Jedynie prawda jest ciekawa


WYWIAD. Jerzy Szmit o Polakach z kontami w Szwajcarii

17.01.2017

Czy po zmianach w Szwajcarii, uda się dowiedzieć, którzy polscy biznesmeni i celebryci, ukrywali swoje pieniądze na zagranicznych kontach banku HSBC i ile straciło na tym polskie państwo? Na to pytanie odpowiada wiceminister Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit.

Choć aferą SwissLeaks żyły największe media Europy, wciąż nie są znane wszystkie jej szczegóły i nazwiska zamieszanych w nią osób. Czy  teraz, w związku ze zmianą prawa w Szwajcarii, która zniosła tajemnicę bankową, uda się dowiedzieć, którzy polscy biznesmeni  i celebryci, ukrywali swoje pieniądze na zagranicznych kontach banku HSBC i ile straciło na tym polskie państwo? O odpowiedź poprosiliśmy wiceministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita, który jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu, jako pierwszy z polskich parlamentarzystów pytał o to poprzedniego ministra finansów. 

Najwyższa pora aby obalić ten mur. Mam nadzieję, że ta decyzja nie jest obwarowana 20 tysiącami zastrzeżeń, które spowodują, że oprócz deklaracji, że ten rodzaj tajemnicy bankowej został zniesiony, tak naprawdę nic nie zostanie wniesione do sprawy. Bardzo bym chciał żebyśmy wreszcie poznali nazwiska tych osób, które korzystały z tego przywileju i z tej tradycji szwajcarskiej i w sposób niejawny, ukryty, tam przechowywały swoje majątki.  Przypominam, że kiedy cała ta afera SwissLeaks wybuchła, pojawiły się głosy, że były to osoby z różnych środowisk i mam nadzieje, że teraz będzie okazja sprawdzić, czy oni swoich pieniędzy dorobili się w sposób rzetelny i uczciwy i przede wszystkim zgodnie z prawem.- mówi w rozmowie z portalem wpolityce.pl wiceminister Jerzy Szmit

Jednym z nazwisk, które pojawiały się w prasie przy okazji tej sprawy, jest nazwisko Jana Wejcherta związanego z telewizją TVN i spółką ITI. Czy istnieje możliwość, że ta telewizja mogła skorzystać, na ukrywaniu pieniędzy przez jednego z jej właścicieli na kontach HSBC w Szwajcarii? 

Nie chcę absolutnie odnosić się do konkretnych nazwisk, skoro ich nie znamy. Natomiast sama sytuacja, w której obywatele polscy [przypominamy, że według ustaleń medialnych chodzi między innymi o 512 osób związanych z Polską – przyp. red.]  przechowują  swoje pieniądze poza granicami kraju nie jest nielegalne. Chodzi o to, że prawdopodobnie oni ukrywali swoje pieniądze i być może unikali płacenia od nich podatków. Rzecz w tym, że przechowywanie pieniędzy na tych kontach najczęściej ma jeden cel – unikanie zobowiązań podatkowych. Stwarza tez możliwość dokonywania operacji finansowych, które są poza prawnym , jawnym obiegiem. I dlatego te sprawy trzeba absolutnie wyjaśnić. Tu nie chodzi o tę czy inną spółkę, ale o same zasady i tę lukę, która w ten sposób przez wiele lat funkcjonowała i umożliwiała różne ciemne interesy. Pozwalało to niektórym de facto ukrywać majątek, który został zdobyty w różnych okolicznościach, a skoro jest ukrywany, to prawdopodobnie nie został zdobyty zgodnie z prawem. 

A czy możemy chociaż przypuszczać, o jakie kwoty chodzi? Jakie to mogły być pieniądze? 

Niestety tutaj możemy tylko spekulować. Z tego co pamiętam z doniesień medialnych chodziło o setki milionów dolarów [prasa informowała o 865 milionach dolarów – przyp. red.]. 

Czyli budżet państwa, a tym samym polscy podatnicy, stracili na tej bezkarności duże kwoty?

Dopóki nie mamy możliwości prześledzenia, w jaki sposób te pieniądze tam trafiły, z jakich źródeł i jakich operacji pochodziły, trudno mówić o stratach, o konkretnych liczbach. Trudno jest szacować. Jeżeli okazałoby się, że źródłem tych pieniędzy było jakieś przestępstwo, to wtedy zupełnie inaczej te zobowiązania wobec Skarbu Państwa  wyglądają. A jeżeli chodzi wyłącznie o uciekanie od podatków, to też wygląda to zupełnie inaczej sprawa ma inny wymiar.

W Pana zapytaniu do ministerstwa finansów padło pytanie o to, czy mogły tam być pieniądze pochodzące z przestępstwa. 

Można snuć i takie podejrzenia. Podczas poprzedniej kadencji wielokrotnie zadawałem pytanie, także przedstawicielom KNF:  Gdzie podziały się pieniądze ukradzione z instytucji finansowej w Wołominie? Mówiło się ogólnie, że zginęły 2 miliardy złotych. Ale nikt nie chciał mi powiedzieć, gdzie są te pieniądze. Nawet nie próbowali na ten temat odpowiadać. I myślę, że to pytanie jest ciągle aktualne. 

A jeżeli okazałoby się, że te pieniądze właśnie trafiły na konta klientów szwajcarskiej filii HSVC, czy jest szansa żeby je odzyskać? 

Jeżeli jasno zostanie stwierdzone, że pieniądze tam ulokowane pochodziły z przestępstwa, z okradania instytucji finansowej, to powinien zadziałać mechanizm windykacji. Tym, który powinien się o to upominać, jest syndyk. On jest zobowiązany do ochrony pieniędzy zdeponowanych w instytucji. O zwrot pieniędzy mógłby wystąpić też Bankowy Fundusz Gwarancyjny, z którego środków zostały wypłacone środki tym, którzy stracili na aferze wołomińskiej. Ale do tego musi być wskazane potencjalne miejsce, gdzie te pieniądze zostały ukryte. A przede wszystkim potrzebna jest wola działania syndyka oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

kk

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 4. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 5. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 6. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 7. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook