Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: „Nie będzie Nord Stream II”

21.11.2016

- Nie będzie Nord Stream II. Rosjanie przestaną go potrzebować, ale i tak osiągną swój cel - mówi szef MSZ w rozmowie z portalem Onet.pl.

- Kontakty [z otoczeniem Donalda Trumpa] nawiązaliśmy już w kampanii wyborczej. Nie chcieliśmy się do nich przyznawać z oczywistych względów — żeby nie być oskarżanymi o stronniczość - mówi minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w wywiadzie dla portalu Onet.pl.

Rozmowa dotyczyła stosunków polsko-amerykańskich. I padły jednoznaczne zapewnienia ze strony Donalda Trumpa o współpracy w kwestiach bezpieczeństwa - podkreśla szef MSZ.

Trump był w kampanii oskarżany, że chce przehandlować Ukrainę Rosjanom, więc cieszy nas to, że wkrótce po rozmowie z Putinem, rozmawiał także z prezydentem Ukrainy. Zrównoważył reakcje, pokazał, że interesuje się tym kierunkiem - zaznacza Waszczykowski.

Jednocześnie minister podkreśla, że nie ma obaw co do przyszłości wschodniej flanki NATO.

Jeśli Amerykanie, sami, bez naszych nacisków, zadeklarowali przysłanie w nasz region ciężkiej brygady pancernej - niezależnie od ustaleń szczytu NATO - to czemu mieliby zrezygnować z tarczy? - pyta szef polskiej dyplomacji.

W rozmowie pojawia się również temat sytuacji Brytyjczyków po Brexicie

- Są pełnoprawnymi członkami, dopóki nie zakończą się negocjacje i ratyfikacja przez kraje członkowskie zasad ich wyjścia z Unii. Wielka Brytania jest dla nas ważnym partnerem - mówi szef MSZ.

Witold Waszczykowski komentuje również sytuację w Niemczech przed wyborami.

- Wystawienie Steinmeiera na prezydenta zmienia sytuację na scenie politycznej Niemiec, bo pani Merkel w bardzo sprytny sposób wyeliminowała potencjalnego konkurenta, który jest znany i popularny. Mógłby za kilka miesięcy w wyborach parlamentarnych być jej głównym oponentem. Z jednej strony ja tracę partnera, którego dobrze znam i blisko współpracujemy od roku. Ale z naszego punktu widzenia jest to korzystna kandydatura. W wariancie pozytywnym Steinmeier - który zna Polskę i nie będzie już musiał zabiegać o odróżnianie się od CDU - może pójść drogą Gaucka. A nawet jeśli - w wariancie negatywnym - będzie chciał zachować się bardziej prorosyjsko kosztem polskich interesów, to jako prezydent straci szanse realizacji takiej polityki - wyjaśnia minister.

Witold Waszczykowski sporo uwagi poświęca kwestii Nord Stream II, którego – jego zdaniem - „nie będzie”.

Rosjanie przestaną go potrzebować. Dzięki OPAL-owi mogą teraz zwiększyć przepływ gazu przez Nord Stream I, który nie jest w pełni wykorzystany. To im wystarczy - wyjaśnia szef MSZ.

Decyzji nie ma. Jednak nieformalnie wiadomo, że zwiększenie przepływu przez OPAL — a więc i przez Nord Stream I — może zadowolić Gazprom na tyle, że zrezygnuje z budowy Nord Stream II - tłumaczy minister.

Rosjanie już nie będą potrzebować South Stream, żeby dostarczyć gaz na południe Europy. Prześlą tam przez OPAL gaz z Nord Stream I - dodaje Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji potwierdza jednocześnie, że przestaniemy liczyć się jako dystrybutor gazu norweskiego na południe.

Dzięki Nord Stream I i OPAL-owi Rosjanie zrobią taki morsko-lądowy by-pass wokół Polski - tłumaczy polityk.

- Na pierwszy rzut oka powinniśmy odtrąbić zwycięstwo w sprawie zablokowania Nord Stream II, ale z drugiej strony Rosjanie i tak osiągną swój cel – zaleją Europę Środkową i Południową większą ilością gazu z pominięciem Polski. Czyli zwiększenie przepustowości dotychczasowych rur, czy budowa nowej – suma summarum wychodzi na to samo - przyznaje minister.

Waszczykowski komentuje również rozgrywki polityczne na arenie międzynarodowej.

- Przez lata całe były napięcia między Francuzami i Niemcami, mówiło się, że pani Merkel nie bardzo czuje chemię z prezydentem Hollande’em. A czy jest dziś chemia między politykami niemieckimi a brytyjskimi? Dlaczego tam można sobie powiedzieć wszystko i nikt nie ogłosi chłodu? A u nas przez politykę Tuska i Sikorskiego - mówi szef MSZ.

- Mamy kompleks, że powinniśmy siedzieć cicho i nie krzyczeć, bo Polskę skarcą. Ciągle mnie ktoś pyta, do kogo jest mi w Unii bliżej. A ja nie mam choroby sierocej. Jesteśmy już państwem, które ma swoje interesy i musi je artykułować. I do różnych interesów dobierać rozmaitych partnerów - podkreśla Waszczykowski.

Witold Waszczykowski komentuje również sprawę Caracali.

- Jestem po poważnej rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Jeanem-Marcem Ayrault, w które ustaliliśmy, że będziemy pracować nad naszymi relacjami. Powiedziałem mu, że przecież nie będziemy się obrażać o parę śmigłowców, skoro łączą nas bardzo ścisłe relacje polityczne i gospodarcze. Do tego pani premier rozmawiała z prezydentem Hollande’em. Więcej jest medialnych spekulacji niż realnych faktów - mówi szef MSZ.

- Czekaliśmy na to, by przyjechał Hollande, bo chcieliśmy mu pokazać ofertę Airbusa. I liczyliśmy na jego decyzję polityczną o większym zaangażowaniu finansowym. A on nie przyjechał. Nie jest prawdą, że Airbus oferował 6 tys. miejsc pracy. Gdzie? Niech pokażą taką ofertę - dodaje.

Szef polskiej dyplomacji podkreśla, że rządzący nie powinni przejmować się krytyką ze strony unijnych polityków.

Unijni oficjele już dawno mówią o naruszaniu przez nas wartości UE. Po co brnąć dalej w te jałowe pomysły? - pyta rozmówca Onetu.

Jednocześnie minister przyznaje, że Donald Tusk prawdopodobnie nie będzie mógł liczyć na poparcie ze strony obozu władzy.

Na to wygląda. Ale nasz sprzeciw wcale nie musi być decydujący, by Tusk stracił posadę. W instytucjach unijnych może być duża roszada polityczna i w ramach handlu między chadekami a socjalistami jego stanowisko może przypaść komuś innemu - tłumaczy szef MSZ.

Odnosząc się do deklaracji Władimira Putina o możliwości „odbudowania dialogu z Rosją”, Waszczykowski stwierdza:

Cieszy wypowiedź, że zrobi wszystko. My jesteśmy mniej ambitni. Na początek niech odda wrak tupolewa, a potem niech zniesie embargo na polskie produkty. Wtedy będziemy otwarci na dalsze rozmowy.

[fot. pixabay.com]

gah/Onet.pl/wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. gdynia19062018 20.06.2018

  Społecznicy będą startować w wyborach samorządowych. Powołali „Ruch Miejski Wspólna Gdynia”

  Więcej inwestycji w dzielnicach, lepszy dialogu z mieszkańcami i większa transparentność – takie są główne postulaty Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia, który zamierza wystartować w jesiennych wyborach samorządowych.

 2. pgnige20062018 20.06.2018

  Port Gdynia kolejnym partnerem PGNiG w rozwoju rynku LNG nad Bałtykiem

  PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. i Gas-Trading S.A. z GK PGNiG podpisały z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. porozumienie o wykorzystaniu paliwa LNG. Z

 3. mieszkania-20062018 20.06.2018

  Rząd przyjął specustawę mieszkaniową

  Skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do jednego roku i wprowadzenie ustawowych standardów urbanistycznych - to niektóre z założeń projektu specustawy mieszkaniowej, który w środę został przyjęty przez Radę Ministrów

 4. port-gdynia-18062018 18.06.2018

  Ogromne pieniądze z Unii na terminal promowy w Gdyni oraz modernizację portu w Gdańsku

  Ponad 132 mln zł ze środków unijnych dostanie Urząd Morski w Gdyni na kolejny etap modernizacji wejścia do portu w Gdańsku, a prawie 117 mln zł trafi do Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na budowę terminala promowego do obsługi dużych promów - podało w poniedziałek MIiR

 5. rowery18062018 18.06.2018

  Nowa pomorska inwestycja na światową skalę

  System Roweru Metropolitalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Mevo dysponujący ponad 4. tysiącami elektrycznych jednośladów będzie największym takim systemem na świecie - twierdzi przyszły operator, spółka Nextbike Polska. Ma ruszyć jesienią.

 6. impact13062018 13.06.2018

  Gowin: Zaczęła się wielka rewolucja. Inauguracja kongresu Impact'18

  Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji - powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią rozpoczną się prace nad tą strategią.

 7. 1270daninasol 11.06.2018

  Większość Polaków popiera propozycję tzw. daniny solidarnościowej

  57 proc. badanych popiera dodatkowe opodatkowanie w postaci daniny solidarnościowej - wynika z badania CBOS. Przeciwnych temu pomysłowi jest 31 proc.

 8. 195887175409d9224d888b 11.06.2018

  Uberyzacja coraz popularniejsza w Polsce. Jaką przyszłość ma ten nowy model biznesowy?

  Uberyzacja stała się już zjawiskiem społeczno-ekonomicznym. Zdaniem ekonomistów upowszechnienie tego modelu biznesowego będzie powodowało zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla rozwoju biznesu, gospodarki, rynku pracy i zatrudnienia - mówi PAP dr Anna Sibińska z PAM Center UŁ.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook