Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

UE nakłada sankcje na Rosjan

28.04.2014

Unia Europejska postanowiła nałożyć sankcje wizowe i finansowe na kolejne 15 osób za działania podważające integralność terytorialną Ukrainy. Unijna czarna lista liczy już 48 osób i wciąż może się poszerzać.

Decyzję podjęto w drodze procedury pisemnej. Wcześniej wstępne porozumienie w sprawie rozszerzenia czarnej listy osiągnęli ambasadorowie krajów UE na poniedziałkowej naradzie w Brukseli.

Nazwiska kolejnych osób, objętych sankcjami w formie zakazu wjazdu i zamrożenia aktywów za destabilizację sytuacji na Ukrainie, mają zostać ogłoszone w Dzienniku Urzędowym UE we wtorek.

Według źródeł dyplomatycznych są to obywatele Federacji Rosyjskiej, mających związek z działaniami prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

Już wcześniej UE objęła sankcjami 33 rosyjskich polityków, wojskowych i krymskich separatystów.

Była to odpowiedź na aneksję należącego do Ukrainy Półwyspu Krymskiego przez Rosję. W związku z destabilizacją na wschodzie Ukrainy i nasileniem ruchów separatystycznych ministrowie spraw zagranicznych państw UE zapowiedzieli 14 kwietnia w Luksemburgu rozszerzenie czarnej listy.

Według unijnych źródeł kilka krajów, w tym Polska, Szwecja i Wielka Brytania, proponowało dodanie do czarnej listy o kilka nazwisk więcej niż te uzgodnione w poniedziałek. Ustalono jednak, że jedna z grup roboczych Rady UE zbada najpierw, czy jest wystarczająca podstawa prawna do objęcia tych osób sankcjami. Ma chodzić bowiem o ludzi z najbliższego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina.

UE zagroziła również Rosji sankcjami gospodarczymi, jeśli dojdzie do eskalacji kryzysu na Ukrainie. Rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen poinformowała w poniedziałek, że prace nad przygotowaniem kolejnego etapu sankcji są w toku. W połowie kwietnia KE przekazała państwom UE raporty, w których przeanalizowała skutki ewentualnych sankcji gospodarczych dla poszczególnych krajów.

Niektóre kraje Unii sceptycznie odnoszą się jednak do planów zaostrzenia sankcji wobec Rosji, obawiając się konsekwencji dla swoich gospodarek.

Także w poniedziałek nowe sankcje w związku z kryzysem na Ukrainie ogłosiły Stany Zjednoczone.

Zakaz wizowy i zamrożenie aktywów obejmą kolejnych siedmiu Rosjan, w tym szefa rosyjskiego koncernu Rosnieft Igora Sieczyna, szefa komisji spraw zagranicznych Dumy Aleksieja Puszkowa i wicepremiera Federacji Rosyjskiej Dmitrija Kozaka. USA zamrożą też aktywa 17 rosyjskich firm. Prezydent Barack Obama zapowiedział wcześniej w poniedziałek, że amerykańskie restrykcje obejmą też eksport amerykańskich wyrobów high-tech dla rosyjskiego przemysłu obronnego.

W poniedziałek podpisano także memorandum o przyznaniu Ukrainie dodatkowego miliarda euro unijnej pomocy na stabilizację sytuacji gospodarczej i finansowej. Decyzja, zatwierdzona 14 kwietnia przez ministrów spraw zagranicznych państw UE, oznacza zwiększenie tzw. pomocy makrofinansowej dla Ukrainy w postaci pożyczek z unijnego budżetu do 1,6 mld euro. To część większego pakietu wsparcia dla tego kraju o wartości ponad 11 mld euro.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

sankcje

,

Rosja Ukraina

Warto poczytać

 1. money-1428594960720 23.01.2017

  MF sprzedało obligacje za ponad 10 mld zł

  - Ministerstwo Finansów sprzedało w poniedziałek na dwóch przetargach obligacje skarbowe za ponad 10 mld zł - wynika z komunikatów resortu finansów.

 2. 89b9aad75f204e49ac18052fcef9ef1estocznia 23.01.2017

  Gróbarczyk: Będzie odbudowa Stoczni w Szczecinie

  "Dzięki staraniom całego rządu udało się doprowadzić do finalizacji umowy. Silesia sprzedała Stocznię Szczecińską Funduszowi Inwestycyjnemu Mars”.

 3. kor 23.01.2017

  Morawiecki: 20 mld zł z fikcyjnego eksportu elektroniki

  W MF już oszacowaliśmy, np. na ile było fikcyjnego eksportu elektroniki: w ciągu 2,5 roku samej elektroniki użytkowej - telefonów komórkowych, twardych dysków i innych tego typu różnych przedmiotów - było 20 mld- dodał.

 4. prezespiskonferencjayoutubepis 23.01.2017

  Kaczyński: KGHM to dobro narodowe

  „Nasze wielkie spółki państwowe nie zostały sprywatyzowane właśnie dlatego, że ich zadaniem jest służenie całemu społeczeństwu”.

 5. tree-12837211280nasi 22.01.2017

  Nowe zasady wycinania drzew na posesji

  Ministerstwo zastrzega, że zmiany nie oznaczają tego, że brak jakichkolwiek ograniczeń w usuwaniu drzew i krzewów.

 6. 1024px-Zahlungsmittel 22.01.2017

  Analitycy: EBC na razie nie zmieni polityki

  Europejski Bank Centralny nie zmienia swojej polityki, bo uważa, że sygnały o wzroście inflacji nie są jeszcze wskaźnikiem trwałej tendencji.

 7. mid-epa05731232 21.01.2017

  Będzie projekt centralnego rejestru faktur

  - Ministerstwo Finansów nie wycofuje się z projektu utworzenia centralnego rejestru faktur - powiedział szef resortu finansów Mateusz Morawiecki.

 8. mid-epa05731233 21.01.2017

  Morawiecki: Przeszacowany eksport w 2014-2015 r.

  "Mianowicie dziś już wiemy, że co najmniej 20 mld zł lub 30 mld zł eksportu w roku 2014 czy 2015, to był eksport fikcyjny wynikający z pustych faktur VAT”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook