Jedynie prawda jest ciekawa


W Sejmie o nowych przepisach dla SKOK-ów

25.01.2017

Posłowie zapoznali się ze sprawozdaniem Komisji Finansów Publicznych dotyczącym prac nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

Istotą nowelizacji jest wprowadzenie bardziej racjonalnego i adekwatnego do faktycznej skali działalności, nadzoru nad częścią sektora.

Podczas obrad Sejmu sprawozdawca Komisji, Gabriela Masłowska (PiS) wskazała, że projekt przede wszystkim wprowadza definicję małej Kasy – to jest takiej, której suma bilansowa aktywów na koniec roku obrotowego nie przekracza 20 mln zł, a średnioroczna liczba członków w ostatnim roku obrotowym nie przekraczała 10 tys. osób. Projekt zakłada również rozszerzenie kompetencji Kasy Krajowej – centralnej instytucji sektora SKOK w zakresie nad mniejszymi spółdzielczymi kasami, nie wyłączając ich jednak spod nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego. Jak zauważyła posłanka PiS, nowelizacja obejmie na chwilę obecną 9 SKOK-ów. Jednocześnie podkreśliła, że współczynnik wypłacalności tych kas wynosi od 6,9 do 16,1 proc.

Kluczowym powodem zmian w przepisach dla SKOK, są nierówności i błędy ustawy, którą w roku 2012 przeforsowali politycy Platformy Obywatelskiej. SKOK-i będące solą w oku ówczesnej koalicji i mediów liberalnych, a zarazem kojarzone z niepopularnym przez ostatnie 8 lat patriotyzmem gospodarczym i walką o repolonizację polskiego sektora finansowego, zostały objęte przepisami, które budziły już wówczas szereg wątpliwości autorytetów prawa. Warto przypomnieć, że ustawę o SKOK przygotowaną w dużej części przez polityków PO związanych z sektorem bankowym, zakwestionował śp. prezydent Lech Kaczyński, kierując do Trybunału Konstytucyjnego wniosek zawierający aż 72 zastrzeżenia do proponowanych przez liberałów przepisów. Wniosek ten – podejmując decyzję nie mającą precedensu – wycofał tuż po katastrofie smoleńskiej Bronisław Komorowski, otwierając tym samym drogę do dalszego procedowania potencjalnie szkodliwej ustawy.

Medialna i polityczna nagonka na sektor spółdzielczych kas przybrała na sile w 2015 roku, kiedy zarządzana przez byłego współpracownika Hanny Gronkiewicz-Waltz, Komisja Nadzoru Finansowego oraz politycy rządu Ewy Kopacz, przypuścili zmasowany atak na SKOK-i, usiłując szkodzić ich wizerunkowi w oczach opinii publicznej. Pracownicy KNF oraz politycy PO dziś tłumaczą się z faktycznych zaniedbań w sektorze finansowym, m.in. przed komisją śledczą do spraw Amber Gold.

Możliwe zaniedbania w sprawie opieki nad finansami Polaków, nie przeszkadzają politykom byłej koalicji rządzącej w wypowiadaniu się w sprawie SKOK. W imieniu PO głos w sprawie zmiany ustawy o SKOK zabrała Izabela Leszczyna, była wiceminister finansów, która wspominając z mównicy sejmowej o SKOK i krytykując nowe pomysły legislacyjne, zapomniała najwyraźniej o brudach pozostawionych przez swoich partyjnych kolegów i dedykowanych do jednostek administracji centralnej żołnierzy rządzącego do niedawna ugrupowania. Upadek spółdzielczego SK Banku, a w październiku zawieszenie działalności Banku Spółdzielczego w Nadarzynie stały się najbardziej jaskrawymi przykładami zaniedbań, jakich dopuściła się poprzednia ekipa trzęsąca sektorem finansowym w Polsce. Obrazu rozpaczliwego stanu dotychczasowego nadzoru finansowego w Polsce dopełnia niedawny wyrok sądu skazujący na 5 lat więzienia dwóch byłych pracowników Wojskowych Służb Informacyjnych, uczestniczących w szajce która opanowała SKOK Wołomin i doprowadziła do jego upadku. O tych skandalicznych sytuacjach zarówno ministerstwo finansów, jak i Komisja Nadzoru Finansowego za czasów Donalda Tuska a później Ewy Kopacz, nie zająknęły się słowem, dopóki afery nie rozpętały się na dobre i nie zagroziły oszczędnościom tysięcy Polaków.

Prezes Kasy Krajowej, Rafał Matusiak komentując propozycję zmian ustawy oraz dzisiejszą dyskusję w Sejmie wskazał, iż projekt jest kolejnym krokiem w stronę przywracania równości na polskim rynku finansowym. Rafał Matusiak zwrócił też uwagę na fatalny poziom merytoryczny polityków opozycji, podejmujących temat spółdzielczych kas – Dla przedstawicieli opozycji każda okazja jest dobra do wylewania fali krytyki pod adresem spółdzielczych kas. Takie podejście służy, nie merytorycznej dyskusji na temat ustawy, ale przesłaniu do ogólnej wiadomości jakieś niepewności, na podważeniu wiarygodności systemu spółdzielczych kas w opinii publicznej, np. pokazywanie jakiś wykresów powiązań czy mówienie o jakiś przywilejach – komentuje prezes Krajowej SKOK.

Rafał Matusiak zauważył również, że realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego nakazującego złagodzenie drakońskiego do niedawna nadzoru nad mniejszymi SKOK-ami, to nie wszystko, gdyż system SKOK potrzebuje głębszego naprawienia ustawy. – Nowelizacja ustawy realizuje sam wyrok Trybunału Konstytucyjnego. To dobrze, ale to nie wszystko. Konieczne są zmiany, których potrzebuje cały system SKOK. W tej chwili ta ustawa znacznie ogranicza swobodę działalności wszystkich kas i ich konkurencyjność. A nie chodzi tu o żadne przywileje – mówił prezes Kasy Krajowej.

Projekt nowelizacji ustawy o SKOK, wrócił do Komisji Finansów Publicznych, która pracować będzie nad wniesionymi podczas dzisiejszej debaty poprawkami opozycji. 

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook