Jedynie prawda jest ciekawa


Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

03.07.2018
gospowizja
Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

„Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku. Dodatkowo Gdańsk i Gdynia razem to dzisiaj największe porty przeładunkowe nad Morzem Bałtyckim” – mówił podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni premier Mateusz Morawiecki.

Za nami pierwsze największe wydarzeni gospodarcze w Polsce północnej – Forum Wizja Rozwoju. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym spotkali się innowatorzy, wizjonerzy, przedsiębiorcy i właściciele małych, średnich i dużych firm. 

Nie zabrakło przedstawicieli polskiego rządu na czele z szefem  – Mateuszem Morawieckim. Premier mówił, że niepodległość warunkuje rozwój gospodarczy, a dobry rozwój gospodarczy jest elementem, który umacnia niepodległość, suwerenność każdego kraju. Morawiecki dodał, że przedsiębiorcy potrzebują współpracy z samorządami i liczy na to, że ta współpraca będzie coraz dojrzalsza. Mateusz Morawiecki chce, żeby rząd skupił się na nowym kontrakcie społecznym, na zrównoważonym rozwoju. – Żeby Chojnice, Kościerzyna i inne mniejsze miasta miały takie same szanse startu, jak duże metropolie – podkreślał. – Wkrótce bowiem cała Polska stanie się jedną wielka strefą ekonomiczną. Swoją obecnością na Forum chcę zainspirować Was do myślenia o rozwoju w perspektywie 20 lat – podsumował Morawiecki. 

5000 uczestników wzięło udział w kilkunastu blokach tematycznych, takich jak: energetyka, szkolnictwo zawodowe, budownictwo, ekomobilność i start-up. O innowacyjnym szkolnictwie zawodowym mówił podczas Forum wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Andrzej Kensbok: „Na polskim rynku pracy coraz bardziej zauważamy niedobór ludzi ze specjalistycznymi umiejętnościami zawodowymi. Dlatego spółki z Grupy ARP współpracują ze szkołami zawodowymi i technicznymi w ramach programu Kadry dla przemysłu. Program ten jest szansą dla firm przemysłowych na zatrudnienie wyspecjalizowanych pracowników, którzy zapewnią ciągłość produkcji i realizację kontraktów w przyszłych latach.” 

W pierwszym dniu Forum Wizja Rozwoju wykonano również milowy krok w rozwoju polskiej elektromobilności. Przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz spółek energetycznych: Enea SA, Energa-Operator SA, PGE Dystrybucja SA i Tauron Dystrybucja podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w ramach programu ‚e-VAN’. Dzięki niemu w Polsce mają szansę powstać innowacyjne, bezemisyjne pojazdy użytkowe. Chodzi o auta dostawcze, które będą dostosowane do potrzeb sygnatariuszy listu intencyjnego, aby mogły być wykorzystywane m.in. we flotach spółek do realizacji codziennych zadań. 

Kolejna ważna umowa została zawarta między spółką Przewozy Regionalne a Klastrem Luxtorpeda 2.0. Klaster skupia największe przedsiębiorstwa branży transportu kolejowego w Polsce. Będzie realizował Program na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju stworzony przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jego członkowie będą sobie wzajemnie pomagać – udzielać sobie pomocy legislacyjnej i organizacyjnej, tworzyć wspólne rozwiązania biznesowe. Zadaniami klastra są: wsparcie innowacji przy zamówieniach publicznych, budowa i modernizacja taboru czy prace nad wspólnym biletem.

W bloku poświęconemu e-gospodarce udział wziął główny ekonomista PKN Orlen, dr Adam Czyżewski, który mówił, że rozwój technologii cyfrowych oznacza wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. „To, co cyfrowe oznacza elektryczne. Będzie rósł popyt na energie elektryczną, którą można wytwarzać ze wszystkiego, ale będzie rosła produkcja ze źródeł niewyczerpywanych (np. ze słońca i wiatru), ponieważ jej koszt jest przewidywalny – wyjaśniał Czyżewski. Następnie dodał: „Zmiany w energetyce będą podążały w kierunku tych technologii, które pomijają korzystanie z zasobów naturalnych. Zmienia się model biznesowej energetyki oraz wycena spółek giełdowych. Firmy, które opierają produkcję energii na węglu mają problemy z pozyskaniem finansowania. W perspektywie 30. lat dla sektora finansowego przyszłość ropy jest dużą zagadką."

Wieczorem pierwszego dnia, podczas uroczystej Gali specjalna Kapituła przyznała nagrody gospodarcze w 7 kategoriach, które odebrali: ENERGA S.A, Zakład Farmaceutyczny Adamed Pharma S.A., Astronika Sp. z o.o., Enspirion sp z o.o., Fibrain sp. z o.o., Findair sp. z o.o. oraz Sky Tronic sp. z o.o., DGT sp. z o.o. oraz Euro-Eko sp. z o.o. W

Ważną częścią spotkania drugiego dnia był panel poświęcony finansowaniu ekspansji zagranicznej i eksportu w krajach Trójmorza. Wzięła w nim udział prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka, która mówiła, że BGK działa w programie finansowania inwestycji infrastrukturalnych: „Naturalnymi głównymi uczestnikami takiego funduszu byłyby banki rozwoju z tych państw. Jeśli w którymś z państw Trójmorza nie ma wystarczająco dużego banku rozwoju, wówczas uczestnikiem takiego funduszu mógłby być rząd danego państwa.- mówiła Daszyńska-Muzyczka. I dodała: „Wspólnie z Grupą PFR oraz z partnerami z regionu pracujemy nad wehikułem finansowym, który pomoże w realizacji kluczowych inwestycji Trójmorza”. Fundusz finansowałby, np. rozbudowę sieci kolejowej, która połączyłaby porty w Polsce, Chorwacji, Słowenii i Rumunii. „To byłby łańcuch dostaw północ-południe, który stworzyłby możliwość zbudowania na nowo ciągów logistycznych” - wyjaśniała Daszyńska-Muzyczka.

Drugi dzień Forum był także okazją do spotkanie z seniorami, którzy licznie uczestniczyli w panelach poświęconych srebrnej gospodarce. 

Za nami bardzo ważne wydarzenie gospodarcze dla Pomorza, jak i całej Polski.” Istota poruszanych spraw, szeroki przekrój uczestników ze strony przedsiębiorców i naukowców pokazuje jak dużą wartość dla naszego regionu wnosi organizacja tak znaczących wydarzeń – mówił jeden z organizatorów Forum, Andrzej Michalak. I dodał: Daje to nam duże nadzieje na kontynuację tego przedsięwzięcia w kolejnych latach.”

tekst i fot.: "Forum Wizja Rozwoju"

Warto poczytać

 1. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 2. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 3. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 4. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 5. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 6. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook