Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

VAT nie spadnie

01.10.2013

Gabinet Donalda Tuska przyjął projekt nowelizacji ustaw: o podatku VAT oraz o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która utrzymuje do 31 grudnia 2016 r. obecnie obowiązujące stawki VAT - 23 i 8 proc. - podało CIR.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu przedłużenie obowiązywania obecnych stawek wynika z potrzeby ograniczenia nierównowagi finansów publicznych, jak również słabej koniunktury na głównych rynkach eksportowych, ograniczającej wzrost gospodarczy.

CIR przekonuje, że przyjęte w kwietniu założenia "Aktualizacja Programu Konwergencji na rok 2013" oraz "Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2013-2016" zakładały utrzymanie aktualnych stawek VAT na niezmienionym poziomie.

Rząd, podnosząc od 2011 r. VAT o 1 pkt, zapowiadał jednak obniżkę tego podatku po trzech latach, w 2014 r. I taki też zapis figuruje w obowiązującej ustawie o podatku od towarów i usług. Już od wiosny br. przedstawiciele rządu informowali mimo to, że VAT nie spadnie z powodu trudnej sytuacji budżetu.

Przyjęty przez rząd projekt oficjalnie opublikowano w sierpniu. Utrzymanie obecnych stawek VAT tłumaczy się tam "koniecznością ograniczenia nierównowagi finansów publicznych, co jest niezbędnym warunkiem dla stabilności makroekonomicznej i długofalowego wzrostu gospodarczego, jak również słabą koniunkturą na głównych rynkach eksportowych ograniczających wzrost polskiej gospodarki".

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Tomasz Gzell]
Słowa kluczowe:

VAT

,

podatek

,

rząd

,

Budżet państwa

,

koniunktura

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook