Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wiceminister rolnictwa: Promujemy polską żywność

04.08.2016

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki mówił na antenie TV Trwam o promocji polskiej żywności podczas Światowych Dni Młodzieży, a także intensywnej polityce eksportowej produktów rolnych.

Wiceminister opowiedział, że na czas tego wydarzenia rozłożono polski pawilon ze stoiskami ministerstw, które prezentowały dorobek m.in. polskiej kultury i nauki. Resort rolnictwa promował polską żywność wśród pielgrzymów. Wydano im ponad 100 ton żywności.

"Przede wszystkim pełniliśmy tam posługę wobec pielgrzymów z całego świata – młodych ludzi, którzy przyjechali. Chcieliśmy ich poczęstować polskimi, zdrowymi produktami, ale też powiedzieć trochę o polskim rolnictwie w nowoczesnej formie, takiej, która dla młodych ludzi, dla pielgrzymów w tym wieku jest odpowiednia, więc przekaz wizualny czy internetowy, ale przede wszystkim spróbowanie, bo nic tak nie przekona jak poczucie smaku" - powiedział Jacek Bogucki.

"Ci młodzi ludzie zapamiętają i być może przez lata będą poszukiwać polskiej żywności" – mówił. Dodał, że jest to żywność wysokiej jakości, a jednocześnie dostępna cenowo dla konsumentów z całego świata.

Bogucki opowiedział również o eksporcie rolnym na rynki pozaeuropejskie.

"Udało nam się od grudnia otworzyć na rynki w 17 państwach dla kilkudziesięciu produktów. Tak ważny, chociażby dla jabłek i drobiu, jak rynek chiński, ale też rynki bliskowschodnie i północnoafrykańskie" – mówił.

"Wchodzimy na te rynki, prowadzimy bardzo intensywną akcję promocyjną i chcemy, żeby polscy przedsiębiorcy nawiązywali kontakty" – zaznaczył wiceminister.

Rozmówca wyjaśnił, że są to rynki perspektywiczne, ponieważ pojawia się tam klasa średnia, którą stać na żywność europejską, o lepszej jakości. "Te rynki są dla nas bardziej otwarte, przyjacielskie i my chcemy to wykorzystać" – mówił. "Proponujemy im godne warunki: z jednej strony wysoką jakość, z drugiej konkurencyjne ceny. To podstawa do tego, żeby polskie rolnictwo mogło stabilnie patrzeć w przyszłość i rozwijać się" – podkreślił.

Bogucki dodał, że trzeba szukać pieniędzy na wzmożenie promocji polskiej żywności, ale potrzeba przede wszystkim spójnej polityki. "Jako rząd Prawa i Sprawiedliwości mamy ten komfort, że nie konkurujemy między ministerstwami. (...) Podejmujemy wspólne działania, by ta polityka była spójna, bardziej efektywna, a promocja przez to tańsza" – zaznaczył.

"Nasze hasło, użyte także podczas ŚDM - "Polska smakuje" - tłumaczone na wszystkie języki świata, przyjmuje się bardzo dobrze. Odnosi się to do żywności i w ogóle całej naszej oferty" – mówił. Dodał zaraz wiceminister: "Mam nadzieję, że wszystkie służby rozumieją interes kraju i go realizują".

Jacek Bogucki powiedział również, że rząd chce odwrócić działania promocyjne, jakie dotychczas prezentowano. Promowano do tej pory ludzi i instutucje, a należy reklamować polską żywność. "A jeśli uda się osiągnąć w zakresie sprzedaży na rynkach światowych dobre efekty i poprawi się przez to opłacalność produkcji rolnej, to rolnicy na pewno to docenią" – mówił. "To proces, który trwa. Ale efekty już widać. Oby tak dalej nam się udawało. Mam nadzieję, że do końca roku osiągniemy 30 rynków" – dodał.

Wiceminister wyraził też ubolewanie, że do tej pory państwo nie dbało o producentów i zaakcentował, że to musi się zmienić.

Na komentarz prowadzącego rozmowę, że jest to sektor, który pod względem handlu zagranicznego jest jednym z bardziej rentownych w polskiej gospodarce, Bogucki odparł: "Trzeba pamiętać, że mamy rezerwy, ale i zagrożenia. Jest ogromna konkurencja i potrzeba tutaj intensywnej polityki". Zaznaczył, że Wszystkie działania eksportowe i sprzedaż nadwyżki służą ostatecznie pomocy rolnikom i zwiększeniu ich dochodów.

ak/Radio Maryja/TV Trwam

[fot. MRiR]

Warto poczytać

 1. wies-steff 24.03.2017

  45 tys. zł za najpiękniejszą i najbardziej nowatorską wieś

  45 tys. zł otrzymają małopolskie wsie, które zwyciężą w konkursie na najpiękniejszą i najbardziej nowatorską miejscowość. Ogłosił go w piątek samorząd regionu.

 2. knf-steff 24.03.2017

  Platynowe Inwestycje SA i SouthBanco na liście ostrzeżeń publicznych

  Platynowe Inwestycje SA z siedzibą w Płocku oraz SouthBanco - to nowe firmy, wpisane w piątek przez Komisję Nadzoru Finansowego na listę ostrzeżeń publicznych - poinformowała KNF w komunikacie.

 3. kasa-kasa 24.03.2017

  KNF nt. banków i kredytów walutowych

  Komisja Nadzoru Finansowego planuje w najbliższym czasie przedstawić sejmowej Komisji Finansów Publicznych wyliczenia skutków finansowych trzech projektów ustaw dotyczących kredytów walutowych.

 4. zatrudn 24.03.2017

  CBOS: Większość Polaków pozytywnie o rynku pracy

  Prawie dwie trzecie Polaków jest przekonanych o możliwości znalezienia pracy.

 5. walczak-steff 24.03.2017

  Piotr Walczak został wiceministrem finansów i wiceszefem KAS

  Premier Beata Szydło powołała 22 marca br. Piotra Walczaka na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i zastępcę szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

 6. wawa-steff 24.03.2017

  Prezydent podpisał nowelizację ustaw o finansach i gospodarce

  Pierwsza z nowelizacji jest wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dyrektywy unijnych w sprawie sankcji karnych za nadużycia na rynku.

 7. duda-stefek 24.03.2017

  Prezydent Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy górniczej

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy górniczej, wyłączającą nieruchomości rolne zbywane przez firmy górnicze spod reżimu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz umożliwiającą związkowcom korzystanie z urlopów górniczych.

 8. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.03.2017

  Poprawia się kondycja polskiej gospodarki

  Zdaniem ekonomistów, informacje GUS są kolejnymi pozytywnymi, świadczącymi o poprawiającej się sytuacji ogólnej w polskiej gospodarce. Aby równowaga makroekonomiczna została zachowana, muszą zostać zdynamizowane inwestycje, a rząd musi przyjść z pomocą polskim przedsiębiorcom.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook