Jedynie prawda jest ciekawa


Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

27.04.2018
1270premire2221
Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

Jak zaznaczył Szymański, temat wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027 od ponad dwóch lat "jest obecny w rozmowach na wszystkich szczeblach polskiej administracji".

Zwrócił w tym kontekście uwagę m.in. na funkcjonowanie - od ponad dwóch lat - zespołu międzyresortowego z udziałem sekretarzy i podsekretarzy stanu z resortów: spraw zagranicznych, finansów, inwestycji i rozwoju, rolnictwa oraz przedsiębiorczości i technologii, który "przygotowuje szczegółowe strategie Polski w tych negocjacjach oraz koordynuje współpracę z innymi państwami UE, nie tylko naszego regionu".

W efekcie podejmowanych przez rząd działań - mówił wiceszef MSZ - "kraje regionu, przy walnym udziale politycznym i koncepcyjnym Polski, najwcześniej poinformowały Komisję Europejską i inne państwa członkowskie o swoim stanowisku".

"W czerwcu i lipcu 2017 roku zostały przyjęte wspólne deklaracje V4 oraz Bułgarii, Słowenii, Rumunii, Litwy i Łotwy w sprawie polityki rolnej. W lutym 2018 roku stworzyliśmy wspólne stanowisko w sprawie polityki spójności. V4 zaprezentował wspólny dokument o WRF w styczniu tego roku" - wskazał.

Jak zauważył wiceminister, stanowiska bliskie Polsce złożyły w sprawach budżetowych "nie tylko kraje V4", ale także "większość pozostałych krajów Europy Środowej: Litwa, Łotwa, Estonia, Bułgaria, Chorwacja, a także Malta i Portugalia". "Ponadto, wiele podobieństw odnotowujemy także ze stanowiskiem Hiszpanii" - dodał Szymański.

Polityk zwrócił również uwagę na na działania podjęte przez obecnego ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, który "odbudował współpracę w gronie państw spójnościowych". Jak zauważył, w grudniu ub.r. w Warszawie miało miejsce nieformalne spotkanie wysokiego szczebla ds. polityki spójności w formacie Friends of Cohesion (grupa przyjaciół polityki spójności - PAP), z udziałem przedstawicieli Państw Członkowskich UE i KE, w którym wzięły udział wszystkie państwa członkowskie UE poza Luksemburgiem.

Odnosząc się do zapowiedzianego przez przewodniczącego Platformy wniosku o informację rządu w sprawie negocjacji nad wieloletnim budżetem UE, Szymański powiedział: "Zawsze warto rozmawiać o negocjacjach budżetowych. Chociażby po to, by podnieść świadomość problematyki wieloletnich ram finansowych w ławach opozycji".

Podkreślił, że stanowisko Polski ws. wieloletniego budżetu UE powtórzył niedawno na forum Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki.

"Polska jest gotowa do pragmatycznych, ewolucyjnych kompromisów w sprawie nowych ram finansowych, dostrzegając nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa i migracji, które stoją przed UE, oraz finansowe skutki Brexitu. Poziom ambicji w sprawie migracji jest jednak wyznaczany przede wszystkim przez zdolność do znalezienia nowych wpływów do budżetu" - powiedział Szymański.

Zaznaczył jednocześnie, że przyjęcie budżetu wymaga jednomyślności, a Polska nie zgodzi się na "działania dyskryminacyjne i próby zrewolucjonizowania tego budżetu".

W tym sensie - wskazał polityk - "niebawem ogłoszone wstępne propozycje KE w sprawie budżetu będą zaledwie możliwym początkiem procesu negocjacyjnego, który zakończony zostanie przez szefów rządów w terminie, który jest zależny od gotowości do kompromisu wszystkich stron".

Kolejnym czynnikiem kształtującym stanowisko Polski ws. budżetu unijnego, na który zwrócił uwagę wiceminister, jest rosnąca zamożność naszego kraju. "Zamożność Polski w parytecie siły nabywczej wzrosła z 50 proc. średniej UE w 2004 r. do 68 proc. w 2016 r. Polska stopniowo staje się coraz bogatsza, więc rola budżetu UE w naszym rozwoju będzie stopniowo się zmniejszać. Drugim obiektywnym czynnikiem jest Brexit, który oznacza, że w wieloletnim budżecie UE będzie około 90 mld euro mniej" - tłumaczył Szymański.

Komisja Europejska 2 maja ma przedstawić projekt budżetu na lata 2021-2027.

W piątek lider PO skrytykował m.in. premiera Morawieckiego, minister finansów Teresę Czerwińską oraz prezydenta Andrzeja Dudę, zarzucając im brak odpowiedniego zaangażowania w negocjacje ws. kształtu budżetu.

"Mówię o walkowerze polskiego rządu, rządu PiS w tej ważnej kwestii. To nie jest tak, że te pieniądze nam się należą (...), że to wszystko już jest naznaczone i zdecydowane, to wymaga stałej, ciężkiej, mozolnej, konsekwentnej pracy" - przekonywał Schetyna.(PAP)

autor: Marceli Sommer, fot. PAP/Rafał Guz


Warto poczytać

 1. 1270elektrowniaato 15.05.2018

  Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

  Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 2. 1270nordstreamasas 11.05.2018

  Jakóbik: Nord Stream 2 grozi powstaniem kartelu gazowego

  Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy

 3. gdynia229042018 29.04.2018

  Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 4. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 5. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 6. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 7. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook