Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

UE marnuje żywność na potęgę

19.01.2012

Prawie połowa żywności w gospodarstwach domowych, supermarketach i restauracjach jest co roku wyrzucana. Parlament Europejski chce powstrzymać marnotrawienie żywności i przegłosował w czwartek rezolucję w tej sprawie.

W krajach UE duża część produktów spożywczych trafia na śmietnik, podczas, gdy 79 milionów obywateli Unii żyje poniżej progu ubóstwa, a 16 milionów potrzebuje regularnej pomocy żywnościowej. W uchwalonej w czwartek rezolucji PE wzywa do podjęcia zdecydowanych działań w celu zatrzymania marnotrawstwa żywności do 2025 r. i ułatwienia dostępu do żywności dla najbiedniejszych obywateli Unii - poinformowało biuro prasowe PE.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego nie jest aktem prawnym, ale jedynie inicjatywą europosłów.

Według Parlamentu za marnotrawienie jedzenia w 42 proc. odpowiadają gospodarstwa domowe, czego w 60 proc. dałoby się uniknąć; w 39 proc. producenci, w 5 proc.  sprzedawcy i w 14 proc. Dostawcy żywności. Straty żywności w 27 krajach członkowskich ocenia się na 89 mln ton rocznie, czyli ok. 179 kg na głowę.

Europosłowie wzywają do wprowadzenia skoordynowanej akcji łączącej działania europejskie i krajowe w całym łańcuchu dostaw i konsumpcji. Apelują także, by uznać marnotrawienie żywności za problem niezwykle ważny. Jeśli nie podejmie się żadnych działań, to ilość zmarnotrawionej żywności do 2020 roku wzrośnie o 40 proc., czyli do 126 mln ton rocznie - wynika z badań opublikowanych przez Komisję.

Marnotrawienie żywności stało się powszechnym zjawiskiem w UE, na które dotychczas nie zwracało się większej uwagi. Rezolucja PE jest krokiem naprzód. Teraz do sprawy powinna się odnieść KE.

Spodziewamy się skutecznej strategii UE, która doprowadzi wszystkie 27 państw członkowskich do systematycznej walki z problemem - powiedział sprawozdawca Salvatore Caronna podczas debaty poprzedzającej głosowanie.

Sposobem walki z tym zjawiskiem jest m.in. lepsza edukacja. Aby do 2025 roku znacząco zmniejszyć marnotrawstwo jedzenia, potrzebne są kampanie, które uświadomią  społeczeństwom konsekwencje wynikające z tego zjawiska. Takie kampanie powinny być prowadzone na poziomie UE, jak i w krajach - zakłada rezolucja. Państwa członkowskie powinny wprowadzić w szkołach programy edukacyjne dotyczące przechowywania żywności, a także sposobu jej utylizacji. Parlamentarzyści wezwali Radę i Komisję do ogłoszenia 2014 r. "Europejskim rokiem przeciwdziałania marnotrawieniu żywności".

W rezolucji PE proponuje się, by na opakowaniach umieszczać, obok daty przydatności do spożycia, datę, do której należy sprzedać artykuł. Chodzi o to, by produkty nie były sprzedawane tuż przed upływem daty ważności, bo to zwiększa prawdopodobieństwo ich wyrzucenia. Ponadto opakowania powinny być dostosowane do potrzeb konsumentów, czyli powinny być pakowane w różnych ilościach i w opakowaniach jak najlepiej chroniących produkty. Zaś żywność, której data ważności kończy się, powinna być sprzedawana po obniżonej cenie.

Według europarlamentarzystów, UE powinna wspierać działania w zakresie dystrybucji produktów spożywczych dla obywateli znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Nadal powinny być utrzymane programy na rzecz zaopatrzenia uczniów w mleko i produkty mleczne oraz promujące spożywanie owoców w szkołach.

PAP

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. building-79221960720 27.07.2016

  KE cofa kary dla Hiszpanii i Portugalii

  Komisja Europejska postanowiła w środę o odstąpieniu od wymierzenia kar finansowych Hiszpanii i Portugalii za złamanie zasad dyscypliny budżetowej

 2. ministerstwo-finansów-094 27.07.2016

  Skiba: Możliwa rewizja PKB

  Po sierpniowym przeglądzie możliwa jest rewizja w dół wzrostu PKB na ten i przyszły rok - powiedział wiceszef MF Leszek Skiba.

 3. agriculture-14994241280 27.07.2016

  Kryzys w sektorze warzywno-owocowym

  W ciągu trzech lat swoją upadłość ogłosiło ponad 100 przedsiębiorstw.

 4. mierzeja 27.07.2016

  Polska zyska 880 mln zł na przekopie Mierzei Wiślanej?

  „Dosyć głęboki przekop spowoduje, że wydobędziemy tony bursztynu z tego miejsca”.

 5. ministerstwo-finansów-098 27.07.2016

  MF poszukuje chętnych do powstającej rady

  Zadaniem Rady będzie opiniowanie zasadności stosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w związku z prowadzonym postępowaniem podatkowym.

 6. 500plusfancja 26.07.2016

  500+ nie dla komornika

  Świadczenie z programu 500 plus nie może wpływać na wysokość alimentów, nie zajmie go też komornik; dla osób otrzymujących świadczenia niepodlegające egzekucji będą specjalne subkonta - przewiduje ustawa, którą we wtorek podpisał prezydenta Andrzej Duda.

 7. szydloobudzecieSI 26.07.2016

  Szydło: chcemy inaczej planować budżet

  Według premier zmiana z jednej strony przyniesie oszczędności budżetowe, a z drugiej pozwoli na lepszą realizację zadań budżetowych.

 8. DSC06002 26.07.2016

  Związkowcy z Grupy Kopex apelują o pomoc w ratowaniu firmy

  Związkowcy z borykającej się z kłopotami finansowymi grupy Kopex zaapelowali we wtorek do przedstawicieli rządu o pomoc w ratowaniu firmy.

CS1332016fotMINI

Czas Stefczyka 133/2016

PDF (7,05 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook