Jedynie prawda jest ciekawa


W UE nie działa sprawnie zasada swobodnego przepływu usług

31.03.2017

-Zasada swobodnego przepływu usług w UE nie jest realizowana tak, jak byśmy chcieli, a wspólny unijny rynek nie działa tak, jak powinien - mówili w piątek uczestnicy Forum Jednolitego Rynku 2016/2017 - wicepremier Mateusz Morawiecki oraz komisarz Elżbieta Bieńkowska.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w piątek podczas spotkania z dziennikarzami zwrócił uwagę, że fundamentem UE są cztery swobody: przepływu usług, osób, towaru i kapitału. O ile w satysfakcjonujący sposób działa zasada przepływu osób i kapitału, to - zdaniem Morawieckiego - zasada swobody świadczenia usług nie jest realizowana w takim kształcie, w jakim byśmy sobie życzyli. Tymczasem jest ona bardzo ważna dla Polski i krajów, które przystąpiły do UE 13 lat temu - "aby polskie firmy logistyczne, transportowe, informatyczne, usług dla biznesu mogły świadczyć te usługi na terenie całej UE bez przeszkód" - wskazał wicepremier.

-Tak się dzisiaj nie dzieje, mamy do czynienia z szeregiem różnych ograniczeń - powiedział Morawiecki. Podał przykłady takich ograniczeń, znacząco utrudniających funkcjonowanie na jednolitym rynku naszym firmom - np. wymagania stawiane przez Francję zagranicznym firmom świadczącym usługi dotyczące znajomości języka francuskiego, przepisy dotyczące płacy minimalnej w Niemczech czy dyrektywę o pracownikach delegowanych.

Morawiecki zauważył, że ograniczenia prowadzą do tego, że na przykład praca kierowcy zatrudnianego w firmie przewozowej, który jedzie na zachód Europy, może być trzy razy droższa niż kierowcy, który wykonuje taką sama pracę, ale jedzie na wschód. Wicepremier mówił też, że np. francuskie banki w Polsce nie napotykają takich restrykcji, jak polskie firmy transportowe we Francji.

-Nie chcielibyśmy, żeby to poszło w kierunku spirali protekcjonistycznej. Uważamy, że lepiej jest rozmawiać i wypracowywać kompromis, również we współpracy z Komisją Europejską i na forum Rady UE- powiedział. Wyjaśnił, że na ten temat prowadzone są rozmowy podczas forum, aby zmniejszać napięcia, aby jednolity rynek cały czas budować.

-Żeby nie było Europy dwóch prędkości, trzech prędkości; żeby była Europa jednej prędkości, która integruje się w najlepszym interesie wszystkich obywateli, w tym również w interesie obywateli, którzy () zarabiają przecież 2-3 razy mniej, niż ci obywatele w bogatych krajach europejskich -powiedział Morawiecki. Wicepremier dodał, że po latach normalnego rozwoju na Zachodzie powstały wielkie firmy, które sobie świetnie radzą. Natomiast wychodząca z komunizmu Polska takich wielkich firm nie miała, a jak miała, to zostały one sprywatyzowane. Dlatego, według Morawieckiego, naszą przewagą są elastyczne, pracowite oraz głodne sukcesu małe i średnie przedsiębiorstwa. Jego zdaniem te firmy napotykają w ostatnim czasie na coraz więcej barier, z którymi KE stara się walczyć, niemniej mamy do czynienia z oporem wielu państw, które bronią swoich rynków i sektorów.

W ocenie obecnej na konferencji unijnej komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP Elżbiety Bieńkowskiej wspólny rynek w UE nie działa do końca tak, jak powinien. Unijna komisarz zaznaczyła, że temat wspólnego rynku jest bardzo żywy w UE. -Wspólny rynek w UE nie działa do końca tak, jak powinien działać - powiedziała. Według niej widać to szczególnie po 13 latach członkostwa tzw. nowych krajów UE. Jej zdaniem lepiej jest, jeśli chodzi o korzyści wynikające ze zniesienia granic gospodarczych w Europie dla swobodnego przepływu towarów. Chodzi też jednak - jak mówiła - o to, by swobodnie można było wykonywać usługi w innych krajach UE, bez napotykania na bariery protekcjonistyczne.

Komisarz przypomniała, że w Deklaracji Rzymskiej sprzed kilku dni protekcjonizm został przedstawiony jako jedno z największych zagrożeń dla przyszłości wspólnej Europy. Bieńkowska dodała, że nawet po Brexicie na wspólnym unijnym rynku pozostanie 440 milionów konsumentów, więc będzie to największy tego typu rynek na świecie. -To jest rynek, z którego powinniśmy gospodarczo czerpać ogromne korzyści, a do końca tych możliwości nie wykorzystujemy -podkreśliła.

Jej zdaniem jesteśmy w historycznym momencie, bowiem dwa dni temu rozpoczęła się procedura wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE. Bieńkowska oświadczyła, że dla niej jest to wielka szkoda i wielki minus. -Wielka Brytania, poza Polską i kilkoma innymi krajami była tym krajem, który najbardziej popiera wszystkie rozwiązania, które Komisja Europejska, które ja przedstawiam, żeby te granice ekonomiczne minimalizować i zmniejszać. Tego kraju niewątpliwie - z tego punktu widzenia -również nam zabraknie - oceniła.

Bieńkowska mówiła o przedstawionym niedawno przez nią nowym projekcie dotyczącym znoszenia barier na rynku europejskim, szczególnie związanych z usługami. -Dla polskich firm, mam nadzieję, to będzie miało ogromne znaczenie (...); mam nadzieję, że polskim firmom bardzo pomoże - powiedziała. -Nasza część Europy musi być traktowana jako ważna część tej Europy, ważny obszar, i musi być tak samo traktowana, jak cała reszta wszystkich firm w Europie tzw. starej - dodała.

Bieńkowska pytana była o koszt, jaki Wielka Brytania będzie musiała zapłacić za dostęp do jednolitego rynku UE. Zaznaczyła, że na razie jest za wcześnie, aby mówić o szczegółach, ale z jej doświadczenia dotyczącego rozmów o wspólnym rynku wynika, że "to będzie bardzo bolesny proces dla Wielkiej Brytanii". Zaznaczyła, że wielkości rynków UE i Wielkiej Brytanii są nieporównywalne. -Dla obu stron to nie będzie przyjemne doświadczenie, ale dla Wielkiej Brytanii to będzie bardziej bolesny proces niż dla Unii Europejskiej, o ile wszystkie kraje członkowskie będą mówiły jednym głosem (...). Na pewno koszty dla Wielkiej Brytanii będą o wiele poważniejsze niż (...) słyszeliśmy w kłamstwach w kampanii przedreferendalnej - powiedziała. 

fot.[PAP/Tomasz Gzell]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook