Jedynie prawda jest ciekawa


W 2017 r. PKB wzrośnie powyżej 3 proc.

30.12.2016

- W przyszłym roku polska gospodarka stopniowo będzie się rozpędzała i wzrost PKB za cały 2017 rok wyniesie powyżej 3 proc. - ocenił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

- W przyszłym roku polska gospodarka stopniowo będzie się rozpędzała i wzrost PKB za cały 2017 rok wyniesie powyżej 3 proc. - ocenił w piątek podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

"W przyszłym roku nasza gospodarka też stopniowo będzie się rozpędzała. Jeszcze pierwszy kwartał jest zazwyczaj wolniejszy, więc on będzie wolniejszy, ale bardzo wyraźnie już będziemy czuli fundusze (UE - PAP) i przełożenie na PKB w drugim kwartale i kolejnych. Liczymy, że będą również pozytywne efekty innych działań rządu - tych, które realizujemy w ramach naszej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - mówił.

Wyjaśnił, że MR pracuje nad tworzeniem lepszego otoczenia prowadzenia działalności gospodarczej w ramach konstytucji biznesu oraz pakietu 100 zmian dla firm, a także pobudzaniem inwestycji, przyciąganiem inwestycji zagranicznych i pobudzaniem silniejszej ekspansji zagranicznej polskich firm."Więc to (...) będzie powodowało, że ten wzrost gospodarczy będzie zdecydowanie wyższy aniżeli w tym roku. Będzie powyżej 3 proc." - podkreślił wiceszef MR.

Kwieciński odniósł się również do szacunków dotyczących wzrostu gospodarczego za 2016 rok. "W tej chwili oczywiście wszyscy się zastanawiamy, czy ten wzrost PKB (...) za cały rok, będzie bliżej 2,5 proc., co wielu ekonomistów mówi, że jest bardziej realne, czyli do takiego poziomu, jaki mieliśmy za trzeci kwartał, czy bliższy 3 proc., czyli taki, jaki był za dwa pierwsze kwartały" - wskazał.

"Myślę, że ze względu na bardzo silny bodziec inwestycyjny związany z funduszami unijnymi, jak również silny bodziec związany z rosnącą konsumpcją i poprawiającym się klimatem wśród konsumentów, możemy mieć silniejszy niż przewidywaliśmy bodziec na PKB w czwartym kwartale. Czyli że ostatecznie w (całym - PAP) roku będziemy bliżej 3 aniżeli bliżej 2,5 proc." - wyjaśnił wiceminister.

Według niego przyspieszenie da się już zaobserwować m.in. poprzez lepsze wyniki branży budowlano-montażowej, wzrosty w produkcji sprzedanej, optymizmem napawa w jego ocenie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw. "To skłania mnie, że już w tym czwartym kwartale możemy mieć silny bodziec, który będzie wpływał na nasze PKB" - zaznaczył.

"Zdaję sobie oczywiście sprawę, że ta baza zeszłego roku była (...) bardzo wysoka, m.in. przez to, że mocno przyspieszaliśmy wykorzystanie funduszy z poprzedniej perspektywy. Ale te wyniki są naprawdę w tej chwili budujące" - dodał Kwieciński.

[fot. pixabay.com]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270elektrowniaato 15.05.2018

  Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

  Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 2. 1270nordstreamasas 11.05.2018

  Jakóbik: Nord Stream 2 grozi powstaniem kartelu gazowego

  Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy

 3. gdynia229042018 29.04.2018

  Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 4. 1270premire2221 27.04.2018

  Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

  Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

 5. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 6. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 7. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 8. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook