Jedynie prawda jest ciekawa


Wydatki na autopromocję władz powodem ograniczenia ulgi dla najmłodszych?

06.06.2018
ztmgdynia06062018
Wydatki na autopromocję władz powodem ograniczenia ulgi dla najmłodszych?

Zgodnie z zapowiedziami miast, które są stronami porozumienia metropolii trójmiejskiej, w dniu 1 czerwca 2018 roku w życie weszła ulga w postaci całorocznych, bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. W gronie sygnatariuszy jedynym wyjątkiem okazała się Rumia.

Na stronie internetowej przedsiębiorstwa ZKM Gdynia zamieszczona jest informacja, iż całoroczne darmowe przejazdy dla młodych nie obejmują Rumi, gdzie udogodnienie nie obowiązuje w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia. Poszukując źródła powyższego faktu, napotykamy na uchwałę Rady Miasta Gdyni, z której uzasadnienia wynika, iż Miasto Rumia jako jedyne wprost zawnioskowało o ograniczenie ulgi na swoim terenie w okresie wakacyjnym. W tym czasie rumska młodzież, w odróżnieniu od kolegów z trójmiasta regularnie płacić będzie za przejazdy autobusami. Włodarze Rumi podejmując podobne decyzje nie sprzyjają ograniczeniu natężenia ruchu w mieście, przez które przebiega kluczowe połączenie komunikacyjne centrum kraju z polskim wybrzeżem.

Miasto Rumia w okresie wakacyjnym jest jednym z bardziej zakorkowanych miast w regionie. Przez środek miasta przebiega trasa S6, która jest drogą prowadzącą na Półwysep Helski. Turyści z całej Polski docierając do takich kurortów jak Władysławowo, Hel czy Jastarnia muszą „odczekać swoje” w wielogodzinnym korku paraliżującym Rumię.

Mieszkańcy dzielą powszechną wątpliwość- czy wcześniejsze wielomiesięczne zabiegi promocyjne sugerujące o przyznaniu młodym całorocznych darmowych przejazdów były uczciwe jeśli ostatecznie letnie miesiące nie są objęte preferencjami?

- Rumscy samorządowcy umieją znaleźć środki na rozdzielanie wysokich nagród dla urzędników, organizowanie szeregu imprez, wydawanie kolorowych biuletynów, w których promuje się środowisko władzy, natomiast w obliczu konieczności poniesienia kosztów realizacji pełnego programu pomagającego w podreperowaniu budżetów rumskich rodzin oraz kształtującego dobre nawyki transportowe- środków na pomoc brak- mówi Mateusz Socha, działacz społeczny i jeden z najaktywniejszych polityków PiS w regionie.


- Należy zauważyć, iż kwestia odpowiedniej organizacji transportu wspólnego jest najtańszym środkiem, którym gmina, poprzez pracę u podstaw powinna długofalowo oddziaływać na zmniejszenie korków w mieście, co skutkowałoby poprawą sytuacji w całej aglomeracji- kontynuuje Socha.


JB

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

 2. gdynia19062018 20.06.2018

  Społecznicy będą startować w wyborach samorządowych. Powołali „Ruch Miejski Wspólna Gdynia”

  Więcej inwestycji w dzielnicach, lepszy dialogu z mieszkańcami i większa transparentność – takie są główne postulaty Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia, który zamierza wystartować w jesiennych wyborach samorządowych.

 3. pgnige20062018 20.06.2018

  Port Gdynia kolejnym partnerem PGNiG w rozwoju rynku LNG nad Bałtykiem

  PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. i Gas-Trading S.A. z GK PGNiG podpisały z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. porozumienie o wykorzystaniu paliwa LNG. Z

 4. mieszkania-20062018 20.06.2018

  Rząd przyjął specustawę mieszkaniową

  Skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do jednego roku i wprowadzenie ustawowych standardów urbanistycznych - to niektóre z założeń projektu specustawy mieszkaniowej, który w środę został przyjęty przez Radę Ministrów

 5. port-gdynia-18062018 18.06.2018

  Ogromne pieniądze z Unii na terminal promowy w Gdyni oraz modernizację portu w Gdańsku

  Ponad 132 mln zł ze środków unijnych dostanie Urząd Morski w Gdyni na kolejny etap modernizacji wejścia do portu w Gdańsku, a prawie 117 mln zł trafi do Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na budowę terminala promowego do obsługi dużych promów - podało w poniedziałek MIiR

 6. rowery18062018 18.06.2018

  Nowa pomorska inwestycja na światową skalę

  System Roweru Metropolitalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Mevo dysponujący ponad 4. tysiącami elektrycznych jednośladów będzie największym takim systemem na świecie - twierdzi przyszły operator, spółka Nextbike Polska. Ma ruszyć jesienią.

 7. impact13062018 13.06.2018

  Gowin: Zaczęła się wielka rewolucja. Inauguracja kongresu Impact'18

  Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji - powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią rozpoczną się prace nad tą strategią.

 8. 1270daninasol 11.06.2018

  Większość Polaków popiera propozycję tzw. daniny solidarnościowej

  57 proc. badanych popiera dodatkowe opodatkowanie w postaci daniny solidarnościowej - wynika z badania CBOS. Przeciwnych temu pomysłowi jest 31 proc.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook