Jedynie prawda jest ciekawa


Indeksy na Wall Street osiągnęły historyczny wynik

11.02.2017

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami najważniejszych indeksów. Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq kolejny raz osiągnęły historyczne szczyty.

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami najważniejszych indeksów. Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq kolejny raz osiągnęły historyczne szczyty. Rynek pozytywnie odebrał zapowiedzi szybkiego przedstawienia przez Donalda Trumpa planu cięć podatkowych, które mają pobudzić gospodarkę do szybszego wzrostu.

Na zamknięciu Dow Jones Industial wzrósł o 0,48 proc. do 20 269,37 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,36 proc. do 2.316,10 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,33 proc. do 5.734,13 pkt. Do wzrostów indeksu DJI najmocniej przyczyniły się notowania Caterpillar. W ujęciu sektorowym najlepiej radziły sobie spółki paliwowe. W centrum uwagi rynków ciągle znajdują się czwartkowe zapowiedzi Donalda Trumpa w kwestiach polityki fiskalnej.

Trump poinformował, że w ciągu 2-3 tygodni przedstawi nowe propozycje kształtu systemu podatkowego. Rzecznik prasowy Białego Domu, Sean Spicer, dodał później, iż będzie to największa reforma podatkowa od 1986 r., która dotknie zarówno przedsiębiorców, jak i indywidualnych podatników. Rynki czekają na wynik dwudniowych rozmów Donalda Trumpa z premierem Japonii Shinzo Abe, który przyleciał do Waszyngtonu w piątek.Jednym z tematów dyskusji ma być polityka walutowa.

W ubiegłym tygodniu Donald Trump oskarżył Japonię i Chiny o celową dewaluację jena i juana. Twierdzeniom tym zaprzeczyli później przedstawiciele japońskiego ministerstwa finansów i banku centralnego. Jeszcze przed spotkaniem z Trumpem, w trakcie wystąpienia przed amerykańską izbą handlową, Abe podkreślił, że większość japońskich samochodów produkowanych na potrzeby amerykańskiego rynku jest wytwarzanych w Stanach. Dodał, że Japonia nie ma roszczeń z powodu utraty miejsc pracy z tego tytułu, gdyż japońscy przedsiębiorcy i tak odnoszą korzyści. W przyszłym tygodniu uwaga rynków skupiona będzie na publicznych wystąpieniach prezes Fed Janet Yellen, która dwukrotnie, we wtorek i w środę, wystąpi przed amerykańskim Kongresem. Wcześniej, w sobotę, publicznie głos zabierze wiceprezes Fed Stanley Fischer.

[fot. Pixabay]
MW/PAP

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook