Jedynie prawda jest ciekawa


UE naciska na porozumienie ws. delegacji pracowników

03.03.2017

Przewodnicząca pracom UE Malta chce, by do końca czerwca państwa unijne porozumiały się w sprawie propozycji zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych. Polska potwierdziła w piątek swój sprzeciw wobec tych propozycji i przestrzegła przed pośpiechem.

"Naszym celem jest osiągnięcie porozumienia na następnym spotkaniu Rady w czerwcu" - powiedziała maltańska minister ds. dialogu społecznego Helena Dalli podczas dyskusji ministrów prac i spraw społecznych państw UE w Brukseli. 

Przyznała jednocześnie, że kraje UE nadal są bardzo podzielone w sprawie projektu zmian unijnych przepisów o delegowaniu pracowników. 

Budzący kontrowersje projekt Komisji Europejskiej z marca 2016 roku zakłada, że pracownik delegowany, czyli wysłany przez pracodawcę do pracy w innym kraju UE, ma otrzymywać takie samo wynagrodzenie, w tym premie i dodatki, jakie otrzymuje za tę samą pracę pracownik lokalny w kraju przyjmującym. Obecne przepisy przewidują, że pracownikom delegowanym przysługuje płaca minimalna kraju przyjmującego. Gdy okres delegowania pracownika przekroczy dwa lata, powinien on być w pełni objęty przez prawo pracy kraju goszczącego, co oznacza np. konieczność odprowadzania lokalnych składek na ubezpieczenie zdrowotne - proponuje KE. 

Swój projekt Komisja uzasadnia przede wszystkim troską o prawa pracowników delegowanych, którzy nie powinni być traktowani gorzej, niż pracownicy lokalni w państwie goszczącym. Wskazuje też na konieczność walki z tzw. dumpingiem socjalnym, o który zachodnioeuropejskie państwa Unii oskarżają przedsiębiorców i pracowników ze wschodu UE. 

Projekt ponownie skrytykowała w piątek Polska i większość pozostałych państw członkowskich z regionu Europy Środkowej i Wschodniej, z wyjątkiem Słowenii. Wiceminister pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki przestrzegł przed pośpiechem w pracach nad tymi przepisami. 

"Podtrzymujemy swoje negatywne stanowisko w odniesieniu do projektu rewizji dyrektywy w sprawie delegowania pracowników. Niezależnie od tego uważamy, że wszystkie przepisy prawa unijnego, w tym przepisy o delegowaniu pracowników, powinny być formułowane w sposób jasny, przejrzysty i nie budzący wątpliwości. Priorytetem powinna być jakość przyjmowanych rozwiązań prawnych, a nie tempo prac" - powiedział Zieleniecki podczas obrad Rady UE. 

Dodał, że prace grup roboczych nad projektem pokazały, że proponowane przez KE rozwiązania "są źródłem wielu istotnych nieporozumień i wątpliwości". Niejednoznaczne są - zdaniem wiceministra - propozycje rozwiązań dotyczące ustalania składników wynagrodzenia pracowników delegowanych oraz sposobu wyliczania okresu delegowania, po którym ma być stosowane prawo państwa przyjmującego. 

"Należy też podkreślić, że przepisy dyrektywy nie powinny mieć zastosowania do sektora transportu międzynarodowego, ze względu na jego specyfikę" - ocenił Zieleniecki. Z Polski pochodzi najwięcej pracowników delegowanych w UE; w 2014 r. było to prawie 430 tysięcy na 1,9 mln (22,3 proc). 

Wyznaczony przez Maltę cel, by do końca czerwca wypracować kompromis w sprawie zmiany unijnej dyrektywy, poparła m.in. Francja, która należy do największych orędowników zmian w przepisach UE o pracownikach delegowanych. Sprawa ta i walka z tzw. dumpingiem socjalnym jest jednym z głównych tematów kampanii przed wyborami prezydenckimi we Francji. 

Spośród zachodnioeuropejskich państw Unii ostrożnie o propozycjach zmian wypowiadali się w piątek przedstawiciele Irlandii i Danii, wskazując m.in., że dyrektywa nie może ingerować w kompetencje państw członkowskich dotyczące sposobów ustalania wynagrodzeń. 

Prace nad projektem KE rozpoczęły się także w komisji Parlamentu Europejskiego ds. zatrudnienia i spraw socjalnych. Głosowanie nad sprawozdaniem w tej sprawie zaplanowano wstępnie na lipiec. Ostateczny kształt przepisów zostanie ustalony w negocjacjach między rządami państw UE, europarlamentem i Komisją Europejską.


wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. 1270elektrowniaato 15.05.2018

  Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

  Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 2. 1270nordstreamasas 11.05.2018

  Jakóbik: Nord Stream 2 grozi powstaniem kartelu gazowego

  Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy

 3. gdynia229042018 29.04.2018

  Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 4. 1270premire2221 27.04.2018

  Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

  Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

 5. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 6. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 7. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 8. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook