Jedynie prawda jest ciekawa


W tym roku więcej inwestycji?

30.03.2017

Polskie firmy i gminy ograniczyły w 2016 r. wydatki inwestycyjne - wynika z przedstawionych w czwartek badań Krajowej Izby Gospodarczej. Wiceprezes KIG Marek Kłoczko i przedstawiciel resortu rozwoju Janusz Cieszyński podkreślili, że w 2017 r. inwestycje ruszą.

Jak podano w badaniu KIG, w 45 proc. gmin wydatki na inwestycje w 2016 r. były mniejsze niż rok wcześniej. Inwestycje gmin hamowało m.in. "zbyt wolne tempo uruchamiania środków UE i ich ograniczona dostępność".

Jak powiedział PAP w czwartek dyrektor departamentu małych i średnich przedsiębiorstw w resorcie rozwoju Janusz Cieszyński, odnosząc się do wyników badania KIG, resort rozwoju stara się "zachęcać samorządy do lepszego wykorzystania środków unijnych". 

Wyjaśnił, że chodzi o wprowadzenie w życie nowelizacji tzw. ustawy wdrożeniowej, która ma uprościć wykorzystanie funduszy UE. "Należy pamiętać o tym, że nie są to środki dla samorządów, tylko dla przedsiębiorców, którzy otrzymują od samorządów zlecenia na wykonanie zadań takich, jak budowa drogi czy biblioteki. Ta ustawa jest w toku prac legislacyjnych" - mówił Cieszyński. 

Według badania KIG w przypadku blisko 60 proc. inwestujących przedsiębiorców wydatki w 2016 r. były niższe niż w roku poprzednim. Więcej na inwestycje przeznaczyło 22,7 proc. ankietowanych firm, a 17,8 proc. pozostawiło nakłady na podobnym poziomie jak rok wcześniej. 

Wśród przyczyn mniejszego zainteresowania firm inwestycjami wymieniano w badaniu m.in. niepewność co do przyszłości (66 proc.). Przedsiębiorców zniechęcały też "bardziej dotkliwe kary za błędy" i "odstępstwa od reguł w procesach inwestycyjnych" oraz "nieprzyjazna polityka podatkowa wobec małych i średnich firm" - wskazał Mieczysław Bąk z KIG prezentując w czwartek na konferencji wyniki badań.

"Poważnie traktujemy takie sygnały. Jeżeli przedsiębiorcy tak to widzą, powinniśmy w większym stopniu dopasowywać nasze działania do ich oczekiwań" - powiedział Cieszyński, odnosząc się do wyników badania KIG. 

Dodał, że "w najbliższym czasie zostanie uchwalona Konstytucja Biznesu, która pomoże przedsiębiorcom poznać jasne zasady, które rządzą ich relacjami z organami administracji". "To będą zasady, w których prawa przedsiębiorców będą stawiane na pierwszym miejscu, a rolą administracji będzie to, żeby służyć, a nie kontrolować i przeszkadzać przedsiębiorcom (...) w rozwijaniu firm" - podkreślił przedstawiciel MR. 

W jego ocenie największą rolę odegra pakiet 100 zmian dla firm. "Pierwsze efekty już widzimy, bo pierwsze zamiany obowiązują od 1 stycznia br., to m.in. możliwość korzystania w większym zakresie z uproszczonych form księgowości, możliwość wprowadzania w przedsiębiorstwie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, nie od 20, a od 50 pracowników" - zaznaczył Cieszyński. 

Wiceprezes KIG Marek Kłoczko podkreślił w czwartek w rozmowie z PAP, że "w tym roku należy spodziewać się wzrostu inwestycji". "Liczymy, że ruszą fundusze unijne, a pewne działania rządu przyniosą spodziewany skutek" - mówił. 

Dodał, że "wzrost PKB jest w Polsce na przyzwoitym poziomie (), jednak jeden z motorów tego wzrostu - inwestycje - dostaje zadyszki". "Zeszły rok był rokiem zastoju. Teraz poprawia się klimat międzynarodowy, a w połowie zeszłego roku było dużo nerwowości, jeśli chodzi o ocenę skutków Brexitu czy wypowiedzi ówczesnego kandydata na prezydenta USA Donalda Trumpa" - powiedział. 

Także przedstawiciel MR jest przekonany, że "w tym roku inwestycje znacząco wzrosną". Janusz Cieszyński zaznaczył, że ten wzrost nie zależy "wyłącznie od ministerstwa, ale też samorządów, w gestii których jest m.in. wykorzystanie funduszy europejskich".

W badaniu KIG podkreślono też, że biznes jest zadowolony m.in. z większej skuteczności w ściganiu przestępczości oraz w ściąganiu podatków.

Jak przypomniał, cytowany w komunikacie, prezes KIG Andrzej Arendarski, "zgodnie z zapowiedziami, priorytetem w tegorocznej polityce rządu ma być gospodarka". "Dostrzegamy pozytywne dla przedsiębiorców efekty działań m.in. Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale liczmy, że nie będą to jedyne resorty, które zaangażowane będą w poprawę klimatu inwestycyjnego" - ocenił. 

Badanie KIG przeprowadzono w formie ankiety internetowej w marcu 2017 r. na grupie blisko 300 przedsiębiorców i ponad 150 samorządów.

ansa/PAP

[Elektrownia Jaworzno II należąca do grupy TauronFoto: Zr. Mat. Pras.]

Warto poczytać

 1. 1270wysypiskosmiecijpg 22.07.2018

  Mafia zarabia miliony, przywożąc do nas tony śmieci

  Brytyjski dziennik "The Telegraph" opisał w niedzielę mechanizm wywozu śmieci z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie następnie zostają podpalone w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak tłumaczono, "mafia śmieciowa" zarabia na tym procederze miliony złotych.

 2. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 3. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 4. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 5. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 6. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 7. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 8. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook