Jedynie prawda jest ciekawa


Wiceminister finansów zapowiada wpływy z podatku od gier

22.09.2017

Resort finansów liczy, że planowane w tym roku wpływy z podatku od gier zostaną wykonane - powiedział PAP wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Zwrócił uwagę m.in. na większe zainteresowanie legalnymi zakładami wzajemnymi.

Janczyk pytany był przez PAP m.in. o wykonanie tegorocznego planu dochodów budżetu z podatku od hazardu po zmianie ustawy o grach hazardowych.

- Dochody z tytułu gier hazardowych zaprojektowane w budżecie na ten rok były ustawione wyżej o 300 mln zł niż w roku 2016. Liczymy, że ta kwota dochodów budżetowych zostanie do końca roku wykonana (...). Mamy widoczny efekt w postaci zwiększenia zainteresowania obszarem zakładów wzajemnych przez uczestników tego rodzaju aktywności. Wydaje się, że przy stabilnym zachowaniu pozostałych segmentów tego rynku (...) ta pozycja pozwoli na uzyskanie większych wpływów w tym roku - powiedział.

- Myślę również, że gry multijurysdykcyjne uruchamiane na bazie nowej ustawy, które pozwalają uczestniczyć klientom z Polski w kumulacjach międzynarodowych będą też tym elementem, który pod koniec roku wpłynie na oczekiwane wykonanie dochodów z tytułu hazardu - dodał wiceminister.

Pytany o ocenę funkcjonowania nowych rozwiązań, które znalazły się w ustawie hazardowej Janczyk powiedział, że resort finansów m.in. blokuje nielegalne strony internetowe z hazardem - zrobiono tak już w 978 przypadkach. - Ponadto Krajowa Administracja Skarbowa zarekwirowała już ponad 19 tys. automatów do gier hazardowych, które działały w szarej strefie, poza prawem, działały nielegalnie - poinformował.

- Dzisiaj przed nami kolejny etap wnikliwego sprawdzania, dyscyplinowania podmiotów, które operują w sferze internetu - zapowiedział. Wyjaśnił, że chodzi o to, aby przedsiębiorcy telekomunikacyjni (dostawcy internetu) i dostawcy usług płatniczych przestrzegali obowiązków związanych z umieszczeniem w Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą. Dostawcy internetu muszą m.in. nieodpłatnie uniemożliwić dostępu do stron internetowych wykorzystujących nazwy domen internetowych wpisanych do tego Rejestru. Do dostawców usług płatniczych ma natomiast zastosowanie zakaz udostępniania usług płatniczych na stronach internetowych wykorzystujących nazwy domen internetowych wpisanych do Rejestru.

- Myślę, że w najbliższej przyszłości zostaną poprowadzone postępowania administracyjne, które przypomną o tym, że ten obszar zagrożony jest karą maksymalnie do 250 tys. zł dla operatora - powiedział. Przyznał, że do tej pory takich grzywien jeszcze nie nałożono.

Pytany o wykonanie ustawy przez Totalizatora Sportowego, który - jako monopolista państwowy - nie uruchomił jeszcze salonów gier na automatach, ani e-kasyna, Janczyk powiedział, że zapewne spółka ma ku temu ważne powody. Podkreślił, że Ministerstwo Finansów było odpowiedzialne za stworzenie dobrego prawa.

- W moim odczuciu ten proces się powiódł, natomiast wyznaczył bardzo ambitne zadania dla monopolisty. Umocował go do bardzo szerokiego operowania w sferze usług hazardowych. Za tym idzie długi proces przygotowawczy, który jest (...) złożony i wymagający. Ważne, aby został poprowadzony prawidłowo - zaznaczył wiceminister.

- Musimy mieć odrobinę cierpliwości - dodał. Wiceminister powiedział, że wierzy, iż do końca roku Totalizator uruchomi część salonów gier na automatach. Jego zdaniem, plany uruchomienia e-kasyna też powinny zostać zrealizowane przez Totalizatora szybko, by obszar wykorzystywany dotychczas przez szarą strefę nie pozostał niezagospodarowany zbyt długo.

- Wiem, że aplikacja ta ma zostać wykonana w sposób bardzo ambitny i nowoczesny. To jest też funkcja czasu przygotowania oferty i infrastruktury - wyjaśnił wiceminister.

Zapewnił, że resort finansów, zarówno jako regulator rynku gier hazardowych jak i będąca jego częścią Krajowa Administracja Skarbowa, sprawnie i przy zachowaniu najwyższej staranności proceduje wnioski i dokumentację przedkładaną przez Totalizatora. Jednocześnie MF liczy, że czas w spółce nie jest marnowany.

- Najtrudniejszy jest moment startu (...) wymaga postawienia całej infrastruktury pod względem informatycznym, procedur, regulaminów. Potem dołączanie poszczególnych modułów będzie dużo prostsze - dodał Janczyk.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów, do końca lipca br. dochody z podatku od gier wyniosły 875 mln 232 tys. zł, co stanowiło 51,2 proc. z zaplanowanej na cały rok kwoty w wysokości 1 mld 709 mln zł. W tym samym okresie 2016 r. dochody z podatku od gier wyniosły 831 mln 817 zł, co stanowiło 60,1 proc. zeszłorocznego planu w wysokości 1 mld 383 mln zł.

PAP

Warto poczytać

 1. port-gdynia-18062018 18.06.2018

  Ogromne pieniądze z Unii na terminal promowy w Gdyni oraz modernizację portu w Gdańsku

  Ponad 132 mln zł ze środków unijnych dostanie Urząd Morski w Gdyni na kolejny etap modernizacji wejścia do portu w Gdańsku, a prawie 117 mln zł trafi do Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na budowę terminala promowego do obsługi dużych promów - podało w poniedziałek MIiR

 2. rowery18062018 18.06.2018

  Nowa pomorska inwestycja na światową skalę

  System Roweru Metropolitalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Mevo dysponujący ponad 4. tysiącami elektrycznych jednośladów będzie największym takim systemem na świecie - twierdzi przyszły operator, spółka Nextbike Polska. Ma ruszyć jesienią.

 3. impact13062018 13.06.2018

  Gowin: Zaczęła się wielka rewolucja. Inauguracja kongresu Impact'18

  Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji - powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią rozpoczną się prace nad tą strategią.

 4. 1270daninasol 11.06.2018

  Większość Polaków popiera propozycję tzw. daniny solidarnościowej

  57 proc. badanych popiera dodatkowe opodatkowanie w postaci daniny solidarnościowej - wynika z badania CBOS. Przeciwnych temu pomysłowi jest 31 proc.

 5. 195887175409d9224d888b 11.06.2018

  Uberyzacja coraz popularniejsza w Polsce. Jaką przyszłość ma ten nowy model biznesowy?

  Uberyzacja stała się już zjawiskiem społeczno-ekonomicznym. Zdaniem ekonomistów upowszechnienie tego modelu biznesowego będzie powodowało zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla rozwoju biznesu, gospodarki, rynku pracy i zatrudnienia - mówi PAP dr Anna Sibińska z PAM Center UŁ.

 6. 3498425619685389265508513446467992387321856n 09.06.2018

  Zakończyła się budowa Dreamlinera upamiętniającego stulecie odzyskania Niepodległości

  W fabryce Boeinga w Everett zakończyło się właśnie malowanie najnowszego z Dreamlinerów w wersji 787-9. Wyjątkowa biało-czerwona maszyna zarejestrowana jako SP-LSC upamiętnia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - poinformował LOT w komunikacie przekazanym w sobotę PAP

 7. ztmgdynia06062018 06.06.2018

  Wydatki na autopromocję władz powodem ograniczenia ulgi dla najmłodszych?

  Zgodnie z zapowiedziami miast, które są stronami porozumienia metropolii trójmiejskiej, w dniu 1 czerwca 2018 roku w życie weszła ulga w postaci całorocznych, bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. W gronie sygnatariuszy jedynym wyjątkiem okazała się Rumia.

 8. rolnictwo 04.06.2018

  Pilne: Tragiczne wyniki polskiego rolnictwa! Tak źle nie było od dawna

  Najnowszy raport NIK szokuje. Fatalne wyniki polskiego rolnictwa zmuszą Izbę do działania

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook