nie zdołała jednak zdobyć ani prestiżu, ani wpływów swojej poprzedniczki. 

Działalność organizacji, skupiającej obecnie 57 państw z Europy, Ameryki Północnej i Azji, z biegiem lat, wskutek pogłębiających się ponownie różnic między Zachodem a Rosją, ulegała stopniowemu paraliżowi. Od 13 lat OBWE nie zdołała uchwalić żadnej wspólnej deklaracji politycznej. Po Niemcach przewodnictwo w OBWE przejmie Austria, a po niej Włochy.

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/AXEL HEIMKEN]

PAP/EPA/AXEL HEIMKEN

Warto poczytać

 1. 1270bolek00a 21.05.2018

  Wałęsa okłamał miliony Polaków

  Lech Wałęsa jest postacią historyczną z zasługami, ale jest też postacią kontrowersyjną - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin

 2. 1270antypis 21.05.2018

  Opozycja wysyła bojówki do walki z PiS

  Sasin: osoby zakłócające spotkania z politykami PiS to zorganizowane bojówki

 3. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 4. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 5. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 6. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 7. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 8. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook