Jedynie prawda jest ciekawa


W Sejmie o nowych przepisach dla SKOK-ów

25.01.2017

Posłowie zapoznali się ze sprawozdaniem Komisji Finansów Publicznych dotyczącym prac nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

Istotą nowelizacji jest wprowadzenie bardziej racjonalnego i adekwatnego do faktycznej skali działalności, nadzoru nad częścią sektora.

Podczas obrad Sejmu sprawozdawca Komisji, Gabriela Masłowska (PiS) wskazała, że projekt przede wszystkim wprowadza definicję małej Kasy – to jest takiej, której suma bilansowa aktywów na koniec roku obrotowego nie przekracza 20 mln zł, a średnioroczna liczba członków w ostatnim roku obrotowym nie przekraczała 10 tys. osób. Projekt zakłada również rozszerzenie kompetencji Kasy Krajowej – centralnej instytucji sektora SKOK w zakresie nad mniejszymi spółdzielczymi kasami, nie wyłączając ich jednak spod nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego. Jak zauważyła posłanka PiS, nowelizacja obejmie na chwilę obecną 9 SKOK-ów. Jednocześnie podkreśliła, że współczynnik wypłacalności tych kas wynosi od 6,9 do 16,1 proc.

Kluczowym powodem zmian w przepisach dla SKOK, są nierówności i błędy ustawy, którą w roku 2012 przeforsowali politycy Platformy Obywatelskiej. SKOK-i będące solą w oku ówczesnej koalicji i mediów liberalnych, a zarazem kojarzone z niepopularnym przez ostatnie 8 lat patriotyzmem gospodarczym i walką o repolonizację polskiego sektora finansowego, zostały objęte przepisami, które budziły już wówczas szereg wątpliwości autorytetów prawa. Warto przypomnieć, że ustawę o SKOK przygotowaną w dużej części przez polityków PO związanych z sektorem bankowym, zakwestionował śp. prezydent Lech Kaczyński, kierując do Trybunału Konstytucyjnego wniosek zawierający aż 72 zastrzeżenia do proponowanych przez liberałów przepisów. Wniosek ten – podejmując decyzję nie mającą precedensu – wycofał tuż po katastrofie smoleńskiej Bronisław Komorowski, otwierając tym samym drogę do dalszego procedowania potencjalnie szkodliwej ustawy.

Medialna i polityczna nagonka na sektor spółdzielczych kas przybrała na sile w 2015 roku, kiedy zarządzana przez byłego współpracownika Hanny Gronkiewicz-Waltz, Komisja Nadzoru Finansowego oraz politycy rządu Ewy Kopacz, przypuścili zmasowany atak na SKOK-i, usiłując szkodzić ich wizerunkowi w oczach opinii publicznej. Pracownicy KNF oraz politycy PO dziś tłumaczą się z faktycznych zaniedbań w sektorze finansowym, m.in. przed komisją śledczą do spraw Amber Gold.

Możliwe zaniedbania w sprawie opieki nad finansami Polaków, nie przeszkadzają politykom byłej koalicji rządzącej w wypowiadaniu się w sprawie SKOK. W imieniu PO głos w sprawie zmiany ustawy o SKOK zabrała Izabela Leszczyna, była wiceminister finansów, która wspominając z mównicy sejmowej o SKOK i krytykując nowe pomysły legislacyjne, zapomniała najwyraźniej o brudach pozostawionych przez swoich partyjnych kolegów i dedykowanych do jednostek administracji centralnej żołnierzy rządzącego do niedawna ugrupowania. Upadek spółdzielczego SK Banku, a w październiku zawieszenie działalności Banku Spółdzielczego w Nadarzynie stały się najbardziej jaskrawymi przykładami zaniedbań, jakich dopuściła się poprzednia ekipa trzęsąca sektorem finansowym w Polsce. Obrazu rozpaczliwego stanu dotychczasowego nadzoru finansowego w Polsce dopełnia niedawny wyrok sądu skazujący na 5 lat więzienia dwóch byłych pracowników Wojskowych Służb Informacyjnych, uczestniczących w szajce która opanowała SKOK Wołomin i doprowadziła do jego upadku. O tych skandalicznych sytuacjach zarówno ministerstwo finansów, jak i Komisja Nadzoru Finansowego za czasów Donalda Tuska a później Ewy Kopacz, nie zająknęły się słowem, dopóki afery nie rozpętały się na dobre i nie zagroziły oszczędnościom tysięcy Polaków.

Prezes Kasy Krajowej, Rafał Matusiak komentując propozycję zmian ustawy oraz dzisiejszą dyskusję w Sejmie wskazał, iż projekt jest kolejnym krokiem w stronę przywracania równości na polskim rynku finansowym. Rafał Matusiak zwrócił też uwagę na fatalny poziom merytoryczny polityków opozycji, podejmujących temat spółdzielczych kas – Dla przedstawicieli opozycji każda okazja jest dobra do wylewania fali krytyki pod adresem spółdzielczych kas. Takie podejście służy, nie merytorycznej dyskusji na temat ustawy, ale przesłaniu do ogólnej wiadomości jakieś niepewności, na podważeniu wiarygodności systemu spółdzielczych kas w opinii publicznej, np. pokazywanie jakiś wykresów powiązań czy mówienie o jakiś przywilejach – komentuje prezes Krajowej SKOK.

Rafał Matusiak zauważył również, że realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego nakazującego złagodzenie drakońskiego do niedawna nadzoru nad mniejszymi SKOK-ami, to nie wszystko, gdyż system SKOK potrzebuje głębszego naprawienia ustawy. – Nowelizacja ustawy realizuje sam wyrok Trybunału Konstytucyjnego. To dobrze, ale to nie wszystko. Konieczne są zmiany, których potrzebuje cały system SKOK. W tej chwili ta ustawa znacznie ogranicza swobodę działalności wszystkich kas i ich konkurencyjność. A nie chodzi tu o żadne przywileje – mówił prezes Kasy Krajowej.

Projekt nowelizacji ustawy o SKOK, wrócił do Komisji Finansów Publicznych, która pracować będzie nad wniesionymi podczas dzisiejszej debaty poprawkami opozycji. 

Warto poczytać

 1. 1270wysypiskosmiecijpg 22.07.2018

  Mafia zarabia miliony, przywożąc do nas tony śmieci

  Brytyjski dziennik "The Telegraph" opisał w niedzielę mechanizm wywozu śmieci z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie następnie zostają podpalone w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak tłumaczono, "mafia śmieciowa" zarabia na tym procederze miliony złotych.

 2. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 3. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 4. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 5. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 6. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 7. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 8. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook