Jedynie prawda jest ciekawa


Z Warszawy do Budapesztu w 4 godziny? Koncepcja staje się coraz bardziej realna

09.02.2018
WawaBudapeszt
Z Warszawy do Budapesztu w 4 godziny? Koncepcja staje się coraz bardziej realna

- Realizacja koncepcji budowy kolei dużych prędkości, zapoczątkowanej podczas wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na Węgrzech, staje się coraz bardziej realna - poinformował w wywiadzie dla PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W czwartek 8 lutego minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Petrem Szijjarto. Głównym tematem poruszonym w trakcie wizyty węgierskiego ministra w Warszawie był projekt wspólnego przedsięwzięcia zakładającego realizację połączenia koleją dużych prędkości Budapesztu z Warszawą.

- Węgierski minister potwierdził podczas spotkania w Ministerstwie Infrastruktury, że Republika Węgierska podjęła decyzję o pracach studialnych nad połączeniem Budapesztu i Warszawy systemem kolei dużych prędkości. Pan minister Szijjarto podkreślił, że polsko-węgierskie rozmowy w sprawie budowy KDP są efektem˙ustaleń podjętych podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Viktorem Orbanem - powiedział Adamczyk.

Dodał, że minister spraw zagranicznych i handlu Węgier przekonywał, że determinacja strony węgierskiej jest bardzo duża. - Zdecydowano o pracach studialnych, które już podjęto. Ja potwierdziłem, że z naszej strony na pewno przeprowadzimy analizy tego projektu. Powołany zostanie specjalny zespół, w skład którego wejdą eksperci m.in. z Instytutu Kolejnictwa - stwierdził minister.

- Kolej dużych prędkości w Polsce była dotychczas analizowana jedynie jako połączenie na osi wschód - zachód. Podkreślenia wymaga, że prace studialne nad KDP zostały wstrzymane w 2011 przez ówczesnego ministra transportu Sławomira Nowaka. Obecny rząd myśli o kolei szerzej. W 2017 roku powróciliśmy do dyskusji o potrzebie budowy kolei dużych prędkości. Ministerstwo zorganizowało w czerwcu 2017 r. konferencję w tej sprawie - dodał minister Andrzej Adamczyk.

- Strona węgierska poinformowała, że dla szlaku kolei, która pozwoli przemieścić się między Warszawą a Budapesztem w przeciągu czterech godzin, przygotowane są już pierwsze analizy techniczne. Wynika z nich, że podróż w tak krótkim czasie jest możliwa - powiedział Adamczyk.

Minister zdradził, że trasa tej szybkiej kolei biegłaby z Budapesztu przez Bratysławę do Warszawy, z uwzględnieniem Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Szef resortu infrastruktury poinformował, że analiza propozycji węgierskiej będzie musiała odpowiedzieć na pytanie, czy wpisuje się w polską koncepcję kolei dużych prędkości. - Osobiście uważam, że absolutnie tak. Jestem przekonany, że koncepcja połączenia naszych państw siecią kolei dużych prędkości to niewątpliwie projekt, który może zmienić mapę transportową Unii Europejskiej, z korzyścią dla naszego regionu. Dajmy jednak czas ekspertom, żeby opracowali dokument strategiczny - powiedział Adamczyk.

- W przypadku tej propozycji, o której mówimy, czyli Budapeszt - Warszawa, minister Szijjarto poinformował o konkretnych pomysłach na finansowanie przedsięwzięcia. Więc to nie jest tylko kwestia prac studialnych związanych z przebiegiem linii łączącej Budapeszt z Warszawą. Jest też już bardzo dalece zaawansowana analiza możliwości powołania instytucji finansowej, która pozwoliłaby znaleźć środki na to przedsięwzięcie - dodał.

Minister Adamczyk poinformował też, że strona węgierska jest już po rozmowach z Rumunią i planuje dalszy przebieg kolei dużych prędkości na południe - w kierunku Bukaresztu. - Nie byłaby to więc tylko linia Warszawa - Budapeszt, ale Warszawa - Budapeszt - Bukareszt. Trzeba więc też brać pod uwagę możliwość rozwoju tego połączenia komunikacyjnego jako systemu kolei dużych prędkości łączącego państwa Grupy Wyszehradzkiej i szerzej południowej Europy - podkreślił minister.

Adamczyk poinformował, że na temat tego projektu prowadzone będą rozmowy podczas zaplanowanego na początek marca spotkania w Budapeszcie, w którym, poza przedstawicielami Polski i ˙Węgier wezmą też udział przedstawiciele Słowacji i Czech.

PAP
Fot: wikicommons/pixabay

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook