Jedynie prawda jest ciekawa


Zbyt mało pieniędzy, nadmiar wolontariuszy

23.08.2013

Przepełnienie, brak środków na karmę, lekkomyślność właścicieli niechcianych zwierząt - to tylko niektóre z problemów, z jakimi borykają się schroniska. Za to wolontariusze czekają w kolejkach, by trafić na listę chętnych do pomocy.

Fundusze na utrzymanie schronisk pochodzą głównie z budżetów samorządowych oraz od prywatnych darczyńców. W wielu placówkach pieniędzy jednak brakuje. Warszawskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt na swojej stronie internetowej apeluje o przekazywanie materiałów na posłania dla zwierząt. "Bywają problemy z zakupem karmy" - przyznaje Agnieszka Wiśniewska, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu. 

Schroniska szukają sposobów na zdobycie dodatkowych środków. Jednym z pomysłów jest tzw. wirtualna adopcja. Ludzie, którzy z różnych powodów nie są w stanie przygarnąć zwierzęcia, mogą zobowiązać się do wpłacania określonej kwoty na wybranego mieszkańca schroniska. "Na adopcję decydują się nie tylko osoby indywidualne, lecz także klasy szkolne czy zakłady pracy - mówi  Wiśniewska. - U nas te wpłaty tworzą fundusz, który wykorzystywany jest np. przy badaniach czy leczeniu zwierzaka, gdy zajdzie taka konieczność".


Podczas wakacji schroniska przyjmują większą niż zwykle liczbę zwierząt. "Jest nam teraz bardzo trudno. Ludzie decyzję o wzięciu zwierzęcia odkładają na wrzesień, czy październik, a w związku z okresem rozrodczym, kociąt i szczeniaków przychodzi na świat dużo. W maju przyjęliśmy 101 kotów, w czerwcu - 171, a w lipcu aż 191" - tłumaczy Andrzej Jaworski, kierownik schroniska prowadzonego przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Wiśniewska dodaje, że toruńska placówka przyjmowała w wakacje 30-40 psów więcej niż w poprzednich miesiącach.

Kierownicy schronisk narzekają, że nie ma sankcji karnych za porzucanie zwierząt, które to zjawisko nasila się w okresie wakacyjnym. "Gdy właściciel słyszy: nie przyjmujemy, bo nie ma miejsca, to zdarza się, że albo przywiązuje psa do naszej furtki, albo zostawia go gdzieś w centrum i uważa sprawę za załatwioną" - ubolewa Jaworski. 

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się wolontariat. Warszawskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt obecnie nie przyjmuje nowych osób do pomocy. "Mamy wielu wolontariuszy. Ponad stu jest obecnie związanych umową z nami, a 70 osób oczekuje w kolejce" - mówi Mariusz Maj z sekcji Promocji i Wolontariatu schroniska. 

Według Jaworskiego, krakowskie schronisko dysponuje dużą grupą wolontariuszy - około 150 osób. Zajmują się one głównie socjalizacją zwierząt; zapewniają kontakt z człowiekiem, wyprowadzają psy na spacer. 
Schroniska prowadzą strony internetowe, na których można znaleźć szczegółowe informacje nt. form pomocy czy wolontariatu.

pap/ansa

[fot.sxc.hu]

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook