Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ukraina między rosyjskim młotem, a kowadłem reform

14.03.2014

Nowy rząd ukraiński szykuje się do przeprowadzenia szokowej terapii ekonomicznej. Nawet eksperci zachodni, którzy przyznają, że reformy są niezbędne – nie ukrywają, że czas dla tych reform jest fatalny, choć nie ma innego wyjścia.

W zakres terapii mają wejść wszystkie działania, które uderzą w zwykłych Ukraińców. Jak pisze „Rzeczpospolita” likwidacji ulegnie większość ulg socjalnych. Wzrośnie – i to znacznie – cena gazu, gdyż państwo ukraińskie przestanie dopłacać do jego ceny prawie połowę wartości. Pracowników budżeetówki czekają cięcia pensji, a wielu z nich czeka zwolnienie, bowiem zlikwidowanych ma zostać część agencji i instytucji państwowych. Sprywatyzowane mają zostać wypoczynkowe ośrodki rządowe. Wszyscy odczują podniesienie podatków.

- Przeprowadzenie takich reform byłoby bardzo ciężkie nawet w stabilnej sytuacji politycznej – cytuje „Rz” Nicolas Spiro, szef londyńskiej firmy konsultingowej Spiro Sovereign Strategy.

Spiro obawia się o losy rządu ukraińskiego, który jest także zagrożony działaniami zewnętrznymi, ze strony Rosji.

Na dodatek trudne reformy spowodują wzrost niezadowolenie rosyskojęzycznej części Ukrainy, a je będzie podsycał dodatkowo Krem.

Jednak przeprowadzenie reform jest konieczne, jeśli Ukraina chce liczyć na dopływ środków z instytucji międzynarodowych. Do końca marca w Kijowie będą przebywać negocjatorzy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Będą oni wywierać presję na władze Ukrainy, aby nie rezygnowały z reform. Największy nacisk MFW kładzie na likwidację subwencji do gazu.

Slaw/ "Rzeczpospolita"

[FOTO: PAP/ EPA]

Słowa kluczowe:

Ukraina

,

reformy

Warto poczytać

 1. coins-9486031280 21.10.2016

  Opozycja przeciw surowym karom za wyłudzenia VAT

  "Przedsiębiorcy są traktowani jak psy, a będą traktowani jak zdechłe psy".

 2. knfwpolityce 21.10.2016

  Kolejny bank spółdzielczy - zawieszony

  Zawieszono działalność kolejnego banku spółdzielczego. O złej sytuacji KNF wiedział co najmniej od lutego br. Co zrobiono, żeby chronić depozyty klientów?

 3. szym-st 21.10.2016

  Nord Stream 2 testem dla UE

  Szymański stwierdził, że Polska jest gotowa bronić fundamentalnych wartości Wspólnoty, nawet za cenę wejścia na drogę sądową.

 4. fr-st 21.10.2016

  Projekty dot. frankowiczów w komisji finansów

  Sejm zagłosował w piątek przeciw odrzuceniu w pierwszym czytaniu dwóch poselskich projektów ustaw dotyczących rozwiązania problemu kredytów frankowych. Jeden z projektów przygotował klub Kukiz'15, a drugi - klub PO.

 5. tr-st 21.10.2016

  Rolnicy będą mogli zarobić więcej

  Rolnik będzie mógł "dorobić" do wysokości minimalnego wynagrodzenia, bez konieczności rezygnacji z ubezpieczenia w KRUS - zakłada nowela ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, uchwalona w piątek przez Sejm.

 6. cow-17143801920 20.10.2016

  Wzrosną wydatki na rolnictwo

  Wydatki na rolnictwo w 2017 r. wzrosną o 15 proc. do 9,7 mld zł - poinformował w czwartek wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

 7. ceta-stf 20.10.2016

  W Brukseli protestują przeciwko CETA

  Wśród manifestantów zebranych na placu przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli byli przedstawiciele władz miast, które ogłosiły się "wolnymi od CETA", radni, a także lewicowi eurodeputowani oraz reprezentanci organizacji pozarządowych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook