Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wymiana Polski z Algierią na ponad mld złotych

05.03.2015

Od wtorku minister Piechociński przebywa w Algierii w misją gospodarczą.

W 2015 r. wymiana handlowa Polski z Algierią przekroczy 1 mld zł, z ponad 90 proc. udziałem naszego eksportu – powiedział dziennikarzom w Algierze wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. „Następne lata będą jeszcze lepsze” – dodał.

Piechociński przebywa od wtorku z misją gospodarczą w Algierii. Towarzyszy mu kilkudziesięciu polskich przedsiębiorców, którzy w Algierze spotkają się z przedstawicielami tamtejszego biznesu. Podczas misji wicepremier spotyka się z członkami algierskiego rządu.

W ubiegłym roku wymiana handlowa pomiędzy Polską i Algierią wzrosła prawie dwukrotnie, przekraczając wartość 736 mln dol.

Piechociński w Algierii rozmawiał m.in. z ministrem energii Youcefem Yousfim na temat współpracy w rozwoju terminala LNG w Świnoujściu.

„Dyskutowaliśmy o tym, aby wciągnąć Algierię do naszych planów zbudowania na bazie gazoportu i gazoterminala hubu dla gazu LNG w basenie Morza Bałtyckiego. Jest taka szansa, tym bardziej, że Algieria ma bardzo rozbudowane relacje z Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Arabią Saudyjską” – powiedział dziennikarzom Piechociński. Dodał, że w tej sprawie obiecał stronie algierskiej bezpośredni kontakt ze spółkami Polskie LNG, Gaz-System i PGNiG.

Jak powiedział, Algierczycy mają świadomość, że część przepustowości terminala jest ciągle niezagospodarowana, a Morze Bałtyckie będzie akwenem, na którym w przyszłości będą powszechne statki zasilane napędem LNG, z uwagi na unijną dyrektywę siarkową.

„Perspektywa 500 statków napędzanych LNG na Bałtyku to nie są wyssane z palca mrzonki. To za chwilę będą realia Morza Bałtyckiego. Po drugie, (…) (Algierczycy - PAP) współpracują z katarskim kapitałem w zakresie rozbudowy swojego sektora (wydobywczego). Mają wielki program badań geologicznych, odnaleźli kolejne, nowe zasoby i szukają partnerów do strategicznej współpracy” – mówił Piechociński.

Zaznaczył, że polska delegacja zapoznała się z ofertą strony algierskiej w zakresie komponentów petrochemicznych, sektora chemicznego i nawozów. „Wydaje się, że przemysł nawozów azotowych może znaleźć w Algierii wdzięcznego partnera” – podkreślił.

Piechociński z Algierczykami rozmawiał też o gazie łupkowym i ropie łupkowej (ten arabski kraj posiada jedne z największych na świecie złóż łupkowych). „Dyskutowaliśmy o polskich doświadczeniach, brytyjskich, amerykańskich, kanadyjskich. (…) Prawie wszyscy politycy algierscy mają w tym zakresie olbrzymią wiedzę” – zauważył. Dodał, że Algieria jest też bogata w wiele innych surowców, m.in. złoto, wolfram, metale ziem rzadkich.

Wicepremier powiedział też, że Algieria stanie się w najbliższym czasie jednym z największych producentów stali, „w oparciu o najtańszy gaz”. O ewentualnej współpracy w tym sektorze – jak mówił – chce on rozmawiać ze spółką ArcelorMittal.

Podkreślił też świetne relacje między Polakami i Algierczykami. „One wynikają z olbrzymiej aktywności Polski w Algierii, kilkunastu tysięcy polskich inżynierów i techników, którzy budowali algierską infrastrukturę. To też kilka tysięcy algierskich studentów wykształconych w Polsce, którzy dziś zajmują czołowe miejsca w polityce, armii i biznesie” – powiedział.

 

Kolejnym krokiem we współpracy pomiędzy krajami mają być misje biznesu algierskiego do kilku wybranych miast Polski. „Zorganizujemy dzień algierskiej gospodarki w ministerstwie gospodarki. Za chwilę listy uwierzytelniające złoży nowy ambasador (Algierii w Polsce). Jego poprzednik został w Algierii ministrem ds. młodzieży i jest w kręgu najbliższych współpracowników prezydenta i premiera. Przekazałem także zaproszenie dla premiera Algierii do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce” – poinformował Piechociński.

W wymianie handlowej pomiędzy Polską a Algierią od lat dominuje polski eksport. Poza 2009 rokiem, kiedy strona polska (PKN Orlen, Lotos) dokonała w Algierii dużych zakupów ropy naftowej, import algierskich towarów ma niewielką wartość. W ostatnich latach w strukturze eksportu do Algierii największymi grupami towarowymi były: produkty mineralne (koks i półkoks), środki transportu (pojazdy osobowe i dostawcze), produkty pochodzenia roślinnego (głównie pszenica), urządzenia mechaniczne i elektryczne (silniki, urządzenia dźwigowe), produkty pochodzenia zwierzęcego (głównie mleko w proszku, sery), produkty przemysłu chemicznego (odczynniki, soda) oraz art. spożywcze (przetwory zbożowe, cukier, czekolada).

Import z Algierii zdominowany jest z kolei przez jeden produkt - fosforany wapnia. Główny importer to Grupa Azoty. W Algierii występuje olbrzymie zapotrzebowanie na towary, technologie, usługi i inwestycje. Wynika to z ograniczonej podaży produkcji krajowej lub jej braku, niedostatku własnych kadr oraz realizowanego programu reform.

Głównym wyzwaniem Algierii pozostaje doprowadzenie do zmniejszenia uzależnienia jej gospodarki od sektora ropy i gazu, przynoszącego ok. 45 proc. PKB, 60 proc. wpływów budżetowych i ponad 95 proc. dochodów eksportowych.  

mly/PAP

fot. PAP/Radek Pietruszka

Słowa kluczowe:

wymiana

,

gopodarka

,

miliard

Warto poczytać

 1. mid-17322158 23.03.2017

  Oświadczenie byłego prezesa zarządu PZU

  - Kierowanie tak znakomitą spółką jak PZU było dla mnie zaszczytem - pisze w oświadczeniu były prezes PZU SA Michał Krupiński.

 2. MinisterstwoSrodowiskaulWawelska52 23.03.2017

  MŚ: Wniosek o odwołanie Szyszki osłabia pozycję Polski

  Wniosek PO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska Jana Szyszki to osłabianie pozycji Polski, jeżeli chodzi o możliwości negocjacji kwestii klimatycznych.

 3. industrial-16363901280 23.03.2017

  MRPiPS: Dobry wynik stopy bezrobocia w lutym

  Według danych GUS stopa bezrobocia w lutym utrzymała poziom ze stycznia na poziomie 8,5 proc.

 4. pzuchludzinski 23.03.2017

  Marcin Chludziński będzie p. o. prezesa PZU

  Rada nadzorcza PZU SA oddelegowała w czwartek członka rady nadzorczej Marcina Chludzińskiego do czasowego wykonywania czynności prezesa spółki.

 5. mid-epa05863336-1 22.03.2017

  Putin wybiela Nord Stream 2

  "Ten projekt nie jest skierowany przeciwko jakiemukolwiek spośród naszych partnerów, w tym ukraińskich”.

 6. europe-13959161280 22.03.2017

  Wielki wzrost polskiej gospodarki dzięki UE

  „Od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej polska gospodarka urosła o prawie 59 proc.” - podał wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

 7. london-2033595960720 22.03.2017

  Powrócą pozwolenia na pracę na Wyspach?

  Theresa May zleciła szefowej MSW Amber Rudd, ministrowi ds. pracy i emerytur Damianowi Greenowi i ministrowi ds. Brexitu Davidowi Davisowi przygotowanie nowych przepisów, które miałyby wejść w życie po opuszczeniu przez kraj UE.

 8. power-plant-675381280 22.03.2017

  Nowe odwierty geotermii w Polsce

  „Potencjał wód geotermalnych w Polsce jest niewykorzystany i w tym względzie możemy wzorować się na Islandii. W najbliższych latach zrobimy duży postęp w tym zakresie".

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook