Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zatrzymać w Polsce imigranta

04.03.2013

Polska powinna zrobić wszystko, żeby zatrzymać w kraju cudzoziemców, którzy tu przyjeżdżają sezonowo za pracą - Rzeczpospolita analizuje raport Fundacji "Energia dla Europy". To konieczne w sytuacji coraz szybszego wyludniania się kraju - alarmują eksperci. To wynik nie tylko coraz coraz mniejszej liczby rodzących się tu dzieci i 2-milionowej fali Polaków, którzy w poszukiwaniu pracy wyjechało za granicę.

W ub. roku w Polsce legalnie pracowało aż 224 tys. cudzoziemców, w większości Ukraińców, o 60 tys. więcej, niż rok wcześniej. To efekt poluzowania polskich - od 2006 r. Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, Gruzini i Mołdawianie mogą już u nas zatrudnić się bez zezwolenia na pracę, a od zeszłego roku nawet do sześciu miesięcy.

- Dla przedsiębiorców to już na tyle długi okres, że opłaca im się ich sprowadzać – tłumaczy ekspert PKPP Lewiatan Monika Zakrzewska i dodaje, że firmy coraz chętniej oferują imigrantom prace, których Polacy nie chcą się podjąć.

Niestety traktują oni tę pracę jak saksy, po których natychmiast wracają do siebie, lub jadą dalej, do Hiszpanii czy Włoch.

Polska jednak nie robi nic, aby tych, którzy przyjadą, zatrzymać na dłużej – mówi prof. Krystyna Iglicka, demograf i rektor Uczelni Łazarskiego. Jej zdaniem, Polska to kraj nieprzyjazny imigrantom: trudno im dostać pozwolenie na pobyt i pracę na dłużej niż pół roku, oferty pracy są poniżej ich kwalifikacji, a absolwenci uczelni muszą się solidnie namęczyć, żeby nostryfikować dyplomy.

W ten sposób tracimy szansę na osiedlanie się tu osób bliskich nam kulturowo. - Za kilka lat trzeba będzie ściągać Chińczyków, Pakistańczyków, Afrykanów i  Arabów. Dla społeczeństwa może to być zbyt duży szok – ostrzega Mirosław Bieniecki, szef Instytutu Studiów Migracyjnych.

Bo, że będziemy zmuszeni sprowadzać do Polski cudzoziemców nie mają wątpliwości eksperci z Fundacji Energia dla Europy".

Eurostat prognozuje bowiem, że w 2050 r. będzie nas już tylko 29 milionów. Jeśli nie sprowadzimy w to miejsce imigrantów, gospodarka zwolni, a ZUS będzie miał kłopoty z wypłatą emerytur – ostrzega Iglicka, autorka raportu tej Fundacji, z którego wynika, że nasz kraj powinien sprowadzić do 2050 r. 5,2 mln imigrantów. To warunek, by wyludniający się kraj nadal się rozwijał.

Fundacja postuluje, żeby w pierwszej kolejności zapraszać do Polski najlepiej wykwalifikowanych obcokrajowców. Powinien wręcz zostać stworzony „pakiet gościnny" dla grupy osób o wyższych kwalifikacjach zawodowych. Liczba osób, którym w ciągu jednego roku oferowany byłby pakiet, powinna wynosić 10 tys.

– I trzeba jak najszybciej starać się włączyć ich w polskie społeczeństwo – twierdzi Iglicka.


Greg/"Rzeczpospolita"
[fot. sxc.hu]
Słowa kluczowe:

społeczeństwo

,

imigranci

,

cudzoziemcy

,

Polska

,

praca

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook