Jedynie prawda jest ciekawa


W tym roku więcej inwestycji?

30.03.2017

Polskie firmy i gminy ograniczyły w 2016 r. wydatki inwestycyjne - wynika z przedstawionych w czwartek badań Krajowej Izby Gospodarczej. Wiceprezes KIG Marek Kłoczko i przedstawiciel resortu rozwoju Janusz Cieszyński podkreślili, że w 2017 r. inwestycje ruszą.

Jak podano w badaniu KIG, w 45 proc. gmin wydatki na inwestycje w 2016 r. były mniejsze niż rok wcześniej. Inwestycje gmin hamowało m.in. "zbyt wolne tempo uruchamiania środków UE i ich ograniczona dostępność".

Jak powiedział PAP w czwartek dyrektor departamentu małych i średnich przedsiębiorstw w resorcie rozwoju Janusz Cieszyński, odnosząc się do wyników badania KIG, resort rozwoju stara się "zachęcać samorządy do lepszego wykorzystania środków unijnych". 

Wyjaśnił, że chodzi o wprowadzenie w życie nowelizacji tzw. ustawy wdrożeniowej, która ma uprościć wykorzystanie funduszy UE. "Należy pamiętać o tym, że nie są to środki dla samorządów, tylko dla przedsiębiorców, którzy otrzymują od samorządów zlecenia na wykonanie zadań takich, jak budowa drogi czy biblioteki. Ta ustawa jest w toku prac legislacyjnych" - mówił Cieszyński. 

Według badania KIG w przypadku blisko 60 proc. inwestujących przedsiębiorców wydatki w 2016 r. były niższe niż w roku poprzednim. Więcej na inwestycje przeznaczyło 22,7 proc. ankietowanych firm, a 17,8 proc. pozostawiło nakłady na podobnym poziomie jak rok wcześniej. 

Wśród przyczyn mniejszego zainteresowania firm inwestycjami wymieniano w badaniu m.in. niepewność co do przyszłości (66 proc.). Przedsiębiorców zniechęcały też "bardziej dotkliwe kary za błędy" i "odstępstwa od reguł w procesach inwestycyjnych" oraz "nieprzyjazna polityka podatkowa wobec małych i średnich firm" - wskazał Mieczysław Bąk z KIG prezentując w czwartek na konferencji wyniki badań.

"Poważnie traktujemy takie sygnały. Jeżeli przedsiębiorcy tak to widzą, powinniśmy w większym stopniu dopasowywać nasze działania do ich oczekiwań" - powiedział Cieszyński, odnosząc się do wyników badania KIG. 

Dodał, że "w najbliższym czasie zostanie uchwalona Konstytucja Biznesu, która pomoże przedsiębiorcom poznać jasne zasady, które rządzą ich relacjami z organami administracji". "To będą zasady, w których prawa przedsiębiorców będą stawiane na pierwszym miejscu, a rolą administracji będzie to, żeby służyć, a nie kontrolować i przeszkadzać przedsiębiorcom (...) w rozwijaniu firm" - podkreślił przedstawiciel MR. 

W jego ocenie największą rolę odegra pakiet 100 zmian dla firm. "Pierwsze efekty już widzimy, bo pierwsze zamiany obowiązują od 1 stycznia br., to m.in. możliwość korzystania w większym zakresie z uproszczonych form księgowości, możliwość wprowadzania w przedsiębiorstwie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, nie od 20, a od 50 pracowników" - zaznaczył Cieszyński. 

Wiceprezes KIG Marek Kłoczko podkreślił w czwartek w rozmowie z PAP, że "w tym roku należy spodziewać się wzrostu inwestycji". "Liczymy, że ruszą fundusze unijne, a pewne działania rządu przyniosą spodziewany skutek" - mówił. 

Dodał, że "wzrost PKB jest w Polsce na przyzwoitym poziomie (), jednak jeden z motorów tego wzrostu - inwestycje - dostaje zadyszki". "Zeszły rok był rokiem zastoju. Teraz poprawia się klimat międzynarodowy, a w połowie zeszłego roku było dużo nerwowości, jeśli chodzi o ocenę skutków Brexitu czy wypowiedzi ówczesnego kandydata na prezydenta USA Donalda Trumpa" - powiedział. 

Także przedstawiciel MR jest przekonany, że "w tym roku inwestycje znacząco wzrosną". Janusz Cieszyński zaznaczył, że ten wzrost nie zależy "wyłącznie od ministerstwa, ale też samorządów, w gestii których jest m.in. wykorzystanie funduszy europejskich".

W badaniu KIG podkreślono też, że biznes jest zadowolony m.in. z większej skuteczności w ściganiu przestępczości oraz w ściąganiu podatków.

Jak przypomniał, cytowany w komunikacie, prezes KIG Andrzej Arendarski, "zgodnie z zapowiedziami, priorytetem w tegorocznej polityce rządu ma być gospodarka". "Dostrzegamy pozytywne dla przedsiębiorców efekty działań m.in. Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale liczmy, że nie będą to jedyne resorty, które zaangażowane będą w poprawę klimatu inwestycyjnego" - ocenił. 

Badanie KIG przeprowadzono w formie ankiety internetowej w marcu 2017 r. na grupie blisko 300 przedsiębiorców i ponad 150 samorządów.

ansa/PAP

[Elektrownia Jaworzno II należąca do grupy TauronFoto: Zr. Mat. Pras.]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook