Jedynie prawda jest ciekawa


Upadają małe piekarnie

08.11.2011

W następstwie tego małe piekarnie produkujące tradycyjnie chleb na zakwasie skazane są na porażkę. Mówiono o tym podczas konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego.

Zdaniem warszawskiego piekarza Bogdana Mamaja, aby małe piekarnie mogły się utrzymać, musiałyby uzyskiwać za swoje pieczywo ceny wyższe przynajmniej o połowę. Bo konkurować mogą tylko jakością, a dbałość o nią podnosi koszty.

Eksperci i właściele piekarni podkreślają, że zagrożeniem dla przyszłości piekarnictwa jest też malejące spożycie chleba w Polsce, wywołane modą na stosowanie niskokalorycznej diety. Obecnie statystyczny Polak zjada około 54 kg chleba rocznie, podczas gdy na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku spożywał o ponad 40 kg więcej.

Jak podkreśla przewodniczący Rady Gospodarki Żywnościowej przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi Bronisław Wesołowski, aby zwiększyć spożycie chleba potrzebna jest kosztowna akcja promocyjna, taka na jaką zdobyli się Szwedzi. Przeprowadzili ją, gdy spożycie chleba zmniejszyło się do tego poziomu jaki mamy obecnie w Polsce czyli około 50 kilogramów na osobę i zauważono, że społeczeństwo zaczyna chorować. Akcję prowadzono przede wszystkim wśród młodziezy szkolnej. Efektem byl powrót do spożycia wynoszącego 80 kilogramów.

Jednak dla polskich piekarzy problemem okazuje się zdobycie środków na taką promocję. Według przewodniczącego Krajowej Rady Piekarstwa i Cukiernictwa Macieja Mielczarskiego koszt dwutygodniowej akcji promującej pieczywo w mediach wynosi około miliona złotych. Krajowy Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych , jeden z dziewięciu nad którymi sprawuje pieczę Agencja Rynku Rolnego, jest zbyt ubogi. Z kolei Unia nie pozwala na dotowanie ze swoich środków akcji promocyjncyh tak zwanych produktów powtórnie przetworzonych, których przykładem jest chleb.

Błędy wpływające na wielkość popytu i poziom zaufania ze strony klientów popełniają też sami producenci. Jak wyjaśnia Stanisław Kowalczyk - główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych - ponad 40 procent kontrolowanych partii pieczywa jest źle oznakowanych.

Jak podkreśla przewodniczący Krajowej Rady Piekarstwa i Cukiernictwa Maciej Mielczarski na trudną sytuacje małych piekarni wpływ mają też straty wynikające z istnienia szarej strefy w produkcji pieczywa. Według Krajowej Rady jej rozmiary to 26 procent wartości produkcji oficjalnie rejestrowanej, od której odprowadzane są podatki.

IAR
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook