Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zatrzymać w Polsce imigranta

04.03.2013

Polska powinna zrobić wszystko, żeby zatrzymać w kraju cudzoziemców, którzy tu przyjeżdżają sezonowo za pracą - Rzeczpospolita analizuje raport Fundacji "Energia dla Europy". To konieczne w sytuacji coraz szybszego wyludniania się kraju - alarmują eksperci. To wynik nie tylko coraz coraz mniejszej liczby rodzących się tu dzieci i 2-milionowej fali Polaków, którzy w poszukiwaniu pracy wyjechało za granicę.

W ub. roku w Polsce legalnie pracowało aż 224 tys. cudzoziemców, w większości Ukraińców, o 60 tys. więcej, niż rok wcześniej. To efekt poluzowania polskich - od 2006 r. Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, Gruzini i Mołdawianie mogą już u nas zatrudnić się bez zezwolenia na pracę, a od zeszłego roku nawet do sześciu miesięcy.

- Dla przedsiębiorców to już na tyle długi okres, że opłaca im się ich sprowadzać – tłumaczy ekspert PKPP Lewiatan Monika Zakrzewska i dodaje, że firmy coraz chętniej oferują imigrantom prace, których Polacy nie chcą się podjąć.

Niestety traktują oni tę pracę jak saksy, po których natychmiast wracają do siebie, lub jadą dalej, do Hiszpanii czy Włoch.

Polska jednak nie robi nic, aby tych, którzy przyjadą, zatrzymać na dłużej – mówi prof. Krystyna Iglicka, demograf i rektor Uczelni Łazarskiego. Jej zdaniem, Polska to kraj nieprzyjazny imigrantom: trudno im dostać pozwolenie na pobyt i pracę na dłużej niż pół roku, oferty pracy są poniżej ich kwalifikacji, a absolwenci uczelni muszą się solidnie namęczyć, żeby nostryfikować dyplomy.

W ten sposób tracimy szansę na osiedlanie się tu osób bliskich nam kulturowo. - Za kilka lat trzeba będzie ściągać Chińczyków, Pakistańczyków, Afrykanów i  Arabów. Dla społeczeństwa może to być zbyt duży szok – ostrzega Mirosław Bieniecki, szef Instytutu Studiów Migracyjnych.

Bo, że będziemy zmuszeni sprowadzać do Polski cudzoziemców nie mają wątpliwości eksperci z Fundacji Energia dla Europy".

Eurostat prognozuje bowiem, że w 2050 r. będzie nas już tylko 29 milionów. Jeśli nie sprowadzimy w to miejsce imigrantów, gospodarka zwolni, a ZUS będzie miał kłopoty z wypłatą emerytur – ostrzega Iglicka, autorka raportu tej Fundacji, z którego wynika, że nasz kraj powinien sprowadzić do 2050 r. 5,2 mln imigrantów. To warunek, by wyludniający się kraj nadal się rozwijał.

Fundacja postuluje, żeby w pierwszej kolejności zapraszać do Polski najlepiej wykwalifikowanych obcokrajowców. Powinien wręcz zostać stworzony „pakiet gościnny" dla grupy osób o wyższych kwalifikacjach zawodowych. Liczba osób, którym w ciągu jednego roku oferowany byłby pakiet, powinna wynosić 10 tys.

– I trzeba jak najszybciej starać się włączyć ich w polskie społeczeństwo – twierdzi Iglicka.


Greg/"Rzeczpospolita"
[fot. sxc.hu]
Słowa kluczowe:

społeczeństwo

,

imigranci

,

cudzoziemcy

,

Polska

,

praca

Warto poczytać

 1. ST2-433t54515145m800xdf02480d 18.01.2017

  Będą kontrole legalności pracy cudzoziemców

  ZUS i Straż Graniczna będą wymieniać informację online, co pozwoli na szybką reakcję na nieprawidłowości przy podejmowaniu pracy przez cudzoziemców - poinformował PAP w środę rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

 2. lichwa 18.01.2017

  KNF określi "sprawiedliwy kurs" franka

  Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok ws. kredytów frankowych.

 3. 20160218150056 18.01.2017

  PGNiG z koncesjami na norweskim szelfie

  PGNiG Upstream International, spółka córka PGNiG otrzymała udziały w dwóch koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

 4. building-1011876960720 18.01.2017

  Jest porozumienie ARiMR i Microsoft

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa porozumiała się Microsoftem, dzięki czemu będzie realizować projekty z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych w tym mobilnych - poinformowali sygnatariusze w środę PAP.

 5. ElektrowniawOstroleceEnerga 18.01.2017

  Zgoda na rozbudowę elektrowni w Ostrołęce

  Nowy blok elektrowni o mocy ok. 1000 MW ma być jednym z najnowocześniejszych w Europie i ma spełniać najwyższe standardy środowiskowe.

 6. switzerland-1282508960720 17.01.2017

  WYWIAD. Jerzy Szmit o Polakach z kontami w Szwajcarii

  Czy po zmianach w Szwajcarii, uda się dowiedzieć, którzy polscy biznesmeni i celebryci, ukrywali swoje pieniądze na zagranicznych kontach banku HSBC i ile straciło na tym polskie państwo?

 7. energa 17.01.2017

  Jacek Kościelniak p.o. prezesa Energi przez 3 miesiące

  Powołany we wtorek zarząd będzie pełnić swe obowiązki przez trzy miesiące, do czasu wyłonienia w konkursie nowych członków.

 8. misiu 17.01.2017

  MR uruchomi wszystkie działania PROW

  -Wdrażanie PROW jest na takim etapie, że wniosków na pulę dostępnych środków mamy 33 proc.- powiedział wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook