Jedynie prawda jest ciekawa


Wiceminister rolnictwa: Promujemy polską żywność

04.08.2016

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki mówił na antenie TV Trwam o promocji polskiej żywności podczas Światowych Dni Młodzieży, a także intensywnej polityce eksportowej produktów rolnych.

Wiceminister opowiedział, że na czas tego wydarzenia rozłożono polski pawilon ze stoiskami ministerstw, które prezentowały dorobek m.in. polskiej kultury i nauki. Resort rolnictwa promował polską żywność wśród pielgrzymów. Wydano im ponad 100 ton żywności.

"Przede wszystkim pełniliśmy tam posługę wobec pielgrzymów z całego świata – młodych ludzi, którzy przyjechali. Chcieliśmy ich poczęstować polskimi, zdrowymi produktami, ale też powiedzieć trochę o polskim rolnictwie w nowoczesnej formie, takiej, która dla młodych ludzi, dla pielgrzymów w tym wieku jest odpowiednia, więc przekaz wizualny czy internetowy, ale przede wszystkim spróbowanie, bo nic tak nie przekona jak poczucie smaku" - powiedział Jacek Bogucki.

"Ci młodzi ludzie zapamiętają i być może przez lata będą poszukiwać polskiej żywności" – mówił. Dodał, że jest to żywność wysokiej jakości, a jednocześnie dostępna cenowo dla konsumentów z całego świata.

Bogucki opowiedział również o eksporcie rolnym na rynki pozaeuropejskie.

"Udało nam się od grudnia otworzyć na rynki w 17 państwach dla kilkudziesięciu produktów. Tak ważny, chociażby dla jabłek i drobiu, jak rynek chiński, ale też rynki bliskowschodnie i północnoafrykańskie" – mówił.

"Wchodzimy na te rynki, prowadzimy bardzo intensywną akcję promocyjną i chcemy, żeby polscy przedsiębiorcy nawiązywali kontakty" – zaznaczył wiceminister.

Rozmówca wyjaśnił, że są to rynki perspektywiczne, ponieważ pojawia się tam klasa średnia, którą stać na żywność europejską, o lepszej jakości. "Te rynki są dla nas bardziej otwarte, przyjacielskie i my chcemy to wykorzystać" – mówił. "Proponujemy im godne warunki: z jednej strony wysoką jakość, z drugiej konkurencyjne ceny. To podstawa do tego, żeby polskie rolnictwo mogło stabilnie patrzeć w przyszłość i rozwijać się" – podkreślił.

Bogucki dodał, że trzeba szukać pieniędzy na wzmożenie promocji polskiej żywności, ale potrzeba przede wszystkim spójnej polityki. "Jako rząd Prawa i Sprawiedliwości mamy ten komfort, że nie konkurujemy między ministerstwami. (...) Podejmujemy wspólne działania, by ta polityka była spójna, bardziej efektywna, a promocja przez to tańsza" – zaznaczył.

"Nasze hasło, użyte także podczas ŚDM - "Polska smakuje" - tłumaczone na wszystkie języki świata, przyjmuje się bardzo dobrze. Odnosi się to do żywności i w ogóle całej naszej oferty" – mówił. Dodał zaraz wiceminister: "Mam nadzieję, że wszystkie służby rozumieją interes kraju i go realizują".

Jacek Bogucki powiedział również, że rząd chce odwrócić działania promocyjne, jakie dotychczas prezentowano. Promowano do tej pory ludzi i instutucje, a należy reklamować polską żywność. "A jeśli uda się osiągnąć w zakresie sprzedaży na rynkach światowych dobre efekty i poprawi się przez to opłacalność produkcji rolnej, to rolnicy na pewno to docenią" – mówił. "To proces, który trwa. Ale efekty już widać. Oby tak dalej nam się udawało. Mam nadzieję, że do końca roku osiągniemy 30 rynków" – dodał.

Wiceminister wyraził też ubolewanie, że do tej pory państwo nie dbało o producentów i zaakcentował, że to musi się zmienić.

Na komentarz prowadzącego rozmowę, że jest to sektor, który pod względem handlu zagranicznego jest jednym z bardziej rentownych w polskiej gospodarce, Bogucki odparł: "Trzeba pamiętać, że mamy rezerwy, ale i zagrożenia. Jest ogromna konkurencja i potrzeba tutaj intensywnej polityki". Zaznaczył, że Wszystkie działania eksportowe i sprzedaż nadwyżki służą ostatecznie pomocy rolnikom i zwiększeniu ich dochodów.

ak/Radio Maryja/TV Trwam

[fot. MRiR]

Warto poczytać

 1. port-gdynia-18062018 18.06.2018

  Ogromne pieniądze z Unii na terminal promowy w Gdyni oraz modernizację portu w Gdańsku

  Ponad 132 mln zł ze środków unijnych dostanie Urząd Morski w Gdyni na kolejny etap modernizacji wejścia do portu w Gdańsku, a prawie 117 mln zł trafi do Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na budowę terminala promowego do obsługi dużych promów - podało w poniedziałek MIiR

 2. rowery18062018 18.06.2018

  Nowa pomorska inwestycja na światową skalę

  System Roweru Metropolitalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Mevo dysponujący ponad 4. tysiącami elektrycznych jednośladów będzie największym takim systemem na świecie - twierdzi przyszły operator, spółka Nextbike Polska. Ma ruszyć jesienią.

 3. impact13062018 13.06.2018

  Gowin: Zaczęła się wielka rewolucja. Inauguracja kongresu Impact'18

  Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji - powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią rozpoczną się prace nad tą strategią.

 4. 1270daninasol 11.06.2018

  Większość Polaków popiera propozycję tzw. daniny solidarnościowej

  57 proc. badanych popiera dodatkowe opodatkowanie w postaci daniny solidarnościowej - wynika z badania CBOS. Przeciwnych temu pomysłowi jest 31 proc.

 5. 195887175409d9224d888b 11.06.2018

  Uberyzacja coraz popularniejsza w Polsce. Jaką przyszłość ma ten nowy model biznesowy?

  Uberyzacja stała się już zjawiskiem społeczno-ekonomicznym. Zdaniem ekonomistów upowszechnienie tego modelu biznesowego będzie powodowało zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla rozwoju biznesu, gospodarki, rynku pracy i zatrudnienia - mówi PAP dr Anna Sibińska z PAM Center UŁ.

 6. 3498425619685389265508513446467992387321856n 09.06.2018

  Zakończyła się budowa Dreamlinera upamiętniającego stulecie odzyskania Niepodległości

  W fabryce Boeinga w Everett zakończyło się właśnie malowanie najnowszego z Dreamlinerów w wersji 787-9. Wyjątkowa biało-czerwona maszyna zarejestrowana jako SP-LSC upamiętnia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - poinformował LOT w komunikacie przekazanym w sobotę PAP

 7. ztmgdynia06062018 06.06.2018

  Wydatki na autopromocję władz powodem ograniczenia ulgi dla najmłodszych?

  Zgodnie z zapowiedziami miast, które są stronami porozumienia metropolii trójmiejskiej, w dniu 1 czerwca 2018 roku w życie weszła ulga w postaci całorocznych, bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. W gronie sygnatariuszy jedynym wyjątkiem okazała się Rumia.

 8. rolnictwo 04.06.2018

  Pilne: Tragiczne wyniki polskiego rolnictwa! Tak źle nie było od dawna

  Najnowszy raport NIK szokuje. Fatalne wyniki polskiego rolnictwa zmuszą Izbę do działania

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook