Jedynie prawda jest ciekawa


Z Warszawy do Budapesztu w 4 godziny? Koncepcja staje się coraz bardziej realna

09.02.2018
WawaBudapeszt
Z Warszawy do Budapesztu w 4 godziny? Koncepcja staje się coraz bardziej realna

- Realizacja koncepcji budowy kolei dużych prędkości, zapoczątkowanej podczas wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na Węgrzech, staje się coraz bardziej realna - poinformował w wywiadzie dla PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W czwartek 8 lutego minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Petrem Szijjarto. Głównym tematem poruszonym w trakcie wizyty węgierskiego ministra w Warszawie był projekt wspólnego przedsięwzięcia zakładającego realizację połączenia koleją dużych prędkości Budapesztu z Warszawą.

- Węgierski minister potwierdził podczas spotkania w Ministerstwie Infrastruktury, że Republika Węgierska podjęła decyzję o pracach studialnych nad połączeniem Budapesztu i Warszawy systemem kolei dużych prędkości. Pan minister Szijjarto podkreślił, że polsko-węgierskie rozmowy w sprawie budowy KDP są efektem˙ustaleń podjętych podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Viktorem Orbanem - powiedział Adamczyk.

Dodał, że minister spraw zagranicznych i handlu Węgier przekonywał, że determinacja strony węgierskiej jest bardzo duża. - Zdecydowano o pracach studialnych, które już podjęto. Ja potwierdziłem, że z naszej strony na pewno przeprowadzimy analizy tego projektu. Powołany zostanie specjalny zespół, w skład którego wejdą eksperci m.in. z Instytutu Kolejnictwa - stwierdził minister.

- Kolej dużych prędkości w Polsce była dotychczas analizowana jedynie jako połączenie na osi wschód - zachód. Podkreślenia wymaga, że prace studialne nad KDP zostały wstrzymane w 2011 przez ówczesnego ministra transportu Sławomira Nowaka. Obecny rząd myśli o kolei szerzej. W 2017 roku powróciliśmy do dyskusji o potrzebie budowy kolei dużych prędkości. Ministerstwo zorganizowało w czerwcu 2017 r. konferencję w tej sprawie - dodał minister Andrzej Adamczyk.

- Strona węgierska poinformowała, że dla szlaku kolei, która pozwoli przemieścić się między Warszawą a Budapesztem w przeciągu czterech godzin, przygotowane są już pierwsze analizy techniczne. Wynika z nich, że podróż w tak krótkim czasie jest możliwa - powiedział Adamczyk.

Minister zdradził, że trasa tej szybkiej kolei biegłaby z Budapesztu przez Bratysławę do Warszawy, z uwzględnieniem Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Szef resortu infrastruktury poinformował, że analiza propozycji węgierskiej będzie musiała odpowiedzieć na pytanie, czy wpisuje się w polską koncepcję kolei dużych prędkości. - Osobiście uważam, że absolutnie tak. Jestem przekonany, że koncepcja połączenia naszych państw siecią kolei dużych prędkości to niewątpliwie projekt, który może zmienić mapę transportową Unii Europejskiej, z korzyścią dla naszego regionu. Dajmy jednak czas ekspertom, żeby opracowali dokument strategiczny - powiedział Adamczyk.

- W przypadku tej propozycji, o której mówimy, czyli Budapeszt - Warszawa, minister Szijjarto poinformował o konkretnych pomysłach na finansowanie przedsięwzięcia. Więc to nie jest tylko kwestia prac studialnych związanych z przebiegiem linii łączącej Budapeszt z Warszawą. Jest też już bardzo dalece zaawansowana analiza możliwości powołania instytucji finansowej, która pozwoliłaby znaleźć środki na to przedsięwzięcie - dodał.

Minister Adamczyk poinformował też, że strona węgierska jest już po rozmowach z Rumunią i planuje dalszy przebieg kolei dużych prędkości na południe - w kierunku Bukaresztu. - Nie byłaby to więc tylko linia Warszawa - Budapeszt, ale Warszawa - Budapeszt - Bukareszt. Trzeba więc też brać pod uwagę możliwość rozwoju tego połączenia komunikacyjnego jako systemu kolei dużych prędkości łączącego państwa Grupy Wyszehradzkiej i szerzej południowej Europy - podkreślił minister.

Adamczyk poinformował, że na temat tego projektu prowadzone będą rozmowy podczas zaplanowanego na początek marca spotkania w Budapeszcie, w którym, poza przedstawicielami Polski i ˙Węgier wezmą też udział przedstawiciele Słowacji i Czech.

PAP
Fot: wikicommons/pixabay

Warto poczytać

 1. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 2. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 3. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 4. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 5. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 6. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 7. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 8. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook