Jedynie prawda jest ciekawa


Wiadomo dlaczego umierają pszczoły

09.11.2011

Od co najmniej trzech lat występuje wymieranie rodzin pszczelich na dużą skalę, które wcześniej nie miało miejsca. Pszczelarze powołując się na badania francuskich naukowców twierdzą, że środki ochrony roślin z grupy neonikotynoidów wywołują u pszczół porażenie centralnego układu nerwowego, spadek odporności na choroby i problemy z nawigacją.

- Zagłada pszczół to dramat nie tylko dla właścicieli pasiek i amatorów miodu, ale też dla sadowników, którzy bez pszczół nie zbiorą owoców - zauważa pszczelarz, członek Związku Pszczelarzy Zawodowych, z Sądecczyzny Tadeusz Kasztelan.

Pszczelarze m.in. domagali się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) czasowego zawieszenia stosowania środków zawierających neonikotynoidy, resort rolnictwa oddalił ten wniosek powołując się na przepisy unijne. Wniosek ma być ponowiony przez pszczelarzy.

Kasztelan od stycznia 2010 roku domaga się w MRiRW ujawnienia dokumentacji dopuszczającej środki ochrony roślin zawierające neonikotynoidy do handlu w Polsce. Jego zdaniem, resort nie chce ujawnić tej dokumentacji, ponieważ nie zawiera ona wyników badań oddziaływania na owady, w tym na pszczoły.

Kasztelan złożył skargę do sądu na odmowne decyzje MRiRW w tej sprawie. We wrześniu b.r. Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił odmowną decyzję resortu.

- Walka trwa cały czas i nie poddamy się dopóki nie wygramy - podkreśla Tadeusz Kasztelan.

Nowosądeccy bartnicy zamierzają wiosną przyszłego roku, pojechać do Warszawy i tam poprzez pikietę zwrócić uwagę urzędników Ministerstwa Rolnictwa na problem wymierania rodzin pszczelich. Bartnicy
zamierzają unaocznić problem, przywożąc do stolicy stosy martwych pszczół, które wiosna wydobędą ze
swoich uli.

Jak poinformowała  Dyrektor Biura Prasowego MRiRW Małgorzata Książyk, opinie, którymi dysponuje resort rolnictwa nie potwierdziły negatywnego wpływu środków ochrony roślin z grupy neonikotynoidów na zdrowotność rodzin pszczelich w Polsce, a stosowane substancje zostały dopuszczone w środkach ochrony roślin na terenie Unii Europejskiej.

Książyk zapewniła, że kwestia potencjalnego negatywnego wpływu na pszczoły substancji czynnych z grupy neonikotyniodów jest stale monitorowana przez Ministerstwo i w przypadku potwierdzenia podejrzeń przekazywanych przez środowisko pszczelarskie, zostaną podjęte odpowiednie działania w odniesieniu do środków dopuszczonych do obrotu w Polsce.

Kasztelan uważa, że opinie, którymi dysponuje resort rolnictwa są oparte na niedokładnych badaniach.  

Szacuje się, że straty rodzin pszczelich w niektórych rejonach Polski rocznie dochodzą do 30 proc. Jak zauważył Kasztelan, masowy pomór pszczół w Polsce nie jest tak bardzo widoczny jak np. w USA, gdzie w niektórych rejonach padło 90 proc. rodzin pszczelich.

W Polsce 40 tys. pszczelarzy posiada około milion rodzin pszczelich. Starsi pszczelarze zauważają, że obecnie pszczele rodziny są nie tylko mniej liczne niż 15 - 20 lat temu, ale i mniej aktywne, przez co zapylają mniej roślin a w konsekwencji dostarczają mniej miodu.

PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 4. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 5. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook