Jedynie prawda jest ciekawa


WYWIAD. Jerzy Szmit o Polakach z kontami w Szwajcarii

17.01.2017

Czy po zmianach w Szwajcarii, uda się dowiedzieć, którzy polscy biznesmeni i celebryci, ukrywali swoje pieniądze na zagranicznych kontach banku HSBC i ile straciło na tym polskie państwo? Na to pytanie odpowiada wiceminister Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit.

Choć aferą SwissLeaks żyły największe media Europy, wciąż nie są znane wszystkie jej szczegóły i nazwiska zamieszanych w nią osób. Czy  teraz, w związku ze zmianą prawa w Szwajcarii, która zniosła tajemnicę bankową, uda się dowiedzieć, którzy polscy biznesmeni  i celebryci, ukrywali swoje pieniądze na zagranicznych kontach banku HSBC i ile straciło na tym polskie państwo? O odpowiedź poprosiliśmy wiceministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita, który jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu, jako pierwszy z polskich parlamentarzystów pytał o to poprzedniego ministra finansów. 

Najwyższa pora aby obalić ten mur. Mam nadzieję, że ta decyzja nie jest obwarowana 20 tysiącami zastrzeżeń, które spowodują, że oprócz deklaracji, że ten rodzaj tajemnicy bankowej został zniesiony, tak naprawdę nic nie zostanie wniesione do sprawy. Bardzo bym chciał żebyśmy wreszcie poznali nazwiska tych osób, które korzystały z tego przywileju i z tej tradycji szwajcarskiej i w sposób niejawny, ukryty, tam przechowywały swoje majątki.  Przypominam, że kiedy cała ta afera SwissLeaks wybuchła, pojawiły się głosy, że były to osoby z różnych środowisk i mam nadzieje, że teraz będzie okazja sprawdzić, czy oni swoich pieniędzy dorobili się w sposób rzetelny i uczciwy i przede wszystkim zgodnie z prawem.- mówi w rozmowie z portalem wpolityce.pl wiceminister Jerzy Szmit

Jednym z nazwisk, które pojawiały się w prasie przy okazji tej sprawy, jest nazwisko Jana Wejcherta związanego z telewizją TVN i spółką ITI. Czy istnieje możliwość, że ta telewizja mogła skorzystać, na ukrywaniu pieniędzy przez jednego z jej właścicieli na kontach HSBC w Szwajcarii? 

Nie chcę absolutnie odnosić się do konkretnych nazwisk, skoro ich nie znamy. Natomiast sama sytuacja, w której obywatele polscy [przypominamy, że według ustaleń medialnych chodzi między innymi o 512 osób związanych z Polską – przyp. red.]  przechowują  swoje pieniądze poza granicami kraju nie jest nielegalne. Chodzi o to, że prawdopodobnie oni ukrywali swoje pieniądze i być może unikali płacenia od nich podatków. Rzecz w tym, że przechowywanie pieniędzy na tych kontach najczęściej ma jeden cel – unikanie zobowiązań podatkowych. Stwarza tez możliwość dokonywania operacji finansowych, które są poza prawnym , jawnym obiegiem. I dlatego te sprawy trzeba absolutnie wyjaśnić. Tu nie chodzi o tę czy inną spółkę, ale o same zasady i tę lukę, która w ten sposób przez wiele lat funkcjonowała i umożliwiała różne ciemne interesy. Pozwalało to niektórym de facto ukrywać majątek, który został zdobyty w różnych okolicznościach, a skoro jest ukrywany, to prawdopodobnie nie został zdobyty zgodnie z prawem. 

A czy możemy chociaż przypuszczać, o jakie kwoty chodzi? Jakie to mogły być pieniądze? 

Niestety tutaj możemy tylko spekulować. Z tego co pamiętam z doniesień medialnych chodziło o setki milionów dolarów [prasa informowała o 865 milionach dolarów – przyp. red.]. 

Czyli budżet państwa, a tym samym polscy podatnicy, stracili na tej bezkarności duże kwoty?

Dopóki nie mamy możliwości prześledzenia, w jaki sposób te pieniądze tam trafiły, z jakich źródeł i jakich operacji pochodziły, trudno mówić o stratach, o konkretnych liczbach. Trudno jest szacować. Jeżeli okazałoby się, że źródłem tych pieniędzy było jakieś przestępstwo, to wtedy zupełnie inaczej te zobowiązania wobec Skarbu Państwa  wyglądają. A jeżeli chodzi wyłącznie o uciekanie od podatków, to też wygląda to zupełnie inaczej sprawa ma inny wymiar.

W Pana zapytaniu do ministerstwa finansów padło pytanie o to, czy mogły tam być pieniądze pochodzące z przestępstwa. 

Można snuć i takie podejrzenia. Podczas poprzedniej kadencji wielokrotnie zadawałem pytanie, także przedstawicielom KNF:  Gdzie podziały się pieniądze ukradzione z instytucji finansowej w Wołominie? Mówiło się ogólnie, że zginęły 2 miliardy złotych. Ale nikt nie chciał mi powiedzieć, gdzie są te pieniądze. Nawet nie próbowali na ten temat odpowiadać. I myślę, że to pytanie jest ciągle aktualne. 

A jeżeli okazałoby się, że te pieniądze właśnie trafiły na konta klientów szwajcarskiej filii HSVC, czy jest szansa żeby je odzyskać? 

Jeżeli jasno zostanie stwierdzone, że pieniądze tam ulokowane pochodziły z przestępstwa, z okradania instytucji finansowej, to powinien zadziałać mechanizm windykacji. Tym, który powinien się o to upominać, jest syndyk. On jest zobowiązany do ochrony pieniędzy zdeponowanych w instytucji. O zwrot pieniędzy mógłby wystąpić też Bankowy Fundusz Gwarancyjny, z którego środków zostały wypłacone środki tym, którzy stracili na aferze wołomińskiej. Ale do tego musi być wskazane potencjalne miejsce, gdzie te pieniądze zostały ukryte. A przede wszystkim potrzebna jest wola działania syndyka oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

kk

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 2. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 3. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 4. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 8. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook