Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wiceminister rolnictwa: Promujemy polską żywność

04.08.2016

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki mówił na antenie TV Trwam o promocji polskiej żywności podczas Światowych Dni Młodzieży, a także intensywnej polityce eksportowej produktów rolnych.

Wiceminister opowiedział, że na czas tego wydarzenia rozłożono polski pawilon ze stoiskami ministerstw, które prezentowały dorobek m.in. polskiej kultury i nauki. Resort rolnictwa promował polską żywność wśród pielgrzymów. Wydano im ponad 100 ton żywności.

"Przede wszystkim pełniliśmy tam posługę wobec pielgrzymów z całego świata – młodych ludzi, którzy przyjechali. Chcieliśmy ich poczęstować polskimi, zdrowymi produktami, ale też powiedzieć trochę o polskim rolnictwie w nowoczesnej formie, takiej, która dla młodych ludzi, dla pielgrzymów w tym wieku jest odpowiednia, więc przekaz wizualny czy internetowy, ale przede wszystkim spróbowanie, bo nic tak nie przekona jak poczucie smaku" - powiedział Jacek Bogucki.

"Ci młodzi ludzie zapamiętają i być może przez lata będą poszukiwać polskiej żywności" – mówił. Dodał, że jest to żywność wysokiej jakości, a jednocześnie dostępna cenowo dla konsumentów z całego świata.

Bogucki opowiedział również o eksporcie rolnym na rynki pozaeuropejskie.

"Udało nam się od grudnia otworzyć na rynki w 17 państwach dla kilkudziesięciu produktów. Tak ważny, chociażby dla jabłek i drobiu, jak rynek chiński, ale też rynki bliskowschodnie i północnoafrykańskie" – mówił.

"Wchodzimy na te rynki, prowadzimy bardzo intensywną akcję promocyjną i chcemy, żeby polscy przedsiębiorcy nawiązywali kontakty" – zaznaczył wiceminister.

Rozmówca wyjaśnił, że są to rynki perspektywiczne, ponieważ pojawia się tam klasa średnia, którą stać na żywność europejską, o lepszej jakości. "Te rynki są dla nas bardziej otwarte, przyjacielskie i my chcemy to wykorzystać" – mówił. "Proponujemy im godne warunki: z jednej strony wysoką jakość, z drugiej konkurencyjne ceny. To podstawa do tego, żeby polskie rolnictwo mogło stabilnie patrzeć w przyszłość i rozwijać się" – podkreślił.

Bogucki dodał, że trzeba szukać pieniędzy na wzmożenie promocji polskiej żywności, ale potrzeba przede wszystkim spójnej polityki. "Jako rząd Prawa i Sprawiedliwości mamy ten komfort, że nie konkurujemy między ministerstwami. (...) Podejmujemy wspólne działania, by ta polityka była spójna, bardziej efektywna, a promocja przez to tańsza" – zaznaczył.

"Nasze hasło, użyte także podczas ŚDM - "Polska smakuje" - tłumaczone na wszystkie języki świata, przyjmuje się bardzo dobrze. Odnosi się to do żywności i w ogóle całej naszej oferty" – mówił. Dodał zaraz wiceminister: "Mam nadzieję, że wszystkie służby rozumieją interes kraju i go realizują".

Jacek Bogucki powiedział również, że rząd chce odwrócić działania promocyjne, jakie dotychczas prezentowano. Promowano do tej pory ludzi i instutucje, a należy reklamować polską żywność. "A jeśli uda się osiągnąć w zakresie sprzedaży na rynkach światowych dobre efekty i poprawi się przez to opłacalność produkcji rolnej, to rolnicy na pewno to docenią" – mówił. "To proces, który trwa. Ale efekty już widać. Oby tak dalej nam się udawało. Mam nadzieję, że do końca roku osiągniemy 30 rynków" – dodał.

Wiceminister wyraził też ubolewanie, że do tej pory państwo nie dbało o producentów i zaakcentował, że to musi się zmienić.

Na komentarz prowadzącego rozmowę, że jest to sektor, który pod względem handlu zagranicznego jest jednym z bardziej rentownych w polskiej gospodarce, Bogucki odparł: "Trzeba pamiętać, że mamy rezerwy, ale i zagrożenia. Jest ogromna konkurencja i potrzeba tutaj intensywnej polityki". Zaznaczył, że Wszystkie działania eksportowe i sprzedaż nadwyżki służą ostatecznie pomocy rolnikom i zwiększeniu ich dochodów.

ak/Radio Maryja/TV Trwam

[fot. MRiR]

Warto poczytać

 1. mid-epa05731232 21.01.2017

  Będzie projekt centralnego rejestru faktur

  - Ministerstwo Finansów nie wycofuje się z projektu utworzenia centralnego rejestru faktur - powiedział szef resortu finansów Mateusz Morawiecki.

 2. mid-epa05731233 21.01.2017

  Morawiecki: Przeszacowany eksport w 2014-2015 r.

  "Mianowicie dziś już wiemy, że co najmniej 20 mld zł lub 30 mld zł eksportu w roku 2014 czy 2015, to był eksport fikcyjny wynikający z pustych faktur VAT”.

 3. 58dd1cf0dab4432787519cdab3b6de7a 20.01.2017

  Korytarz Północny coraz bliżej realizacji

  „To jest konkurencja, to jest istotny element polskiej strategii różnicowania źródeł dostaw” - powiedział Piotr Naimski.

 4. office-15747171280 20.01.2017

  Wzrost koniunktury w gospodarce

  „Dla większości składowych wskaźnika odnotowano wartości wyższe niż przed miesiącem”.

 5. digital-marketing-17253401280 20.01.2017

  Największe wyzwania firm na rok 2017

  Według ekspertów wyzwanie dotyczące przyciągania talentów i zatrzymywania wartościowych pracowników będzie jednym z kluczowych.

 6. 5c05c2cd7e0e488b9a8ce266e2a886c3orlenSI 20.01.2017

  PERN kupił prawie 5 proc. akcji Orlenu

  „Usprawni to realizację strategii państwa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego” - podkreśliło Ministerstwo Energii w komunikacie.

 7. hen-1202962960720 19.01.2017

  Pierwsze ognisko ptasiej grypy na Mazowszu

  W gospodarstwie położonym w Popielarni (gmina Wiskitki, powiat żyrardowski) wykryto pierwsze na Mazowszu ognisko ptasiej grypy u drobiu - poinformował w czwartek Główny Inspektorat Weterynarii. To już 32 ognisko tej choroby w Polsce.

 8. PKMGdanskPortLotniczy10 19.01.2017

  Lotnisko w Gdańsku obsłużyło ponad 4 mln pasażerów

  Port Lotniczy zanotował zysk na poziomie prawie 24 milionów złotych.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook